Systemy operacyjne

Microsoft ostrzega, zbliża się koniec wsparcia dla kolejnego systemu Windows

przeczytasz w 2 min.

„Coś się kończy, coś się zaczyna” – takimi słowami można podsumować cykl życia niemal każdego produktu. Nie inaczej jest z oprogramowaniem, a konkretnie z systemami z rodziny Windows.

We wtorkowej aktualizacji użytkownicy Windowsa 8.1 otrzymali komunikat o zbliżającym się terminie zakończenia wsparcia dla tego systemu. Ten co prawda przypada na 10 stycznia 2023 roku, ale Microsoft chce zapewne uniknąć sytuacji, gdzie OS będzie używany po tym terminie.

Windows 8.1 - komunikat

Windows 8.1 nie jest popularny

Sam komunikat jest niezwykle prosty i czytelny. Pozwala dowiedzieć się więcej o wydarzeniu, przypomnieć o wygaśnięciu wsparcia później, bądź odroczyć to aż do ostatniej aktualizacji. W przeciwieństwie do sytuacji z Windowsem XP czy Windowsem 7, gigant z Redmond raczej nie będzie zbyt intensywnie walczył o tę grupę klientów.

Patrząc na najświeższe zestawienie ze strony StatCounter, mamy tutaj do czynienia z grupą nieco ponad 2,8% użytkowników wszystkich systemów z rodziny Windows. Nawet leciwy już Windows 7, może się pochwalić zdecydowanie wyższym globalnym udziałem (na poziomie 11,69%).

StatCounter - udział Windows

Windows 8.1 miał premierę 10 lat temu

Skoro już przywołujemy „do tablicy” Windowsa 8.1, warto coś niecoś sobie o nim przypomnieć. System ten został wydany 17 października 2013 roku i miał być remedium, na bolączki swego starszego brata. Niestety, użytkownicy zrażeni Windowsem 8, nie przyjęli zbyt entuzjastycznie jego aktualizacji. Co prawda dużo rzeczy zostało poprawionych i zmodernizowanych, ale nadal opieranie się na środowisku Modern UI, pogłębiało niechęć do tego systemu operacyjnego.

Nadzieje na przywrócenie bardziej klasycznego Menu Start nigdy tak naprawdę nie zostały zrealizowane (nie licząc aktualizacji dla Windowsa RT), więc ludzie zaczęli sami rozwiązywać ten problem – albo wracali do Windowsa 7, albo przerabiali Windowsa 8.1 tak, by ten przypominał te wspomniane przed chwilą „okienka”. Osobiście należałem do tej drugiej grupy i w sumie, byłem zadowolony z tego efektu – System (w przeciwieństwie do Windowsa 10) miał mało procesów w tle i nie wykorzystywał tak wielu zasobów pamięci RAM. Z drugiej strony zapewniał lepsze wsparcie dla nowszego sprzętu, niż Windows 7.

Windows 8.1 - Menu Start

A Wy do jakiej grupy należeliście? Dajcie znać w ankiecie, a w komentarzach napiszcie proszę swoje doświadczenia z tym systemem operacyjnym.

Źródło: xda-developers, StatCounter

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PrestoEnzo
  7
  Dla mnie to najlepszy system, jaki kiedykolwiek wyszedł. Mam go od 2013 r., ani jednej reinstalacji, zero przywracania czegokolwiek. Przetrwał wymianę kilku podzespołów, łącznie z płytą główną. Cały czas stabilny, wszystko działa świetnie. Lekki dla konfiguracji, mało procesów w tle, w porównaniu do mułowatego Win7. Zainstalowany dodatek Open-Shell Menu. Szkoda, że wsparcie się kończy.
  • avatar
   kitamo
   6
   WIn 8 byl kiepski ale 8.1 dawal rade.
   • avatar
    direct39
    4
    Miałem tablet x86 z pełnym Windowsem 8 i z aż 1GB RAM. Chodził pod ósemką całkiem sprawnie, internet bez problemu dało się przeglądać. Potem przyszła aktualizacja do Win10 i stał się nieużywalny. Tyle jeśli chodzi o zestawienie ze sobą "lekkości" Win8 i "ciężkości" Win10.
    • avatar
     hegazi
     2
     Szkoda, że nie dla Windows 11.
     • avatar
      Tomek Chomik
      1
      W8/W8.1 uznaję za najgorszy system, a wsparciem jakiegokolwiek Windowsa się nie przejmuję. Win7 był najlepszy, używam W10 bo W7 jest już za stary do pewnych czynności.

      Źle, że przestają wspierać Win8.1 bo Win7 (tzw. przedłużona obsługa Windows 7) /W8.1 umrze kompletnie; co za tym idzie z czasem jeszcze więcej aplikacji całkowicie przestanie obsługiwać systemy starsze niż W10. Np. przeglądarki MS Edge, Chrome, Opera oficjalnie przestaną działać na Windowsie 8.1 i starszych w 2023.
      • avatar
       MokryN
       -1
       System jak system. Word mi chodził, Winamp też. Dało się korzystać z przeglądarki www. Czego tu chcieć od systemu? Działał sobie w tle i wszystko. System ma pozwolić na obsługę sprzętu i oprogramowania. Tak było co ma tam innego być?
       • avatar
        kombajn
        -2
        Zaznaczyłem "miał szansę być super systemem" tylko dlatego że nie było opcji był po prostu udanym systemem.
        Do której grupy się zaliczam? Do ludzi którym Win8 podobał się o wiele bardziej niż płatny service pack do Visty pt Win7. O tym gniocie Win10 nie wspominając
        • avatar
         qrek1
         0
         nie ma opcji, a co to jest windows 8.1?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          fakt, win8 (lub 8.0 jak kto woli) to było jakieś dno. wytrzymałem z nim ....... tydzień, i odwrót do 7.
          jednak potem spróbowałem win8.1 , i ..... poza kulawo zrobionym ale już poprawionym pulpitem, dało się żyć w tym pulpicie. jednak pod spodem bebechy pracowały zauważalnie lepiej niż w win7. doceniam ten system.

          z win8 / 8.1 był ten problem, że MS chciał z desktopa na siłę zrobić stacjonarnego smartfona, co nie mogło się udać. jednocześnie ze smartfona usiłował zrobić laptopa, co też było kiepskim pomysłem. krótko po premierze i zafiksowaniu do win8.1 , zaczęli prace nad win10, i dlatego żywot 8emki był taki krótki. z perspektywy czasu, szkoda. używałem 2, może 3 lata i sobie cenię ten system. ma ktoś licencje do odstąpienia?