Internet

Eksplozja klimatycznej dezinformacji na Twitterze

przeczytasz w 2 min.

Ostatnie analizy ruchu na Twitterze dały wyniki. Rok 2022 jest jak dotąd najgorszym rokiem dla platformy jeśli idzie o treści udostępniane przez osoby „sceptyczne dla klimatu".

Eksplozja kłamstw dotyczących klimatu

Mijający właśnie rok jest bezprecedensowy na Twitterze (tak, wiem... z wielu względów) pod kątem ilości treści, które negują lub jawnie odrzucają powszechnie udowodnione naukowe fakty o klimacie. Zjawisko określane jako sceptycyzm klimatyczny albo klimatyczny denializm nakłada się na rosnące obawy dotyczące szerzącej się dezinformacji i mowy nienawiści. Pisaliśmy już o poluzowaniu polityki walki z dezinformacją covidową na Twitterze oraz o szturmie neonazistów na sekcję trendów na platformie Elona Muska.

W 2022 roku tweety i retweety „używające terminologii sceptycznej dla klimatu" przebiły jakikolwiek inny roczny wynik od samego założenia platformy w 2006 roku. Naukowcy z University of London zidentyfikowali 850 tys. klimatosceptycznych wpisów z 2022 w porównaniu do 650 tys. z 2021 i 220 tys. z roku 2020. Dane te skomentowała w rozmowe z The Times klimatolog Katherine Hayhoe:

Denializm klimatyczny na Twitterze był już wcześniej jak pożar śmietnika. Teraz wygląda to tak jakby do śmietnika dolano litr benzyny

#climatescam

Około 40% tweetów sceptycznych dla klimatu można powiązać z hashtagiem #climatescam, dla porównania tweety z takim oznaczeniem w zeszłym roku stanowiły zaledwie 2%. Hashtag oferuje paletę różnorodnych fałszywych informacji o zmianach klimatycznych. #climatescam pojawia się na szczycie listy wyszukiwań kiedy chcesz wpisać frazę #climate. Poniżej próbka grafik postowanych z tym hashtagiem:

Przykładowa grafika klimatosceptyków 1To Ty jesteś węglem, który ONI chcą zredukować

Przykładowa grafika klimatosceptyków 2W TV powiedzieli, że jak będę jeść robale, i płacić więcej podatków to pogoda będzie lepsza

Przykładowa grafika klimatosceptyków 3Od prawie 45 lat aktywiści klimatyczni ostrzegają nas, że zostało nam już tylko 5 lat by coś zrobić dla klimatu

 

Zmiany klimatu to FAKT

Emisje gazów cieplarnianych z paliw kopalnych powodują zmiany klimatu i jest to fakt stwierdzony przy pomocy przytłaczającej ilości badań. Można to nawet zobaczyć w prosty sposób na własne oczy, bo nawet Google Earth pokazuje jak zmiany klimatu wpłynęły na Ziemię. Niemniej dezinformacja eksplodowała w listopadzie, podczas kluczowej konferencji klimatycznej organizowanej przez ONZ COP27 w Egipcie. Tej samej, na której ustalono utworzenie systemu monitoringu satelitarnego i ograniczania ilości źródeł metanu. Duży wpływ na ten boom z pewnością miała też ogłoszona niedawno przez Elona Muska amnestia dla zbanowanych kont.

Źródło: theverge.com 

Komentarze

57
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kkastr
  15
  Żaden z trzech przytoczonych obrazków nie można zaliczyć do "klimatycznego denializmu". Żaden bowiem nie podważa zmian klimatu, tylko podważa alarmistyczny ton "niezbędnych" poświęceń ludzkości, z którymi część ludzi się nie zgadza. Problemem nie jest fakt zmiany klimatu, tylko fakt przesadnej, apodyktycznej i nie trawiącej jakiejkolwiek krytyki reakcji na te zmiany. Na konferencjach łatwo ustala się kolejne "zbawienne" rozwiązania dla planety Ziemia, bo nikt z tam obecnych nie poniesie tego kosztów. Rosnące koszty gigantycznych programów klimatycznych poniosą zwykli ludzie i nic dziwnego, że im się to nie podoba.
  • avatar
   BariGT
   8
   Najbardziej zbawienne dla klimatu są spędy burżujów którzy leca prywatnymi odrzutowcami przez pół świata aby nie miejscu pochwalić się nowym zegarkiem, ponarzekać ile to CO2 produkujemy, potem kulturalnie opierdzielić pół kilko wołowiny wagyu i wrócić do siebie.
   • avatar
    Sander Cohen
    4
    Zmiany klimatu to fakt. Zgadzam się w 100%. Tylko czy zmiany klimatu maja miejsce tylko obecnie czy zawsze miały miejsce? Czy Ziemia zawsze miała taki pierdzaco przyjazny klimat dla ludzi? Czy może raczej zmiany klimatu to proces naturalny z którym człowiek walczy bo uważa ze są złe? Walczmy ze wszystkim. Wysyłajmy na Słońce głowice jądrowe żeby podtrzymać reakcje, mimo ze to zupełnie inne reakcje. Produkujmy tlen w przestrzeni kosmicznej i wypuszczanymi na zewnątrz bo przecież jest nieprzyjaźnie dla ludzi. Płacz lobby klimatycznego i tyle. A może właśnie te zmiany na Twitterze pokazują jak rzeczywiście społeczeństwo uważa na ten temat tylko wcześniej to było tłamszone? Może właśnie Twitter zyskał wolność wypowiedzi?
    • avatar
     dzumms
     3
     https://www.wykop.pl/link/6932677/francuska-telewizja-i-pozwolenie-na-emisje-co2-dla-ludzi-limit-2-tony-w-roku/

     Co globaliści, Shwab, elita, agenda, masoneria chce z nami zrobić. Pod fałszywą szopką na temat klimatu, będą nam odbierać stopniowo wszystko. Oczywiście elity i najbogatszych to nie będzie dotyczyć tylko "8 mlrd robactwa", które szkodzi ICH planecie. My musimy zrezygnować z mięsa, prądu, ciepłej wody, przemieszczania się, samochodów, dóbr, wszystkiego, aby oni mieli jeszcze więcej. Już na dobrą sprawę pozbawili zwykłych ludzi samochodów w przyszłości. Zostaną tylko elektryki (których ilość będzie ograniczona przez lit) i sportowe spalinowe dla najbogatszych. Planują likwidację gotówki, cyfrowy pieniądz z datą ważności do kontroli, na końcu ograniczenia CO2 na każdego obywatela. Już większość banków to testuje. Orwell się spełnia.

     https://tygodnik.tvp.pl/56839909/wielki-reset-prawdziwa-teoria-spiskowa
     prawdziwa-teoria-spiskowa&usg=AOvVaw3cesyfq96PT9YsPgLx201Y

     Nawet nie ukrywają się z tym, mówią o tym otwarcie. Ale tak dalej teoria spiskowa. Spieszmy się je czytać, tak szybko stają się prawdą.
     • avatar
      KENJI512
      3
      Hehe, Europa i USA - nie można robić silnikuff spalinowych, bo spaliny, oszczędzajcie energie do tego i w ogóle, ludzie szary, ogarnijcie się

      Chiny, 80% zanieczyszczeń na świecie: Nadal mnie pomijają :)
      • avatar
       MokryN
       2
       Tyle tylko ze to wszystko prawda.
       • avatar
        Kropeczka
        2
        Jak ktoś na YT, TikToku czy tym musku zwanym twitterem szuka rzetelnych informacji to jest po prostu idiotą słuchającym idiotów.
        Przepraszam za szczerość.
        Owszem oficjalne media kłamią, bo ekologia to świetny biznes, a strach zawsze potęguje zyski do kwadratu.
        Ale to nie powód żeby słuchać i dawać wiarę różnej maści idiotom....
        • avatar
         bankaigoku
         1
         Może szanowny autor artykułu przytoczy badania, które potwierdzają tę tezę, że ludzie odpowiadają bezpośrednio za podwyższanie temperatury na Ziemi? Bo na razie tylko tyle wiadomo, że obecnie informacje potrafią wykazać, iż są to dziesiętne Celsjusza i mieści się to w granicy błędu. Natomiast nikt nie mówi i nie bada naturalnie występujących zjawisk na Ziemi, a raczej celowo to się omija. Takie rzeczy jak naturalne cykle w historii, czy wulkany, które emitują kilkanaście razy więcej dwutlenku węgla niżeli cała ludzkość, zaczynają być dla niektórych magią, a w swoim fanatycznym eko-obłąkaniu nazywają to "dezinformacją". Jak mamy być nie sceptycznie nastawieni do tego, jak władze w Brukseli odchodzą od zmysłów, chcąc zabić na przykład hodowlę krów, bo uznali, iż za dużo wydalają gazów... Absurd goni absurd. Bardzo dobrze, że na Twitterze będzie można się wreszcie bez lęku o takich sprawach wypowiadać.
         • avatar
          Wulfen4
          0
          Ja bym to podsumował tak: płacz sekty klimatystów.
          • avatar
           chrispata
           0
           Zmiany klimatu to FAKT

           I co z tego? Mi to nie przeszkadza. Odkąd istnieje ziemia klimat zawsze się zmieniał i będzie się zmieniać do samego końca.
           I co mam się tego bać bo umrę? Wszyscy umrzemy i nie ma zmiłuj się.
           W skali istnienia wszechswiata nie ma to żadnego znaczenia.
           Nie przejąłbym się nawet faktem gdyby ogłosili ze słońce razem z układem słonecznym zmierza w kierunku czarnej dziury.
           Wyluzuj i nie przejmuj się redaktorku klimatem. Żyj pełnia życia bo twój czas jest i tak policzony a jak się martwisz o następne pokolenia to nie wsadzaj małego bez kondona do dziurki i nie miej dzieci, przynajmiej oszczędzisz im smutnego losu i nie beda się zastanawiać po co żyć skoro i tak umrzemy.
           • avatar
            zbiszu
            0
            Według Mateusza Tomiczek najlepsza zawsze jest cenzura.
            • avatar
             Szwejk
             0
             Twierdzenie że klimat się zmienia to jak odkrycie że po nocy następuje dzień. Ja te bzdury słyszę już niemal 40 lat. Jak byłem mały to w latach 90 wszystkie większe miasta miały się znaleźć po wodą a dziura ozonowa to hoo panie, śmierć w męczarniach. Ktoś kiedyś zrobił kompilacje tych wszystkich przepowiedni Klubów Rzymskich itp od końca lat 50tych. Śmiech na sali, tego się nie da komentować, to trzeba leczyć elektrowstrząsami. A o środowisko po prostu trzeba dbać i każdy to wie.
             • avatar
              pawluto
              -2
              Ocieplenie klimatu ...Ciekawe gdzie jest bo napewno nie u nas !

              Mnie to ostatnio rozbawiła reklama na autobusie -
              Reklama - Zaproszenie do teatru na sztukę Blamaż Ocieplenia - Eko sztuka z eko akrobatami i uwaga - sztuka inspirowana Opowieścią Wigilijną...To nie żart...
              Oni mają nas za głupców którym wcisną każdą swoją inspirację i jeszcze chcą za to naszą kasę...
              • avatar
               Nibynóżka
               -2
               Żadna marksistowska ideologia nie może obyć się bez przemocy. W przypadku międzynarodowego socjalizmu (komunizmu) była to przemoc głównie fizyczna, w przypadku zachodniego socjalizmu jest to, póki co, głównie przemoc intelektualna i psychiczna. Stąd też ten klangor o "kłamstwach" na Twiterze, lewactwo straciło aparat terroru w postaci cenzury.
               • avatar
                vacotivus
                -2
                Ludzie się po prostu buntują przeciwko mainstreamowej propagandzie i oczywiście władzom się to nie podoba. W latach 70-tych straszono nową epoką lodowcową, teraz trzeba znaleźć coś innego do postraszenia i promowania EV i OZE.
                • avatar
                 eMDeKaeS
                 -4
                 Naukowcy osiągnęli consensus, że obecne ocieplenie klimatu jest spowodowane głównie przez człowieka: https://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_consensus_on_climate_change Ale dla tych samorodnych naukowców z twittera prawdą jest to, co im podpowiada ich chłopski rozum, a nie skrupulatne, wieloletnie badania. Co więcej według wielu z nich jest to jakaś forma spisku w jednej, czy innej postaci. Wg tego sposobu myślenia, do wyrwania zęba powinni nadal chodzić do miejscowych kowali, a nie korzystać z pomocy dentystów, specjalistów w tej dziedzinie.
                 • avatar
                  pablo11
                  -5
                  Na Twitterze zawsze panowała dezinformacja. Jedyna zmiana jaka nastąpiła, to to, że dezinformacja przestała działać w 1 stronę, która według Twittera jest "słuszna". Przecież Ci wszyscy aktywiści klimatyczni, którzy się wypowiadali na Twitterze sa tak samo gówno warci, jak Ci, którzy teraz negują zmiany klimatu.
                  Twitter to gówno od dawna, teraz przestał być stronniczy. I tyle, ale bagno pozostanie bagnem.
                  Ile z followersów na Twitterze mają faktyczni naukowcy, a ile mają świry aktywiści. Którzy działają zwykle na zlecenie konkretnych firm, w których interesie jest takie działanie...
                  Twitter to był jest i będzie, portal do siania propagandy, nie ma tam prawdy, no chyba, że komuś akurat prawda odpowiada z szerzoną tezą.

                  A kłamstw klimatycznych jest równie dużo po jednej jak i po drugiej stronie. Zależy co komu pasuje pod tezę... Producenci samochodów elektrycznych np. chcą sprzedawać samochody elektryczne i naginają prawdę, że są w jakimś stopniu ekologiczne... Nie rower jest ekologiczny i transport publiczny. Szczególnie w Polsce, gdzie samochód elektryczny wydziela podczas eksploatacji więcej CO2 z komina elektrowni, co podobny benzyniak z rury wydechowej... Podobnie pompy ciepła itp. Tzn. część tych rozwiazań faktycznie jest ekologiczna, ale tylko tak, gdzie energia elektryczna jest produkowana bez wydzielania CO2.
                  • avatar
                   Adrianwo
                   0
                   Muska trzeba po prostu zabić!