Systemy operacyjne

Windows 12 może zaskoczyć. Co kombinuje Microsoft?

przeczytasz w 2 min.

Projektując system Windows 12, Microsoft może spróbować czegoś zupełnie nowego. Zamiast jednego, zwartego systemu możemy otrzymać twór podzielony na kawałki. I to jest dobra wiadomość.

Windows 12 może być zupełnie inny niż jego poprzednicy

Większa wydajność, bezproblemowe działania na słabszym sprzęcie, wyższy poziom bezpieczeństwa i mniejsze ryzyko awarii, a do tego jeszcze szybsze instalowanie aktualizacji. To najważniejsze atuty, jakie zaoferować ma system Windows 12. A odpowiada za to koncepcja kryjąca się pod nazwą CorePC.

CorePC stanowi ewolucję koncepcji Core OS (która kiedyś miała stać się bazą dla Windows 10X – systemu, który nigdy nie ujrzał światła dziennego). Opiera się na pomyśle, że rdzeń systemu powinien być lekki i prosty. Najważniejsza wiadomość jest jednak taka, że – jak podaje Windows Central – w przypadku Windows 12 firma Microsoft może postawić na konstrukcję modułową. 

Co oznacza modułowość w Windows 12? Dwie rzeczy

Po pierwsze: w zależności od konfiguracji sprzętu i potrzeb potencjalnego użytkownika, system mógłby być dostarczany w uproszczonej albo pełnej wersji (lub jakiejkolwiek pomiędzy). To pozwoliłoby na proste dostosowywanie „Dwunastki” do różnych typów urządzeń: od budżetowych konstrukcji pokroju Chromebooków, przez typowe laptopy użytkowe, po komputery gamingowe lub przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. 

Po drugie: rezygnację z koncepcji jednej partycji systemowej na rzecz układu rozproszonego po wielu partycjach (tak, jak ma to miejsce na przykład w dystrybucjach Linux). Właśnie ten aspekt zapewniać ma szereg korzyści, takich jak zwiększone bezpieczeństwo (ponieważ niektóre moduły nie byłyby dostępne dla użytkownika) czy szybsze aktualizacje (które obejmowałyby tylko określone moduły). Te ostatnie nie musiałyby też wiązać się zawsze z koniecznością restartowania komputera. 

Windows 12 już w 2024 roku

Poza modułowością najważniejszą cechą systemu Windows 12 ma być bazowanie na sztucznej inteligencji. Microsoft, który zainwestował olbrzymie pieniądze w OpenAI zamierza wprowadzić w „Dwunastce” szereg funkcji automatyzujących codzienne zadania lub asystujących przy nich. 

I choć na razie Windows 12 jest tak naprawdę jedną wielką plotką, to pojawiające się doniesienia napawają optymizmem. Prawdopodobnie już niebawem przyjdzie nam je zweryfikować. Premiera powinna odbyć się już w przyszłym roku – zgodnie z oficjalnym rozkładem jazdy” na rok 2024 przypada wypuszczenie przez Microsoft kolejnej dużej wersji systemu Windows. 

Źródło: Windows Central, informacja własna 

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  14
  W sumie modułowość jest dobrym pomysłem bo nie mamy nawalonego wszystkiego tylko wybieramy sami co chcemy, szkoda że w telefonach się to nie przyjęło.
  • avatar
   stanczyk
   5
   Bla, bla, bla.... Głodne kawałki dla tych którzy bez google nie znajda drogi do własnego kibelka, a jak już znajdą to i tak mają problem jak to zrobić ...

   Jaka będzie NAPRAWDĘ 12 ??? Masa reklam bez możliwości wyłączenia. Zablokowane wszystko, co możliwe , bo ich klienci to idioci w/g nich. A tak nic nie popsują. Szpiegowanie i lokalizacja w 110%. Win 10 ma juz keyloggera fabrycznie wszytego np. Aktualizacje bez dyskusji. Itd. Rozproszenie i kilka partycji. To pułąpka na te 5% inteligentnych, żeby nie mogli już nic pod siebie zrobić

   Taki będzie Windows 12 i proszę nie wprowadzać lemingów w błąd... !!!!!!!
   • avatar
    PerfectDAY
    4
    Implementacja AI i inne drobne duperelki mnie za bardzo nie interesują, ale odchudzenie Windowsa brzmi naprawdę dobrze.
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     2
     mogliby łaskawie zejśc z telemetrii, i uprościć windows update. bo to co robią, to niemal za każdym razem zajeżdżają sprzęt.
     • avatar
      gicmo
      1
      AI zaszyta w systemie? Najpierw wykasuje wszystkie zdjęcia mające w nazwie "czarny" (np. czarny mercedes), później zablokuje plik z przepisem na ciasto z soczystą brzoskwinią... myślicie, że kpię sobie? Jeszcze tydzień temu na deepai. org lub bing.com/images/create "black mercedes" był na liście podejrzanych treści, (obecnie black ferrari zbanowany) a o "juicy peach" to nawet dzisiaj nie ma co rozmyślać.
      PS
      "black Audi" wygenerował się jako biały...
      • avatar
       piomiq
       1
       A może na wejściu użytkownik dostanie wersje uproszczoną i jeśli będzie chciał/potrzebował kolejnych modułów to będzie musiał zapłacić.... subskrybcję, i to będzie żyła złota dla Microsoftu, bo chyba marzy o tym by użytkownicy płacili mu jeszcze abonament za system operacyjny tak jak to już się dzieje w przypadku office'a. Może taki będzie przyszły Windows.
       • avatar
        MokryN
        0
        Jak się da zainstalować na q9550 z 4gb ramu to biorę.
        • avatar
         studionti
         0
         Oczywiście będą moduły obowiązkowe: Internet Exploder, Media Player Advertisement, Bing i sklep z preinstalowanymi aplikacjami w wersji trial.
         • avatar
          piomiq
          -2
          "Windows 12 może zaskoczyć. "
          Znaczy tym razem go dopracują i nie wydadzą bety?
          Windows 10 był i jest wciąż nie dokończony. Pełnego trybu ciemnego jak nie było tak nie ma. Domyślam się, że w 11stce też nie we wszystkich oknach systemowych mamy tryb ciemny. No to może w W12 będzie zaskoczenie i w końcu zaimplementują to do końca.
          • avatar
           energysnakePL
           -3
           Nooo blue screenami na pewno zaskoczy :D
           • avatar
            xmexme
            -3
            "Windows xxx może być zupełnie inny" - oczywiście że może a nawet powinien być inny, ale to niemożliwe i nigdy nie będzie inny. Korpo-racja zawsze będzie korpo-racją.
            • avatar
             wrtwrt
             0
             Na szczęście mój intel 6700k pozwala grać we wszystkie nowe tytuły ale z windowsem 11 sobie nie poradzi. Co te skur!@#$!%$@ chcą mi teraz zabrać, że aż nowy syf chcą mi sprzedać?
             • avatar
              duzers
              0
              Czy będzie "never combine" w pasku zadań? Czy to będzie ten sam silnik co w W10/11? Czy GDI Render zostanie naprawiony i będzie tak samo szybki jak w W7?