Oprogramowanie

Microsoft poprawia Excela, będzie teraz prostszy w użyciu

przeczytasz w 1 min.

Microsoft ogłosił, że ich kultowy już arkusz kalkulacyjny staje się jeszcze prostszy. Funkcje automatyzacji pomogą użytkownikom przegryźć się przez formuły.

Microsoft 365

Arkusz kalkulacyjny Excel jest od naprawdę wielu lat zmorą i zbawieniem całej masy ludzi na całym świecie. Od studenta, przez księgowego, po kierownika planu Hollywoodzkiej superprodukcji, wszyscy wklepują dane w komórki, używają formuł i zastanawiają się, dlaczego starannie wprowadzona sekwencja znaków nie działa (jedna spacja za dużo).

Microsoft ogłosił właśnie, że funkcja autouzupełniania w Excelu stała się jeszcze bardziej inteligentna, a przynajmniej ta w wersji z „Nowego Office'a", czyli Microsoft 365. W programie pojawią się sugestie formuł i przykłady, które pomogą zautomatyzować procesy, które do tej pory przeprowadzane były ręcznie.

„Mądry" Excel

Jeśli wpiszemy w komórce znak równości, Excel spróbuje inteligentnie zasugerować jakiego typu formuły powinniśmy użyć, biorąc pod uwagę otaczające komórkę dane. Na przykład, jeśli mamy arkusz z kwartalną liczbą sprzedaży, na którego końcu znajduje się kolumna podpisana jako „ogół", to program Excel może zasugerować nam zsumowanie zakresu komórek. 

Zgodnie z ogłoszeniem Microsoftu funkcja na razie działa jedynie w języku angielskim i sugeruje formuły sumowania, średniej, zliczania, wyszukiwania minimów i maksimów, co nie jest jakimś wielkim przełomem. Arkusze Google od jakiegoś czasu korzystają z czegoś podobnego, jednak dla korzystających z Excela może być to niezła oszczędność czasu. Zwłaszcza formuła, która śledzi wzorce danych i na ich podstawie uzupełnia resztę kolumny. Od razu przyznaję, że ekspertem Excela nie jestem, ale i tak wydaje mi się to dosyć przydatne. Na załączonym filmie możecie zobaczyć, jak od teraz będzie to wyglądało w samej aplikacji:

Źródło: theverge.com 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krister
  2
  czyli teraz nawet jak napisze się =A1 + B1 to zamieni na datę... ;)
  • avatar
   piterk2006
   -1
   No fajne, tylko w załączonym przykładzie ta 3 kolumna nie ma sensu bo tylko powtarza dane :D Do prezentacji lepiej już skopiować kolumny sales i product, a nie robić trzecią.
   • avatar
    Kasuja Wpisy Automatem
    -1
    większość i tak używa kilku działań podstawowych. tego uczy się w starszych klasach podstawówki, i szkołach średnich. ale większość i tak nie ogarnia 10 działań na krzyż, tj. 4 podstawowych działań matematycznych plus 6 najczęściej używanych funkcji w excelu, czyli suma, średnia, minimum, maximum, mityczna mediana gdzie definicja jest podawana w szkole w tak kretyński sposób że ciężko zrozumieć o co chodzi, a 10tą to sobie wymyślcie.

    i to jest po prostu nie do ogarnięcia przez większość. zresztą większość ma problem z ogarnięciem kalkulatora 4-działaniowego. więc o czym mowa?
    • avatar
     silvver
     0
     Niech lepiej poprawią stare błędy. Np. działające VBA potrafi się wywalić w excelu, żeby po chwili znowu zacząć działać bez żadnego powodu. Nie da się np. rozszerzyć okna z polami obliczeniowymi tabeli przestawnej, powerquery nawala itp.
     Już nie mówiąc o takich kwiatkach jak "Excel napotkał błąd w jednym z arkuszy" i nie powie co konkretnie jest nie tak tylko się wywala i ciągle próbuje naprawić. A po "naprawie" np. wszystkie tabele przestawne wklejone jako wartości (o ile uda się naprawiać bo czasem to błędne koło)