Mobile

Ranking internetu mobilnego w Polsce

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
22 komentarze Dyskutuj z nami

Oto, który internet mobilny jest najszybszy w Polsce.

Coraz trudniej znaleźć osoby, które mogłyby albo przynajmniej chciałyby funkcjonować bez Internetu. Jednocześnie coraz częściej czerpiemy z jego dobrodziejstw za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Także tu wybór dostawcy ma znaczenie.

Szybki internet mobilny coraz potrzebniejszy

Użytkownicy od dawna przywiązują wagę do tego, z jak szybkiego internetu stacjonarnego korzystają. Coraz większa popularność i rosnące możliwości urządzeń mobilnych powodują, że również jakość internetu mobilnego stała się niezwykle istotna. Nie dziwią zatem pytania, jaki router LTE na kartę SIM wybrać, a w przypadku tabletów i smartfonów przede wszystkim, na ofertę którego dostawcy postawić? Bo o tym, do czego potrzebny jest szybki internet w telefonie już Wam kiedyś wspominaliśmy. W związku z tym warto spojrzeć nie tylko na ceny, ale również na możliwości najpopularniejszych polskich operatorów.

Kto ma najszybszy internet mobilny? Dane nie pozostawiają wątpliwości

Dane dotyczące szybkości internetu mobilnego zbierane i publikowane są regularnie. Pierwsze źródło, jakie przychodzi tutaj na myśl to speedtest.pl. Z comiesięcznych raportów można wywnioskować, że od dłuższego czasu pozycję lidera dzierży T-Mobile.

Nie inaczej było w listopadzie, kiedy to T-Mobile odnotowało dla sieci 4G LTE średnią prędkość pobierania na poziomie 28.51 Mbps i średnią prędkość wysyłania na poziomie 9.55 Mbps. Spośród czwórki wiodących polskich operatów zdecydowanie najsłabiej wypadł Plus.

Internet mobilny listopad 2019
Wyniki testów sieci 4G LTE w listopadzie 2019, źródło: speedtest.pl

T-Mobile najlepszy zarówno w przypadku 4G LTE, jak i 3G

Aby mieć szerszy obraz sytuacji zawsze warto spojrzeć na więcej niż jedno źródło. W tym przypadku tym drugim będą dane użytkowników aplikacji RFBENCHMARK.

Również tutaj w listopadzie liderem internetu mobilnego 4G LTE był T-Mobile. Już po raz trzeci z rzędu to właśnie ten operator uzyskał w aplikacji RFBENCHMARK najlepszą średnią prędkość pobierania danych - tym razem 28,4 Mbps. Jednocześnie T-Mobile okazał się najlepszy w kategorii najniższej wartości ping - 37,87 ms i nieco gorszy w kategorii prędkości wysyłania danych. Tu z wynikiem 14,54 Mbps na pierwszą pozycję wskoczyło Orange.

Internet mobilny

Internet mobilny 3G

Wyniki testów sieci 4G LTE i 3G w listopadzie 2019, źródło: rfbenchmark

Polacy korzystają przede wszystkim z sieci LTE

Nikt nie powinien być zaskoczony faktem, że zdecydowanie dominuje u nas łączność 4G LTE. W zeszłym miesiącu w testach aplikacji RFBENCHMARK pochłonęła ona aż 90,62% testów. W przypadku technologii 3G skończyło się na 9,29% prób.

Trudno przypuszczać aby w kolejnych miesiącach cokolwiek miało się w tej kwestii zmienić. Użytkownicy raczej nie będą wracać do łączności 3G, sieci 5G to natomiast melodia przyszłości, które na naszym rynku wkraczają dopiero w fazę testów. Dość powiedzieć, że ledwie kilka tygodni temu oficjalnie zadebiutował w Polsce pierwszy smartfon z 5G.

Źródło: speedtest.pl, rfbenchmark

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pablo11
  Tego typu statystyki bardzo łatwo jest zaburzyć. Wystarczy, że kilku pracowników salonów z zadupia z dobrym internetem i telefonem/modemem będzie po obudzeniu się i rano robić speedtest codziennie. O 4rtej rano nawet w mieście 70mbps dało się osiągać na jednym paśmie. Teraz nie wiem jak to wygląda, bo nie robiłem testów, a coraz więcej ludzi używa aplikacji typu Facebook, które mogą korzystać z internetu kiedy im się podoba.

  Internet jest zależny od tego ile ma aktywnych na danym terenie pasm, od zagęszczenia aktywnych abonentów i wykorzystania przez nich internetu.
  3
 • avatar
  Fabryka Zabawek
  Tanie podróbki klocków LEGO z Chin. Zapraszam na www.tanieklocki.pl
  1
 • avatar
  Fabryka Zabawek
  Jesteś fanem LEGO, nie kupuj tanich chińskich podróbek na www.tanieklocki.pl/sklep
  1
 • avatar
  Cebulak2019
  uwaga na cebulaków z www.tanieklocki.pl
  spamują komentarze i reklamują marne podróbki
  1
 • avatar
  Kuciem
  Oczywiscie, ze korzystaja z LTE, bo operatorzy nie rozrozniaja tego w oplatach.
  Co do 5G, to glownym winowajca jest rzad, ktory po dzis dzien nawet nie zasugerowal jakie (a tym bardziej kiedy) wypusci czestotliwosci pod 5G.
 • avatar
  Agresor
  Virgin Mobile na przekaźnikach Play i czasem Y-mobile
 • avatar
  adamxyz4
  Hmm play na teraz https://www.speedtest.net/result/8863381311
  https://www.speedtest.pl/test/227473543
 • avatar
  grande
  Jedno ale... tabela speedtest.pl: wyniki testów Orange są lepsze od T-Mobile, ping niższy, testów więcej ale i tak niżej w rankingu.
 • avatar
  xkazik
  http://benchmark.speedtestcustom.com/result/cacbcc70-219c-11ea-8d15-6d42f41e57e1
 • avatar
  menello123
  U mnie na wiosce play ponad 150mbit download (Na zewnątrz bo w domu to różnie, zależy od piętra im wyżej tym lepiej) więc jest git.
 • avatar
  MrArtex
  Internet mobilny od Plusa tragedia
 • avatar
  Deryl
  Kiedyś korzystałem z Plusa, teraz z Aero2, Plus jeszcze 2 lata temu był szybki teraz często lepiej działa na 3G.
 • avatar
  bullseye
  Play średnio ma 25Mbps ? Więc jak mniemam to testy w fotelu, gdy użytkownik się nie przemieszcza nigdzie :D
  Mam od nich internet firmowy, i to jest jakaś parodia bo gdyby nie Orange w drugiej karcie to w zasadzie jest bezużyteczny :D
 • avatar
  gostek2012
  Szybkość zależy głównie od miejsca i trudno ogólnie porównać, bo nawet w głównych miastach są czarne dziury u operatorów. Trzeba kupić i samemu przetestować u siebie.