Karty graficzne

Nvidia ogranicza osiągi kart GeForce w kopaniu kryptowalut - co będzie z innymi modelami?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Nvidia idzie na wojnę z kopaczami kryptowalut i ogranicza osiągi karty GeForce RTX 3060. Jak będzie z wcześniejszymi, wydajniejszymi modelami?

Od pewnego czasu sytuacja na rynku kart graficznych nie wygląda najlepiej - nie dość, że występują problemy z dostawami sprzętu, to na dodatek jest on wykupywany przez kopaczy kryptowalut (w końcu kurs krypto idzie w górę). Na brakach najbardziej tracą gracze, którzy nie mogą kupić sprzętu do budowy nowych komputerów.

Sytuacja stała się tak dramatyczna, że musiała zainterweniować Nvidia. Producent wprowadził w swoich kartach specjalny mechanizm, który ma zniechęcać kopaczy kryptowalut do gamingowych modeli GeForce – algorytm wykrywa obciążenie związane z kopaniem kryptowalut i ogranicza osiągi akceleratora. Równocześnie zapowiedziano specjalne modele CMP, które mają lepiej nadawać się do kopania.

Koparka kryptowalut

Czy inne karty graficzne też będą ograniczane?

Jak na razie wiadomo tylko o ograniczeniu osiągów karty GeForce RTX 3060. Spora część osób może jednak zastanawiać się, jak to będzie wyglądać w przypadku innych modeli.

Redakcja The Verge otrzymała od rzecznika Nvidii odpowiedź w tej kwestii - producent nie ograniczy wydajności kart, które już zostały sprzedane.

Oznaczałoby to, że takie ograniczenie nie będzie dotyczyć modeli GeForce RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070RTX 3060 Ti (co w sumie nie powinno nas dziwić, bo mechanizm musi być zaimplementowany w karcie). Producent nie ujawnia planów odnośnie niewydanych produktów, więc teoretycznie takie ograniczenie może pojawić się w kolejnych modelach (np. GeForce RTX 3050). Musimy jednak czekać na potwierdzenie tych informacji.

Co myślicie o takim podejściu producenta?

Źródło: The Verge

Zobacz więcej o kryptowalutach:

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  A wystarczyłoby nie sprzedawać przed premierą kart górnikom i kanałami niedostępnymi dla zwykłego Kowalskiego :)
  Albo umowy ze sklepami, które chcą zamówić i ogromne kary za taką sprzedaż (czy sprzedaż więcej, niż 1 sztuki dla klienta). Sprawdzenie, rozliczenie, potwierdzenie. I bach, parę sklepów by się pewnie zamknęło ;)
  11
 • avatar
  Kethael
  Ale z tego nic nie wynika tak naprawdę - "nie ograniczy wydajności kart, które już zostały sprzedane" - to oczywiste. Ale co z nowymi partiami 3070/80/90 w przyszłości?
  11
 • avatar
  KMN123
  Jest to forma zabezpieczenia się NVIDII przed zapchaniem magazynów, gdy BTC osłabnie i pojawią się na rynku wtórnym używki.
  9
 • avatar
  exodusxxl
  Hehe....Nvidia pierw sama sprzedaje góenikom karty a teraz "śmiesznie" stara się, naprawić swój wizerunek xD Tą karte mogą sobie dawac górnikom, babci klozetowej lub wyżucić na śmietnik....I tak większość szuka Rtx 3080/3070 nawet górnicy, także Nvidia dalej jest świnią i tego nie zmieni
  5
 • avatar
  Blejd
  Mam nadzieję że w Rtx 3080ti dadzą to ograniczenie :)
  5
 • avatar
  greghostor
  Jeśli to jest ograniczenie sterownikami to gwarantuje wam, że to się nie uda. Nie znam się na kopaniu a w ogóle g mnie to interesuje i tak nie mam mojej karty od pół roku.
  2
 • avatar
  Cute Pony
  Ja nigdy nie kopalem. Odpaliłem tak z ciekawości RTX 3080 wykopuje mi 45zl dziennie, dokupiłem jeszcze 3070 i zrobiło się 70zl dziennie. Mam jeszcze jeden wolny komputer który zaraz obsadzam 3060Ti. Następne 30zl dziennie. A to ze ktoś sobie w gierkę nie pogra to akurat g..no mnie obchodzi. Ja mam 100zl dziennie 3000zł miesięcznie. Niech winią za to Nvidię że za mało produkuje.
  2
 • avatar
  LongTermCoin
  Może Jan Kowalski przestanie kopać na swojej karcie ale kopalnia która ma 356 sztuk takiej karty napisze swój bios który zdejmie ograniczenie . To tylko kwestia czasu .
  1
 • avatar
  ravoyev725
  nvidia sama powinna działać na rynku ethereum mając wystarczające zasoby finansowe
  stając się FED dla ETH skupować powoli aktywa w czasie niskiego kursu i sprzedając na górce co pozwoliło by stabilizować kurs ETH i jednoczesne zarabiać na kursie

  tak jak dziś robi narodowy bank polski z rezerwami walutowymi stabilizując kurs złotówki i ograniczając spekulacje na niej.
  1
 • avatar
  Yamdit
  Nie wiem skąd hejt na górników. Ktoś ma kasę i chce zainwestować to jego interes co zrobi z kartami. Przecież dla producentów to są takie żniwa, że wiedząc o krypto już od lat to mogliby w końcu drastycznie zwiększyć produkcję a mówimy jeszcze o czasach przed-covidowych. Dla nich to jest Tort z kremem czasy ciężkie, kart mało i drogie a i tak się sprzedają. Jakbym miał z 40-50k to sam bym sobie koparkę złożył, przy takiej stopie zwrotu. Poza tym sprzedają pewnie masowo w Chinach i nie tylko kopaczom bezpośrednio a tu udają, i zwalają winę na nich właśnie XD.
  -2
 • avatar
  Adrianwo
  Śmierć komunizmowi w Chinach!!! ZABIĆ XI JINPINGA!!!
 • avatar
  Adrianwo
  Podejście co do kryptowalut - wyśmienite!!! Już wcześniej pisałem, żeby Nvidia koniecznie wypuściła specjalne karty do kopania kryptowalut.
 • avatar
  saser
  Na początku sprzedawali górnikom jak leci. Gracze się wściekli. Teraz ograniczają górnikom żeby gracze kupowali karty. Nieźli cwaniacy
 • avatar
  Yosar
  To byłoby nawet zabawne, gdyby to nie nVidia stała za rozbujaniem rynku krytpowalut. A w zasadzie jednej. Dość powiedzieć, że przed premierą zapowiadali AiB-om że będzie boom na kryptowaluty. A nic się wtedy na tym rynku nie działo jeszcze. Później wystarczyło z ich strony zrobić z ich punktu widzenia 'małą' inwerstycję w krytpowalutę i kurs poszedł w górę (rynek wbrew pozorom jest na tyle mały, że nie potrzeba wiele). Dalej się już nakręciło samo. W międzyczasie opchneli z zyskiem co kupili.
  I jeszcze byli w międzyczasie na tyle bezczelni że ogłosili cenę 650 dolarów wiedząc, że nikomu praktycznie nie sprzedadzą tej karty po takiej cenie, a górnicy kupią za każdą, bo dla nich uruchomi się specjalny kanał.
  Także teraz mamy klasyczny przykład jak złodziej krzyczy głośnio: "Łapaj złodzieja!" w stronę tłumu wskazując na kogoś tam.
 • avatar
  someone1989
  Jeszcze kart nie ma a już custom bios od dawna jest więc może jakiś Jasio z 1 szt będzie miał problem ale reszta wie jak wgrywać bios i sobie poradzi
 • avatar
  piccardo
  Programowo to sobie mogą... Żaden Kopacz nie zaktualizuje i już ... A jak kupi nowe to wgra stary system.