Pamięć RAM

Ekstremalne podkręcanie pamięci DDR5 – overclocker wycisnął rekordowy wynik

przeczytasz w 1 min.

Pamięci DDR5 RAM dopiero zadomawiają się na rynku, a overclockerzy prześcigają się w biciu rekordów wydajności. Ostatnio ustanowiono tutaj nowy rekord podkręcania.

W ostatnim czasie overclockerzy coraz mocniej walczą o tytuł nowego rekordu w podkręcaniu pamięci DDR5. Zaczęło się tajwańskiego overclockera HiCookie (współpracującego z firmą Gigabyte), który jako pierwszy zdołał przekroczyć barierę 10 000 MHz. Niedawno wynik ten został pobity przez tajwańskiego overclockera Kovan Yang (współpracującego z firmą MSI), który uzyskał 10 508 MHz.

Niedawno wynik ten został pobity przez overclockera LUPIN_NO_MUSUME z Hong Kongu – tym razem współpracującego z firmą ASUS.

Nowy rekord podkręcania pamięci DDR5 RAM

LUPIN_NO_MUSUME wykorzystał procesor Intel Core i9-12900K, płytę główną ASUS ROG Maximus Z690 Apex (to specjalny model przystosowany do ekstremalnego podkręcania) oraz pojedynczy moduł pamięci o pojemności 16 GB.

Rekord podkręcania pamięci DDR5 RAM 10 550 MHz

Pamięć udało się podkręcić do 5275,9 MHz (efektywnie 10 552 MHz) przy kosmicznych opóźnieniach 127-120-120-120. Jakby nie było, wynik klasyfikuje się jako nowy rekord świata w taktowaniu modułów DDR5 (pobił on poprzedni rekord o 44 MHz).

Rzecz jasna mówimy o ekstremalnym podkręcaniu, które ma się nijak do domowego podkręcania do pracy 24/7. Na załączonym filmiku (platforma HWBot przy biciu rekordów w taktowaniu pamięci operacyjnej wymaga potwierdzenia częstotliwości za pomocą oscyloskopu) widzimy, że overclocker wykorzystał niekonwencjonalne chłodzenie ciekłym azotem. Możemy być pewni, że wykorzystane kości były wcześniej wyselekcjonowane, a uzyskany wynik i tak nie był w żaden sposób stabilny. Taka jest specyfika bicia rekordów w podkręcaniu.

Źródło: HWBot

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  RedFox01
  3
  I co w związku z tym? Świat stał się lepszy?
  Dla przeciętnego zjadacza chleba nie ma to większego znaczenia...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   @paweł, kolejny minus za artykuł. gdyby z tego OC wynikła wyższa wydajność pamięci, to ok. a to jest tylko kręcenie zegarka, i dodawanie taktów. to powoduje, że efektywne czasy poszczególnych etapów dostępu do RAM pozostają na starym poziomie. jedyne co się zmienia, to się to wszystko po prostu grzeje.

   a co z wewnętrzną architekturą procka Intela? czy przypadkiem z powodu wysokiego zegarka, wewnętrzny zegar magistrali zewnętrznej nie jest w CPU zjechany do połowy?

   nic o tym nie piszesz, więc twój artykuł to pustosłowie i clickbajt. szkoda :( naucz się czegoś wreszcie od @Karol , zresztą sam sobie poczytaj i sam oceń jaka przepaść was dzieli na twoją niekorzyść:
   https://www.benchmark.pl/aktualnosci/superszybkie-ladowanie-telefonu-o-tym-trzeba-pamietac.html
   to tylko kilka artykułów wcześniej.