Nauka

ONZ ogłasza polowanie na źródła metanu, aby zapobiec ociepleniu klimatu

przeczytasz w 2 min.

Organ ochrony środowiska ONZ poinformował w piątek, że uruchomi publiczną bazę danych o globalnych wyciekach metanu wykrywanych przez satelity. Jest to część nowego programu mającego na celu zachęcenie firm i rządów do ograniczenia emisji gazu cieplarnianego.

Na szczycie klimatycznym COP27 w Egipcie omówiono działanie Systemu MARS 

Albo Methane Alert and Response System, który będzie swoje istnienie opierał na podpisanym przez 119 krajów zobowiązaniu do ograniczenia emisji metanu o 30% do końca bieżącej dekady. Według naukowców ma to kluczowe znaczenie dla zapobieżenia ekstremalnym zmianom klimatycznym w nadchodzących latach.

Zmniejszenie emisji metanu może mieć duże i szybkie znaczenie, ponieważ gaz ten opuszcza atmosferę znacznie szybciej niż dwutlenek węgla

Słyszymy na szczycie klimatycznym z ust Inger Andersen, dyrektora wykonawczego Programu Ochrony Środowiska ONZ. Naukowcy twierdzą, że metan, który ma dużo większy wpływ na ocieplanie się klimatu niż dwutlenek węgla i podczas swojego krótkiego życia odpowiada globalnie za jedną czwartą globalnego wzrostu temperatur.

System MARS będzie polegał na istniejącej już sieci satelitów (jak te należące do ESA) w celu wykrycia smug metanu na całym świecie, oszacowania ich wielkości i zidentyfikowania odpowiedzialnej zań firmy lub rządu. Międzynarodowe Obserwatorium Emisji Metanu skontaktuje się następnie z odpowiedzialną jednostką w nadziei, że ta znajdzie przyczynę wycieku i go naprawi. Następnie, po od 45 do 75 dni Obserwatorium opublikuje informacje o wycieku i odpowiedź firmy lub rządu na przesłane zgłoszenie.

Gdzie szukać metanu?

System najpierw skupi się na globalnych przedsięwzięciach energetycznych związanych z gazem i ropą, a następnie rozszerzy działanie na inne branże, takie jak węgiel, odpady, zwierzęta hodowlane i ryż.

Ostatnio metan można było odszukać bardzo łatwo, przynajmniej z powietrza, za sprawą olbrzymiego wycieku w sieci rurociągu Nord Stream i Nord Stream 2. Jednak wedle wyliczeń naukowców wpływ akurat tych wycieków na pogarszanie się zmian klimatu jest jedynie marginalny, jednak nadal pozostaje. 

USA i UE mają też w planach upublicznić wspólne porozumienie w sprawie zintensyfikowania wysiłków na rzecz redukcji metanu z sektora paliw kopalnych. Jest nadzieja, że inne narody też wyrażą chęć zostania jego sygnatariuszami. 

Źródło: reuters.com 

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  Ponieważ hodowla bydła produkuje olbrzymie ilości metanu, ONZ wykryje źródło cieplarnianego zła od antylop przemierzających równiny Afryki. Dojdą do wniosku, że trzeba te źródła wyeliminować, aby ratować planetę.
  • avatar
   nevermind
   10
   ONZ czy WHO to by się przydało zdelegalizować, a nie słuchać bzdur jakie wygadują.
   • avatar
    Nibynóżka
    5
    Wojna z ozonem się skończyła. Nie słyszałem, czy my tą wojnę wygraliśmy czy przegraliśmy. Ale już zza węgła atakował nas inny wraży gaz - dwutlenek węgla. Wróg potężny, ale na szczęście udało nam się znaleźć przeciwko niemu skuteczną broń - podatek od CO2. Dwutlenek węgla na widok naszych podatków z przerażeniem chowa się mysiej dziurze i nawet nosa nie wyściubi. Skuteczny ostrzał CO2 koordynuje "filantropijna" organizacja o nazwie Bank Światowy. Są tacy, co to mówią, że to jakiś przekręt, że afera Panama Papers, ale to, wiadomo, faszyści. Okazuje się, że mamy na świecie więcej gazów, które chcą nam skoczyć do gardła. Oto tuż za rogiem czai się METAN. Ale to nie koniec, bo najgorszym gazem cieplarnianym jest para wodna. Jak widzicie, kochani, wszystko przed nami.
    • avatar
     kkastr
     2
     Czy w sprawach ochrony przyrody konferencje klimatyczne zrobią kiedyś cokolwiek racjonalnego? Na razie się nie zanosi.
     • avatar
      Marucins
      2
      Kolejne oszołomy. Ale o tym było wiadomo już dawno - po kofidzie znajdzie się temat "gazów" i trucia planety. A wszystko zmierza do uwalenia zwykłych ludzi z pseudo walką....
      • avatar
       zmyslowasowa
       1
       zwiezęta?
       • avatar
        KENJI512
        1
        Proponuję po prostu poszukać gdzie są Chiny z tymi wszystkimi zanieczyszczeniami powietrza, a na szczyty ekologiczne jechać pociągami zamiast prywatnymi odrzutowcami.
        • avatar
         youkai20
         -2
         Metan jest dużo bardziej szkodliwym gazem od dwutlenku węgla. Niech zabiją wszystkie krowy, a emisja zmniejszy się o 150 milionów ton. Czyli aż o jedną czwartą.
         • avatar
          vacotivus
          0
          Albo zrobią system jak z CO2, że wykupuje się prawa do emisji metanu...
          • avatar
           Veritatis
           0
           Tylko kompletny niedouk może stwierdzić, że na planecie Ziemia istnieje coś takiego jak klimat.
           W czwartej klasie podstawówki dzieci uczą się, że mamy strefy klimatyczne, a nie klimat. LOL
           • avatar
            Hrakiri
            0
            Widzę co trochę nowa moda żeby kase wyciągać walka ze smogiem, eko ściema, srowid, eko samochody, zielona energia same pomysły żeby zniszczyć ludzi i zarobić nic więcej niech się wezmą lepiej za siebie bo bogaci 10000% więcej szkodzą planecie niż my zwykli ludzie
            • avatar
             baertus11
             0
             źródła metanu? Oj, to meksykanskie żarcie będzie na cenzurowanym.... ;-)