Karty graficzne

Laptopy z kartami GeForce RTX 3000 bez ważnego oznaczenia? Nvidia odpowiada na plotki

przeczytasz w 2 min.

Jesteśmy po premierze mobilnych kart graficznych GeForce RTX 3000, a partnerscy producenci już zaprezentowali pierwsze laptopy z nowymi układami. W związku z premierą kart pojawiły się też zaskakujące informacje.

Chodzi o plotki jakoby Nvidia porzuciła w mobilnych kartach GeForce RTX 3000 oznaczenia Max-Q, co oznaczałoby utrudnioną identyfikację zastosowanej konfiguracji (wersje Max-Q mogą być stosowane w cieńszych laptopach, ale pracują z niższymi zegarami i oferują gorsze osiągi).

Branżowe media podchwyciły temat, lecz nie jest on do końca prawdą.

Nvidia dementuje plotki o porzuceniu oznaczenia Max-Q

Serwis Tom’s Hardware dopytał producenta o nowe informacje, ale rzecznik firmy Nvidia zaprzeczył plotkom powtarzanym przez media:

Nie, branding Max-Q nie zniknie. Kiedy pierwotnie wprowadzaliśmy Max-Q w 2017 roku, marka początkowo była używana w oznaczeniach GPU, ponieważ Max-Q odnosił się tylko do (współczynnika) TGP układu graficznego. Obecnie trzecia generacja Max-Q jest szersza i stanowi holistyczny zestaw technologii platformowych i podejścia projektowego do tworzenia wydajnych i cienkich laptopów.

Ponadto, aby być bardziej przejrzystym, jeżeli chodzi o dokładne możliwości laptopa, laptopy z serii RTX 30 zawierają więcej informacji niż kiedykolwiek, wymieniając dokładny współczynnik TGP, zegary i obsługiwane funkcje. Informacje można znaleźć w panelu sterowania Nvidia, który raportuje maksymalną moc (TGP + Boost) i obsługę kluczowych funkcji, w tym Dynamic Boost 2, Whisper Mode 2, Advanced Optimus i inne, z których wszystkie zawierają się w technologii Max-Q.

Zdecydowanie zachęcamy producentów OEM, aby wyszczególniali zegary i technologie obsługiwane przez laptopy, w tym Advanced Optimus, Dynamic Boost 2 i inne. Ostatecznie, podobnie jak wszystkie funkcje i specyfikacje laptopów, producent OEM musi wprowadzić na rynek to, co obsługuje konkretna konfiguracja laptopa.

MSI GE76 Raider - zastosowana karta graficznaNie wszyscy producenci informują o wersji zastosowanej karty graficznej

Wychodzi na to, że Nvidia nie porzuciła podziału kart na modele standardowe (Max-P) i energooszczędne Max-Q, ale oznaczenie danej konfiguracji leży po stronie producenta danego laptopa – tutaj niestety jest różnie, co rzeczywiście może utrudniać identyfikację sprzętu.

Nvidia Dynamic Boost 2.0

Najpewniejszym sposobem jest zajrzenie do panelu sterowania karty graficznej, gdzie znajduje się dokładna specyfikacja zastosowanego układu. Problem jednak w tym, że dostęp do panelu będzie możliwy tylko po uruchomieniu systemu. W takiej sytuacji pomocne będą recenzje laptopów.

Źródło: Tom’s Hardware, TechPowerUp, MSI

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  plotki nie plotki, ale producenci laptopów robią nas w trąbę od lat. np. po co w ultrabooku procek intela z linii i9, skoro i tak przy max obciążeniu natychmiast zacznie throotować, osiągając rezultaty nawet gorsze od linii i7 a nawet będąc niewiele szybszy od modelu z linią i5 ? to nie ma sensu. ale te cyferki i wszędzie RGB. ech.....
  • avatar
   Blejd
   2
   Chyba autor za dużo tych potków wypił w ten weekend :D
   • avatar
    tomto
    1
    Tylko co to są te "potki" ...