Telefony

iOS vs Android - który system jest bardziej zawodny?

przeczytasz w 2 min.

Developerzy mają problemy

Serwis Crittercism, który zajmuje się monitorowaniem stanu aplikacji na urządzeniach mobilnych, przygotował bardzo ciekawe zestawienie. Podsumowuje ono procentowo liczbę zawieszeń się aplikacji w mobilnych systemach Android i iOS w okresie listopad-grudzień 2011 roku.

Choć o fragmentacji systemu na liczne jednocześnie egzystujące wersje (ponad 20) mówi się zazwyczaj w przypadku Androida, nie należy zapominać, że również iOS dostępny jest w kilkunastu wersjach. Każda ma swoje aktualizacje, ograniczenia, błędy i różni się od pozostałych także na poziomie komunikacji z podzespołami smartfonów i tabletów. A to sprawia problemy deweloperom, którzy naprawiając w nowych wersjach aplikacji jeden błąd, wprowadzają kolejne i tak dalej. W efekcie szanse na zawieszenie się aplikacji w trakcie jej uruchamiania, bo całkowita awaria systemu to już poważne nieszczęście, znacznie rosną.

Analiza 214 milionów uruchomień aplikacji w okresie listopad-grudzień 2011 roku bierze pod uwagę trzykrotnie większą liczbę uruchomień programów na iOS, dlatego też wyniki nie powinny być zaburzone.

Apple iOS google Android zawieszenie przy starcie aplikacji
Mimo iż smartfony z Androidem produkuje wiele firm, a system iOS to domena Apple, wyniki nie faworyzują produktu z Cupertino. Biorąc pod uwagę statystyczną medianę (środkowe słupki), aplikacje w iOS w okresie ostatnich dwóch miesięcy 2011 były dwa razy bardziej zawodne podczas uruchamiania.

Crittercism podkreśla, że okres, dla którego przytaczane są wyniki, to moment wdrożenia systemu iOS 5 i związane z tym problemy. Z kolei Android 4 mimo zeszłorocznej premiery nadal jest mało rozpowszechniony. Ta sytuacja mogła, ale nie musiała, wpłynąć na znacznie gorsze notowania systemu Apple. Nie będziemy się więc wdawać w wojnę systemową, a jedynie przytoczymy pozostałe wyniki badań. Odpowiedź na pytanie, który z systemów jest bardziej niezawodny, pozostawiamy Czytelnikom.

Awarie Apple iOS Android wszystkie wersje system
Liczba awarii przypadająca na daną wersję systemu operacyjnego.

Pierwsze co rzuca się w oczy to sławna poprawka iOS 5.0.1, która miała być receptą na problemy ze zbyt szybkim rozładowywaniem się baterii w smartfonach Apple. Aktualizacja nie tylko nie wyeliminowała problemów, ale sprawiła użytkownikom wiele zawodu. Jak widać na początku grudnia prawie 29% zanotowanych problemów z oprogramowanie przypada właśnie na iOS 5.0.1.

Czy gdyby wyeliminować tę wersję systemu z zestawienia, notowania iOS uległyby poprawie? Okazuje się że nie. Nadal znaczną część tortu zajmują różne wersje systemu iOS. I to te starsze, jak iOS 4.2.10, który odpowiada za 12,64% awarii podczas pracy aplikacji, oraz iOS 4.3.3 z wynikiem 10,66%. Najgorzej wśród systemów Android wypada Android 2.3.3. Warto zwrócić uwagę, że są to wyniki znormalizowane pod względem liczby użytkowników. A osób z Androidem Gingerbread w kieszeni czy w torbie jest obecnie stosunkowo najwięcej na świecie. Poniżej zestawienie procentowe liczby awarii oddzielnie dla iOS i Androida.

Awarie Apple iOS

Awarie Android

Tomio Geron z Forbesa zwraca także uwagę na inną kwestię. Tak duży rozrzut awarii pomiędzy różnymi wersjami systemów iOS sugeruje, że aktualizacja mobilnego systemu do nowszej wersji nie jest raczej zjawiskiem powszechnym. A przecież użytkownicy smartfonów Apple nie mają takich problemów z dostępem do aktualizacji jak zwolennicy Androida, którzy często skazani są na łaskę producentów.

Awarie urządzenia Apple iOS
Awarie przypadające na dany produkt z iOS - iPad to najbardziej niezawodne dziecko Apple.

Przyczyny awarii mogą wynikać także z innych powodów niż różnorodność wersji systemów i nieprzystosowanie aplikacji. Usterki mogą być wynikiem złej współpracy z lokalną wersją systemu lub utraty łączności z siecią. Deweloperzy starają się przetestować aplikacje na jak największej liczbie kombinacji sprzęt + system, ale wiadomo, że nie da się sprawdzić każdej możliwości.

A jak często zawieszają się aplikacje w Twoim smartfonie?


Więcej o systemach Google Android i Apple iOS:

Źródło: Forbes, Crittercism

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  Bo i os to jest już KAU zatrzymali się w rozwoju przy 3g dlatego go sprzedałem , później 4 - nie przekonała mnie do siebie dlatego mam sgs2 i gdzieś ludzi którzy wytatuowaliby sobie jabłko na czole...
  • avatar
   hideo
   5
   Pierwsze androidy jak 1.6 czy 2.1 były powolne zamulaszcze i rwały (takie mam doświadczenia), ale kolejne (jak mój nowy fonik z 2.3.4) znacznie przyspieszyły i teraz jestem z androida naprawdę zadowolony :) iOS nadal działa jakby bardziej płynnie i szybko to ceny iPhone w Polsce odstraszają a i 3.5" ekran iPhone to już za mało -znam już 3 osoby, które zmieniły iPhone na androida lub windows phone dzięki temu, że mają większe ekrany. Apple podobno pokaże iPhone 5 w tym roku z większym ekranem i prawdopodobnie znów wyjdzie na prowadzenie. Odnośnie zawieszania się aplikacji to nie android jest tu tyle winą co po prostu niska jakość niektórych aplikacji w markecie. Otwartość androida jest większa niż iOS ale to jednocześnie powoduje, że za pisanie biorą się mniej doświadczeni ludzie i przez to aplikacje niektóre sprawiają problemy ale przecież jest to plus bo każdy się musi nauczyć i niby początkowa wada przeradza się poniekąd w zaletę :) Wybierając dobre aplikacje praktycznie nie mam żadnych zwiech :)
   • avatar
    Ravir
    5
    Miałem iPhone - ale go się szybko pozbyłem, podobnie było z Ipod'em - największa porażką była konieczność instalacji 60 MB iTunes by "wrzucić" 3 Megową MP3 na telefon lub odtwarzacz. PORAŻKA.

    Dodatkowo CENA - za cenę iPod'a kupiłem Covon'a i została mi KASA na POŻĄDNE słuchawki Sennheiser - Covon niedość, ze tańszy to LEPIEJ gra.

    Zaś zmuszenie do czegokolwiek iPhone graniczyło z cudem - a na dodatek wszystko płatne.

    Obecnie mam sterego HTC Touch HD - i nie przesuiadam sie na nic innego.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Przesadziłeś z tymi kołowymi diagramami :o
     Ale temat ciekawy, spodziewałem się mniejszej awaryjności iOSa.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Nie wiem jak wy (ci co maja androida) ale mi jakos ics nie przypadl do gustu, wole gingerbreada jak narazie ale to znowu kwiestia gustu. Applowski system jest dobry ale nudny i tak w kolo macieju. Dawajcie jakos nowa platforme!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       jestem forever alone bo mam windows phone :'(
       • avatar
        Daniel hEll_Mariachi Poręba
        -3
        To ja napiszę może nieco o grach. Częściej sypią się na Androidzie, żeby wymienić tylko GTA III, Blood & Glory czy Zen Pinball. Korzyści wynikające z Ujednoliconych konfiguracji sprzętowych w produktach Apple widać jak na dłoni.

        Przy okazji zapraszam na moją nową stronę o grach na smartfony:
        (..)
        • avatar
         Konto usunięte
         -4
         Sorry moim zdaniem więcej aplikacji się Crash'uje na Android'zie niż na Ios głównie gry i wymagające programy.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          W android 1.6 miałem chyba udział 0.20%-0.25%, a w Android 2.1 0.5%-0.8%... Xperia X8.
          • avatar
           Leesiuu
           0
           @Ravir
           Tak, narzekaj będąc niedoinformowanym :) Jeżeli dla Ciebie 60 mb to okropnie dużo to trudno ;) Jak dla mnie świetna aplikacja, która po każdym podłaczeniu telefonu synchronizuje i przechowuje moje dane :)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Mnie skolei ciekawi, czy brali pod uwagę ilość postawionych systemów.

            IMO robienie testów 'który system bardziej zawodny' majać tylko dane ilościowe dot. tego ile razy dany system się wysypał (tutaj już tylko mój domysł, żę raport błędu użytkownik musi sam zatwierdzić, a może nawet nie?...), jest dosyć kiepskim miernikiem.

            Jeżeli systemów X jest 10 tys.
            i wysypią sie 100 razy, a Y tylko 1000 i wyspią się 'tylko 50'?...

            Obawiam się, że z tego względu większość tych statystyk można sobie darować... Można je co najwyżej brać na serio pod względem popularności aktywnych wersji systemów i to też będzie tworzyło spore rozbierzności.