Systemy operacyjne

Ten Linux wygląda zupełnie jak Windows 10

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Oto Linuxfx. Ten Linux wygląda jak Windows 10 i może ci się spodobać. Oczywiście pod pewnymi względami nie zastąpi „Dziesiątki”, ale może dobrą opcją na przejście.

Linuxfx, czyli Linux jak Windows 10

Z wyglądem systemu Windows 10 niewiele osób ma jakiś problem. Nowe „Okienka” prezentują się nowocześnie i po prostu ładnie. To pełne błędów aktualizacje, zintegrowane narzędzia telemetryczne  i spora zasobożerność są powodami, dla których „Dziesiątka” nie cieszy się tak dobrą opinią, jak by mogła. Jeżeli chcesz pozbyć się tych minusów, a równocześnie zachować tę estetykę, to sprawdź Linuxfx.

Ubuntu w sercu, a na zewnątrz „Dziesiątka”

Linuxfx to Linux do złudzenia przypominający Windows 10. Choć kompatybilności czy wydajności nie da się tak po prostu skopiować, to już sam wygląd jak najbardziej się da. I to właśnie zrobił Brazylijczyk stojący za tym projektem. Co ważne, przygotowana przez niego wersja 10.4 bazuje na solidnej podstawie w postaci Ubuntu 20.04, jądra w wersji 5.7.8 oraz (poważnie zmodyfikowanego) środowiska Cinnamon 4.6. 

Wróćmy jednak do wyglądu. Linuxfx wita nas logiem Windows podczas uruchamiania komputera, a do tego ma pulpit, pasek zadań, zasobnik systemowy, menu Start, okna programów i inne elementy wyglądające bardzo podobnie do tych, jakie znamy z „Dziesiątki”. 

Oczywiście Linuxfx nie pozwoli nam skorzystać z windowsowych programów, a przynajmniej nie ze wszystkich. Wraz z nim instaluje się jednak WINE (który – jak powszechnie wiadomo – nie jest emulatorem), co sprawia, że przynajmniej część aplikacji i gier normalnie niedostępnych na Linuksa, mimo wszystko ruszy (i uruchomimy je najprościej jak to możliwe – poprzez podwójne kliknięcie). Poza tym twórca postarał się o zapewnienie alternatyw, dlatego na przykład klikając ikonkę Worda, otworzy się na Writer z pakietu LibreOffice. Wszystko po to, by przenosiny były jak najmniej problemowe. 

Linuxfx start

Pobierz Linuxfx 10.4 i sprawdź, czy to coś dla ciebie:

pobierz Linuxfx

Źródło: TechRadar, Forbes, Liliputing, Softpedia, SourceForge, informacja własna

A jeśli chcesz Linux wyglądającego jak Linux, to sprawdź:

Komentarze

19
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  To jak wegański schabowy. Niby dobre, ale jak nazwiesz to schabowym to raczej nie wytrzyma porównania, bo zawsze będzie się różnił od oryginału.
  Nie widzę większego sensu w takim kopiowaniu. Ludziom przyzwyczajonym do W10 będzie przeszkadzać, że jednak będą różnice w użytkowaniu, a linuksiarzy i tak to nie przekona, bo już mają swoje ulubione dystrybucje, które nie silą się na udawanie czegoś, czym nie są.
  19
 • avatar
  Odwzorowanie wyglądu innego systemu stanowi interesujące wyzwanie, ale generalnie nie jestem fanem tego typu dystrybucji Linucha. Dają tylko fałszywe wrażenie, że otrzymujemy to samo co Windows, ale za darmo, co dla robiących pierwsze kroki w nowym systemie może się skończyć poważnym rozczarowaniem. Do zmiany systemu na pececie najlepiej podchodzić tak samo jak do przesiadki z iPhone'a na Androida (lub odwrotnie): z pełną świadomością, że nowe również jest dobre, chociaż inne. Dopiero wtedy można sobie odbudować swoje środowisko pracy na nowym fundamencie.
 • avatar
  Przejść na linuksa i mieć koszmarny widok windowsa ... bezcenne.
 • avatar
  Dobre do tranzycji dla zwykłego człowieka może kiedyś skorzystam
 • avatar
  Po co instalowac taka dystrybucje skoro zniknie tak szybko jak sie pojawila? Nie instalujcie takich dystrybucji! Dla poczatkujacych jest zwykle Ubuntu ale i Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu i Linux Mint. Reszta to tylko kolejne pierdylionowe niczym nie rozniace sie miedzy soba dystrybucje!
 • avatar
  Mam go na RPI 4 ;)
 • avatar
  Do linuxów mnie zniechęciły różnice w obsłudze i niemożliwość zrobienia czegokolwiek bardziej zaawansowanego bez konieczności uczenia się komend żmudnego szukania informacji po forach.
  Nakładki upodabniające linuxa do windowsa niczego nie zmieniają bo nawet emulacji głupiego panelu sterowania nie uświadczysz wiec i tak jeśli wychowałeś się na windowsach nie możesz nic bardziej zaawanowanego zrobić.
  Poradników w sieci pokazujących co i jak do windowsa jest też znacznie więcej niż do linuxów
 • avatar
  bezczelne rżnięcie wyglądu, długo to nie pożyje.
  -2
 • avatar
  Windows to system dla zwyklow użytkowników oraz graczy komputerowych. Dla profesjonalistów w wielu zastosowaniach podstawowym system pracy jest jakaś dystrybucja Linuxa lub OSX. Jako programista na co dzień nie wyobrażam sobie pracy na gównianym windowsie.
  -3
 • avatar
  no nie
 • avatar
  Przetestowałem go, lecz nie reagował na kliknięcia. Bardzo niestabilny. Ale mam paroletni sprzęt, więc może potrzebuje wypasionego. Wole Ubuntu 20.04, które mię zaskoczył szybkim i stabilnym działaniem. Przede wszystkim poprawili instalator, który nie zacina się jak parę lat temu.