Płyty grzewcze

Masz kuchenkę gazową? Teraz będziesz chciał się jej pozbyć

przeczytasz w 2 min.

Profesor Rob Jackson, naukowiec z Uniwersytetu Stanforda, podjął decyzję o natychmiastowym pozbyciu się kuchenki gazowej z własnego domu. Decyzja była bezpośrednio związana z wynikami badań, które przeprowadził wraz ze swoim zespołem.

Co jest lepsze - płyta indukcyjna czy kuchenka na gaz? Kuchenka gazowa to popularne urządzenie, które często jest uznawane za bardziej ekologiczne rozwiązanie. Profesor Rob Jackson z Uniwersytetu Stanforda zauważył, że problemem może być szkodliwość spalania gazu. 

Naukowcy podczas swoich badań zauważyli, że kuchenki gazowe emitują niepokojąco duże ilości benzenu. Jest to substancja chemiczna, która może prowadzić do powstania białaczki i innych nowotworów krwi w naszym organizmie. Benzen jest również obecny w dymie papierosowym, który wdychają bierni palacze. Jednakże, jak wykazały obliczenia naukowców, stężenie benzenu, które może być spowodowane przez kuchenki gazowe, jest znacznie wyższe.

Niepokojące wyniki badań 

Profesor Jackson był przerażony wynikami swoich badań. "Obserwowanie, jak stężenie zanieczyszczeń rośnie tak szybko w moim własnym domu i myślenie o tym, jak dzieje się to dzień po dniu, było motywacją do zmiany" - wyznał w rozmowie z prasą. To właśnie te obserwacje skłoniły go do usunięcia kuchenki gazowej z własnego domu. 

Benzen jest produktem spalania i jest obecny w płomieniach. Często jesteśmy na niego narażeni pod wpływem ekspozycji na dym tytoniowy, pożary lasu czy zwykły smog. Jest to jeden z najbardziej rakotwórczych czynników chemicznych obecnych w powietrzu. W ramach badania, naukowcy zbadali 87 domów w Kalifornii i Kolorado, w których używa się kuchenek gazowych i na propan. W około 30% przypadków, emisja benzenu z palnika gazowego ustawionego na wysoką temperaturę lub gazowego piekarnika ustawionego na 180 stopni Celsjusza powodowała wyższe stężenie benzenu w powietrzu niż to, które wdycha bierny palacz. 

Wyniki tych badań są argumentem dla tych, którzy domagają się wycofania instalacji gazowych z budynków. Przemysł paliw kopalnych sprzeciwia się temu. Kuchenki elektryczne produkują od 10 do 25 razy mniej benzenu niż ich odpowiedniki na gaz ziemny czy propan. Z kolei kuchenki indukcyjne nie emitują benzenu wcale. Według innego badania, korzystanie z kuchenek gazowych może powodować zachorowania na astmę wśród dzieci

Jak ograniczyć niebezpieczne działanie? 

Badania przeprowadzone w czerwcu ubiegłego roku wykazały, że skażenie benzenem nie ograniczało się tylko do kuchni. Gaz przemieszczał się również do innych pomieszczeń, w tym do sypialni. W pomieszczeniach, które były gorzej wentylowane, niezdrowe stężenie benzenu utrzymywało się przez wiele godzin, nawet po wyłączeniu kuchenki gazowej. 

Naukowcy zauważyli, że wiek lub marka kuchenki nie miały znaczącego wpływu na ilość wytwarzanego benzenu. Dobrze działająca wentylacja pozwalała na zmniejszenie narażenia na kontakt z tą substancją. Jednakże, jak odkryli naukowcy, nie wszystkie okapy kuchenne z pochłaniaczem były równie skuteczne w jej usuwaniu. Niektóre modele, zamiast wyprowadzać gazy na zewnątrz, recyrkulowały skażone powietrze, zwracając je do domu.

Źródło: Gadżetomania, foto: Adobe Stock

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sabaru
  13
  Ciekawe ile jeszcze pojawi się takich artykułów próbujących ogłupiać ludzi. Samochody na dizla be,spalinowe be, palenie w piecu be nawet co niektórzy grila potrafią się przywalić i też piszą że jak sobie rozpalisz koło domu to trujesz środowisko. Ludziom już całkiem odwala od tego zielonego ładu.
  • avatar
   antytalent
   8
   Ty Maziarz jesteś najwyraźniej stuknięty. Wiesz że od lipca herr Tusk drastycznie podnosi ceny prądu a ty radzisz ludziom przechodzić na kuchenki elektryczne. Wywaliłbym cię z pracy łajzo.
   • avatar
    BariGT
    7
    Kuchenki gazowe byly ok do czasu jak Niemcy sprzedawaly nam ruski gaz z zyskiem. Potem in sie gazociag popsul i kuchenki na gaz produkuja benzen i umrzesz na bialaczke. Jedz karaluchy i ogladaj pedalen - czuwaj.
    • avatar
     xCzarnyx
     6
     Ten zielony lewacki ład, to już przypomina jakiś rodzaj sekty. To tak jak z pompami ciepła, gazówki nagle złe, bo Niemcy z kacapami nie mogą prowadzić biznesu gazowego, później jakiś rodzaj pomp ciepła też zły, nagle pelet dobry i ekologiczny, bo Niemcy są potentatem w produkcji. Eurokomunizm pełną gębą i jeszcze chcą żebyśmy na wojnie zdychali za niego xD (Tylko mężczyźni mają walczyć na pierwszej linii frontu, feministki i trans już nie, takie to równouprawnienie)
     • avatar
      DezMond
      4
      kuchenki na gaz są beee od kiedy zniszczony zostal nord stream, niemcy brali tanio gaz od rosji i go sprzedawali, dlatego unia nakazała zakladać piece na gaz jako ekologiczne, po zniszczeniu nord streamu, gaz przestal byc ekologiczny, za to pelet stał się nagle super ekologiczny, którego niemcy są oczywiscie najwiekszym producentem!!!! teraz beda wam wciskac belkot, ze gaz jest taki straszny, oczywiscie naukowiec albo sama nawet instytucja jest odpowiednio sponsorowana i wysuwają wnioski, takie jakie sobie zleceniodawca zyczy!!!
      • avatar
       GejzerJara
       4
       @Paweł, znowu zasilasz się namieszaniem, co samo w sobie jest żałosne.

       1. Nikt ci nie zrobi odbioru kuchenki gazowej, nad którą jest okap z ryckulacją zamiast z wywiewem. Nawet jak masz gaz klepnięty na inny jego odbiornik, pierwsza obowiązkowa kontrola instalacji gazowej i wentylacyjnej skończy się wnioskiem do gazowni o demontaż licznika.

       2. Fakt, wiele okapów po prostu głośno buczy, zamiast wydmuchiwać powietrze na zewnątrz, dlatego w większości tę 'turbinkę' należy wymienić na działający zestaw wentylacyjny (silnik+wiatrak), skorupa okapu może zostać.

       3. Często problemem jest drożność komina, zwłaszcza na ostatnich kondygnacjach gdzie komin jest króciusieńki i nie chce ciągnąć

       4. Nadal mało u nas popularne rozwiązanie, tj. rekuperacja. Po prostu niemal w każdym bloku / mieszkaniu czy domu, jest wentylacja tzw. grawitacyjna. odbiór polega jedynie na tym czy są dziury i kominy we właściwych miejscach, i na tym koniec. w większości trzeba zrobić wentylację mechaniczną, najlepiej z odzyskiem ciepła aby kaloryferem nie trzeba było tyle grzać, i problem z zastojem spalin się kończy, także z migracją spalin z kuchni na resztę domu

       Na koniec, na serio nie wiem czym jest zasilane twoje namieszanie, ale na pałę po prostu przepisujesz to co ci samo wlezie na necie pod oczy. ZERO własnych wniosków, tylko przepisujesz na masę, na sztukę, bez jakiegokolwiek uruchomienia myślenia. pokazujesz to niemal w każdym artykule. tyle lat doświadczenia, a ty nadal stoisz w miejscu.

       nie traktuj tego jako hejt, lecz konstruktywną krytykę. a zresztą, możliwe że jesteś tu gdzie jesteś właśnie dlatego że się nie uczysz, i nie chodzi mi o standardowy cykl nauczania ustawowego w PL.
       • avatar
        piomiq
        1
        Czytają powyższe wpisy widać poziom IQ czytelników i grupę docelową tego portalu. Życzę im pójścia po rozum do głowy.
        • avatar
         Veritatis
         0
         Pseudo naukowcy do pary z pseudo blogerami to esencja tego kiedyś niezłego tech bloga.