Akcesoria

Łącza optyczne w pecetach niemile widziane

przeczytasz w 2 min.

Technologia Intel Light Peak, która pozwala przesyłać za pomocą światłowodów dane na krótkich dystansach, jeszcze długo nie zagości w naszych domach. Powód? Producentom sprzętu komputerowego nie opłaca się wsparcie nowego rozwiązania.

 Warto przeczytać:
 

Light Peak niestety nie jest otwartym standardem, który powszechnie mogliby wykorzystywać wszyscy, tak jak USB. Dodanie dodatkowego gniazda do urządzenia nie przyniesie korzyści, które usprawiedliwiałyby dodatkowe koszty z punktu widzenia użytkownika końcowego.

"Niektórzy mogą wykorzystać z powodzeniem LightPeak, jednak na pewno nie będą to duzi gracze, jak HP czy Dell." - wypowiada się pragnący zachować anonimowość ekspert, inżynier w jednej z głównych firm zajmujących się dystrybucją zestawów komputerowych, w wywiadzie dla EETimes.

Pierwsza wersja Light Peak oferuje przepustowość 10 gigabitów na sekundę, czyli około dwukrotnie więcej, niż USB 3.0 - nie przełoży sie to na widoczny wzrost wydajności w większości zastosowań, poza może zewnętrzymi kartami graficznymi lub dyskami SSD. Implementacja pojedynczego portu Light Peak może kosztować od 5 do 10 dolarów, choć Intel twierdzi, że będzie to jedynie 2 dolary.
 


 

"Potrzebne są szybkości transferu znacznie wyższe niż 10 Gbit/s, aby odczuć faktyczny zysk na przykład w aplikacjach wideo. Dodatkowe koszty pozwalajace jedynie podwoić szybkość po prostu się nie kalkulują i przekraczają granicę opłacalności." - dodaje inżynier.

Nie ulega wątpliwości, że w ciągu kilku lat przepustowości szybsze niż oferowane przez USB będą potrzebne do obsługi urządzeń peryferyjnych. Wcześniej jednak łącza optyczne muszą stać się bardziej przystępne cenowo.

Rozmówca serwisu EETimes podkreślił - "To, co mogłoby zainteresować przemysł, to tanie technologie optyczne. Intel Light Peak w obecnej postaci taką technologią nie jest. Jednak sprawia, że wszyscy wokół zaczynają się zastanawiać nad tanimi rozwiązaniami. Przewiduję, że w ciągu pięciu lat nastąpi stopniowe odejście od przewodów miedzianych najpierw na rynku serwerów, a potem u użytkownika domowego."
 

Źródło: Xbitlabs, EEtimes

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Overclocker
    0
    nieiwem jak wy ale ja bylbym wstanie doplacic te 30 zl do plyty glownerj tylko zeby to tam bylo oczywiscie jezeli plyta jest w granicy cenowej 400-600
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ten pan pominal kwestie tego ze intelowski wynalazek moze nas w pewnym stopniu pozbawic plataniny kabli. Ja chetnie doplace pare £ majac przy okazji cos o takim tranferze. Takie negowanie nieuniknionego postepu mielismy juz jakis czas temu (1400 albo ilestam lat). Moze nie w tym wydaniu ale wysokowydajne interfejsy mogace obsluzyc kilka urzadzen naraz to moim zdaniem udany pomysl ktory w wersji bezprzewodowej za jakis czas bedzie podstawa nowoczesnego domu lub biura.
      • avatar
        Dwd89
        0
        prawda jest taka, rynek dopiero wystartował z USB3.0 w zwiazku z czym ludzie musza najpierw zaplacić za nowość w płyytach głównych, bo przeciez kazdy z nas MUSI kupić płytę z USB3.0 (marketing)

        Na lp przyjdzie czas jesli do tego czasu konkurencja nie skombinuje czegos tanszego np w tej samej technologii, noi za 2-3 lata będziemy mieli super nowość czyli technologie LP na nowym modelu np. Asusa.

        chodzi o $$ kto z nas bedzie sie nakrecał na płyte z USB3.0 jak moglby kupic dwukrotnie szybszego LP ;> w ciagu 2 lat pojawia sie pierwsze modele z LP ale beda szatansko drogie. celowo

        dopiero za 3-4 lata bedziemy to mieli w standardzie w nowych płytach
        • avatar
          kopczenko
          0
          ja bym widzial zastosowanie LP w lapkach, zewnetrzne karty graficze przepustowosc 10GB/s wiec spoko, takie 480 podepniemy sobie do lapka+ jakis zewnetrzny zasilacz;d
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Już sobie wyobrażam,
            Super myszka dla graczy złącze LP - +15 do skilla, czas reakcji mniej niz zero.
            kabel LP do monitora dla graczy.
            Dla mnie USB 3.0 jest nie potrzebne nawet bo majac dysk zewnetrzny z 2.0 czy esate, to sobie go wyciagam i wpinam normalnie - duzo roboty nie ma, a jak ktoś chce to niech sobie uzywa usb
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Jak dla mnie to LP może zastąpić usb i inne więc jeśli by producent zrezygnował z innych portów wy-we i zamiast nich dołączył przejściówki to cena powinna być taka sama. A różnica a wydajności by na pewno była, szczególnie jeśli chodzi o pamięć przenośną. Wersja z LP była by praktycznie niezastąpiona dla każdego kto przenosi dużo plików, dodatkowo wolna przestrzeń była by efektywniej wykorzystywana przez windowsa do przyśpieszenia działania. Ponadto port LP mógł by służyć np jako dodatkowe gniazdo sieciowe i można by tworzyć w domach małe i tanie sieci, przepustowość by pozwalała swobodnie z tego korzystać, ucieszyli by się z tego właściciele pctów do lanparty, na takiej sieci ping był by zdecydowanie mniejszy. Było by jeszcze sporo innych zastosowań ale wypisywanie ich wszystkich by zajęło mi pół dnia. Więc osobiście kupił bym tą płytę główną z LP nawet gdyby kosztowała 200zł więcej (oczywiście musiała by mieć odpowiednią liczbę takich portów) choćbym miał zmniejszyć pamięć RAM którą bym sobie dokupił w przyszłości.
              A tak swoją drogą Intel powinien pomyśleć o produkcji takiego kontrolera na PCI-E i zacząć produkować pamięci przenośne pod ten interfejs, inni producenci szybko by się przekonali do tego. Znaczy jeśli to jest tak tanie jak Intel mówi.
              • avatar
                xfire25
                0
                lepiej poczekać na usb 4 które w środku edzie mieściło takie rozwiązanie xD