Ciekawostki

Masz drukarkę i dużo atramentu? Wydrukuj sobie kosmiczny kalendarz na 2022 rok

przeczytasz w 2 min.

Jeśli dysponujecie drukarką z tak zwanym stałym zasilaniem na tusz i zastanawiacie się co na niej drukować, to być może przypadnie wam do gustu nasza propozycja. Zróbcie rodzinie, albo sobie prezent drukując kalendarz. I to nie byle jaki

Kalendarz, czy to ścienny, czy książkowy, zawsze był i jest dyżurnym prezentem świątecznym, który często jest ostatnią deską ratunku, gdy zawiodą inne pomysły i źródła gwiazdkowych upominków. Czasem to atrakcja, która nie koniecznie przypadnie obdarowanemu do gustu (szczególnie dotyczy to biznesowych kalendarzy książkowych), ale są też kalendarze, które prawie na pewno ucieszą. To kalendarze ścienne z obrazkami, wśród których szczególnie wdzięcznie prezentują się te związane z tematyką kosmiczną.

Jak wydrukować kalendarz?

Kalendarz możemy oczywiście zamówić w jednej z usług drukowania, które często oferują laby i sklepy fotograficzne. Zaletą takie rozwiązania jest możliwość samodzielnego zaprojektowania wyglądu (w granicach możliwości jakie narzuca dany sklep).

Przy odrobinie zaangażowania można jednak obyć się bez takiego wsparcia, a przy okazji zaoszczędzić czas potrzebny na wykonanie zlecenia. Potrzebna będzie tu jedynie drukarka atramentowa oraz dobry papier. Najlepiej foto, ale sporo zależy od tego co będziemy drukować.

Jeśli chcecie wydrukować jedynie siatkę dni, którą oferuje za darmo wiele witryn w sieci (wystarczy zadać zapytanie "kalendarz 2022 pdf"), to wystarczy monochromatyczne urządzenie jak drukarka laserowa czy jakakolwiek tania drukarka atramentowa. Jeśli drukujecie na zwykłym papierze najlepiej, by był to model z atramentami pigmentowymi. Atramenty barwnikowe jeśli mają zapewnić trwały wydruk powinny trafić na papier foto.

Kalendarz NASA 2022
Karty z kalendarza NASA na 2022 rok

Z kolei kalendarz, w którym znajdzie się dużo obrazów i kart lepiej wydrukować na sprzęcie ze stałym zasilaniem w tusz. To nie tylko samodzielnie tworzone konstrukcje, ale też te wszystkie drukarki, które mają duże zasobniki z atramentem. Na benchmark.pl testowaliśmy zarówno drukarki tańsze (mimo upływu lat, kolejne ich wersje nie różnią się znacząco pod względem jakości druku) jak i te droższe drukarki foto. Jeśli dysponujecie modelem drukującym w formacie A3+, możliwości odpowiedniej aranżacji obrazów do wydruku na papierze dodatkowo rosną.

Na takich drukarkach druk 12 barwnych kart w formacie A4, całkowicie zadrukowanych, czy nawet większej ich liczby, nie nadwyręży znacząco naszych zasobów tuszu. Drukowanie kalendarza może być także pierwszym z zadań jakie postawicie tego typu drukarce, którą otrzymaliście, albo planujecie dać w prezencie. A przy okazji to niezła zabawa.

Kosmiczne kalendarze na rok 2022 do pobrania w formacie PDF

Z kosmicznych gotowych kalendarzy niestety wszystkie propozycje są angielskojęzyczne. Lecz dla miłośnika astronomii to przecież żaden problem. Szczególnie, że niedziela wypada w tym samym dniu także w kulturze angielskojęzycznej, podobnie jak kolejne fazy Księżyca. Trochę problemu może być ze świętami, ale zawsze można je sobie dopisać.

 • Kalendarz NASA - tutaj znajdziecie także kalendarze z poprzednich lat. Teoretycznie nieaktualne, ale na zdjęcia zawsze warto popatrzeć. W 2022 mamy różnorodną tematykę, od zdjęć planet po niesporczaki.
 • Kalendarz ESO (wersja duża 64 MB, wersja mała 3 MB) - kalendarz Europejskiego Obserwatorium Południowego.
 • Kalendarz ESA - stworzony na podstawie niesamowitych zdjęć Ziemi wykonanych przez satelity Sentinel.
 • Kalendarz Hubble (wersja do druku, wersja sieciowa) - przygotowany przez ESA z wykorzystaniem obserwacji teleskopu Hubble.
 • Kalendarz ISS - dla miłośników Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

A może jako tło

Jeśli nie chcecie drukować kalendarza to pozostaje także inna możliwość. Po konwersji strony dla danego miesiąca do formatu graficznego można ustawić sobie go w tle na pulpicie komputera, a nawet wyświetlić w foto ramce. O ile ktoś was korzysta z takiego wynalazku. Jak dokonać konwersji? Na przykład wyświetlając stronę kalendarza PDF w trybie pełnoekranowym i wykonując zrzut ekranowy.

Źródło: inf. własna

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PeetBoss
  2
  Wolałbym z Polskimi Paniami :) milej się patrzy po powrocie z ciężkiej pracy. Na szczęście jako grafik sam sobie projektuję :)
  Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

  EDIT: brakuje w pytaniach. Tak, ale projektowanych przez siebie lub kogoś znajomego :)
  • avatar
   sopotek
   0
   już siedzę i maluję nasze święta na czerwono ...