Karty graficzne

Intel Arc A380 - producent ukrywa ważną rzecz. Odkryli to niemieccy testerzy

przeczytasz w 2 min.

Nowa karta graficzna Intel miała nie działać na komputerach z procesorami AMD. Wygląda jednak na to, że producent nam naściemniał, bo sprzęt działa jak należy… no prawie.

Chodzi o kartę graficzną Intel Arc A380, która póki co jest dostępna tylko w Chinach – to budżetowy model, teoretycznie nadający się do tanich komputerów do grania.

W praktyce nie wygląda to najlepiej. Niezależne testy wykazały, że karta cierpi na poważne problemy ze sterownikami, które mocno utrudniają korzystanie ze sprzętu.

Karta Intel Arc A380 jednak "działa" na platformach AMD

Do uzyskania odpowiedniej wydajności konieczne jest włączenie funkcji Resizable BAR (rBAR), która odpowiada za optymalizację komunikacji procesora i karty graficznej. Technologia działa tylko na platformach Intel z procesorami 10., 11. i 12 generacji, więc posiadacze komputerów z procesorami AMD są tutaj poszkodowani… a przynajmniej tak wygląda teoria.

Intel Arc - wymagania karty graficznej

W praktyce wygląda to inaczej, bo technologia Resizable BAR działa także na komputerach AMD - potwierdził to niemiecki serwis ComputerBase, który przetestował kartę na platformie z procesorem AMD Ryzen 5 5600X i płytą główną AMD B550.

Intel Arc A380 - wydajność karty graficznej

Karta Intel Arc A380 bez aktywnej funkcji rBAR oferuje wyraźnie ograniczoną wydajność, ale po jej włączeniu można liczyć na dużo lepsze osiągi (także na platformie AMD – wydajność jest tutaj zbliżona do platformy Intel). Pełny artykuł znajdziecie tutaj.

Dlaczego Intel nie potwierdza działania funkcji Resizable BAR na konkurencyjnych konfiguracjach? Cytując klasyka - nie wiemy, choć się domyślamy...

Jakby nie było, obecne sterowniki do karty graficznej są bardzo kiepsko dopracowane - redaktorzy wykryli tutaj poważne problemy, które uniemożliwiają korzystanie ze sprzętu w komfortowy sposób. Bez ich rozwiązania, karta „niebieskich” raczej nikogo nie zainteresuje i działanie na tych czy innych platformach raczej nikogo nie będzie obchodzić.

Aktualizacja 25.07.2022 18:30

Ryan Shrout wyjaśnił na Twitterze, że karty Intel Arc powinny działać z technologią rBAR na platformach AMD, ale producent nie miał czasu, aby przetestować to przed premierą modelu Arc A380. Podobno na wyższych modelach funkcja też daje dobre efekty.

Źródło: Intel, ComputerBase

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kazitut
  7
  Czyli klient, u intel-a robi za białą myszkę, laboratoryjną.
  Nic tańszego nie ma.

  Słyszałem o potknięciach Radeona, Ge Force, ale o potknięciach.
  Jak by jeszcze, Radeony, Ge Force, odmówiły współpracy z procesorami intel-a ?

  A tu mamy poważną (długą) operacje, na użytkownikach, za ich kasę.

  Operacja raczej się uda,
  Ale, użytkownik-a może nie przeżyć. ( zawał, udar, wstrząs, ... ).
  ... i jego elementy kompa ...
  (kropka) .
  • avatar
   piterk2006
   4
   Hmmm funkcje resizable bar dodano jako bios beta do płyt z370 więc można nawet na 8 i 9 generacji tego używać.
   • avatar
    andrezkamotu
    0
    Płyta główna na układzie A550? A co to takiego?
    • avatar
     szymcio30
     0
     Drogi intelu konkurencja potrafi zrobić karty dla których rBar jest tylko dodatkiem, a nie wymogiem do poprawnej wydajności. Tyle w temacie