Procesory

Nvidia przejmuje ARM za potężną kwotę. Intel i AMD mają się czego bać?

przeczytasz w 2 min.

A więc jednak! Plotki dotyczące przejęcia ARM przez Nvidię stały się faktem – transakcja opiewa na kwotę bagatela 40 miliardów dolarów i może mieć ogromne znaczenie dla branży informatycznej.

Nvidia głównym graczem na rynku procesorów - producent przejmuje ARM

Jeżeli śledzicie branżowe media, to wiecie, że o przejęciu ARM przez Nvidię mówiło się już od dłuższego czasu. Ostateczne porozumienie udało się jednak osiągnąć dopiero teraz - zakłada ono, że Nvidia przejmie ARM Limited od SoftBank (czyli SoftBank Group Corp i funduszu SoftBank Vision Fund) za 40 miliardów dolarów (czyli o 9 miliardów dolarów drożej niż SoftBank zapłacił za ARM w 2016 roku).

SoftBank otrzyma 21,5 miliarda dolarów w akcjach Nvidii, 12 miliardów dolarów w gotówce (z czego 2 miliardy dolarów w momencie podpisania umowy), 1,5 miliarda dolarów trafi do pracowników ARM w ramach kapitału akcyjnego, a 5 miliardów dolarów ma trafić do SoftBanku w późniejszym terminie. Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym uzyskaniu zgód organów regulacyjnych Wielkiej Brytanii, Chin, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Docelowo ma ona zostać zakończona za około 1,5 roku.

W ten oto sposób Nvidia staje się właścicielem jednego z głównych graczy na rynku procesorów (a właściwie firmy, która sprzedawała innym firmom licencje na produkcję procesorów na bazie architektury ARM – takie układy można znaleźć w najróżniejszych segmentach rynku, począwszy od smartfonów, przez laptopy, a na samochodach skończywszy). 

Przejęcie ARM - co to oznacza dla branży?

Nvidia deklaruje, że procesory ARM nadal będą korzystać z otwartego modelu licencji, zachowując przy tym globalną neutralność dla klientów. Partnerzy ARM będą mogli także korzystać z licznych innowacji wypracowanych przez „zielonych”.

Centrum badawczo-rozwojowe ARM w Cambridge w Wielkiej Brytanii
Nvidia zapowiada utworzenie światowej klasy centrum badawczo-rozwojowego ARM w Cambridge w Wielkiej Brytanii

Co ważne, Nvidia zamierza zachować silną pozycję marki ARM. Producent zapowiada, że nie tylko zachowa wszystkie oddziały ARM, ale nawet stworzy nowe miejsca pracy oraz utworzy światowej klasy centrum badawczo-rozwojowe ARM w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Własność intelektualna nadal będzie rejestrowana w Wielkiej Brytanii. 

Dzięki przejęciu ARM, Nvidia chce również wzmocnić swoją pozycję w na rynku nowych technologii - szczególny nacisk będzie położony na rozwiązania dotyczące sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, autonomicznych samochodów, chmur obliczeniowych i superkomputerów. Główni konkurenci (a więc m.in. Intel i AMD) na pewno nie mają powodów do zadowolenia.

arm Nvidia

Co z tego wyniknie? W Internecie można spotkać się z bardzo rozbieżnymi opiniami dotyczącymi przejęcia - od bardzo optymistycznych po skrajnie negatywne. Hermann Hauser, współzałożyciel firmy ARM, twierdzi, że jest to absolutna katastrofa - jego zdaniem zniszczy to model biznesowy firmy i doprowadzi do utraty miejsc pracy w centrali firmy w Cambridge oraz w innych oddziałach Wielkiej Brytanii.

Źródło: Nvidia, ComputerBase, SoftBank, The Guardian

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xmexme
  11
  Ceny by Nvidia, bedzie bardzo drogo
  • avatar
   Ciekawski_
   3
   To tak naprawdę zagrywka USA w wojnie z Chinami. Biznes Nvidii jest tutaj przy okazji. Niektórzy analitycy nawet spodziewają się, że ARM zostanie zniszczone przez Nvidię - Zamkną standard i będą próbowali robić własny ekosystem.
   Zobaczymy co z tego wyniknie. Obstawiam, że jako pierwsi oberwą Chińczycy.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    2
    To oznacza, że Nvidia może teraz sama budować superkomputery. Po wykupieniu Mellanox i ARM ma właściwie wszystko by stawiać superkomputerowe maszyny pod własną marką a po tym jak w Japonii postawiono pierwszy na świecie superkomputer, który osiągną poziom exaflopa na procesorach ARM, chyba już nikt w branży nie śmieje się, że są to procesory tylko do komórek. Właściwie Nvidia w branży superkomputerowej będzie dzielić i rządzić.
    • avatar
     gula95
     1
     Ciekawe czy będzie licencja czy dalej opensource. Jeżeli wjedzie ze swoją polityką i dadzą licencje na procesory ARM to podrożeje wszystko w koło. Telefony, smart zegarki, cała elektronika posiadająca procesory ARM.
     • avatar
      AMDK11
      1
      Widzę że USA przejmuje/wykupuje wszystkie strategiczne korporacje branży IT. ARM to była spółka należąca do Wielkiej Brytanii a teraz będzie w łapach USA tak samo jak IBM, Intel, AMD(także ATI należące dawniej do Kanady) i NVIDIA. Wszystkie te korporacje są w łapach USA.
      • avatar
       Marti99
       1
       >>>Producent zapowiada, że nie tylko zachowa wszystkie oddziały ARM, ale nawet stworzy nowe miejsca pracy oraz utworzy światowej klasy centrum badawczo-rozwojowe ARM w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

       No tak, ale jeszcze nie przejal. Jak przejmie to pogadamy. W tej chwili jest jak partia przed wyborami.
       • avatar
        Warmonger
        0
        o.O! To wywraca całą branżę do góry nogami. NVidia z dnia na dzień stała się monopolistą.
        • avatar
         Zero-Cool
         0
         Co wy tak negatywnie podchodzicie do tematu tego przejęcia, co prawda tego typu zabiegi prawie zawsze źle się kończą, ale może połączenie producentów chyba najpotężniejszych jednostek obliczeniowych na rynku zaowocuje czymś dobrym. Ja kiedyś myślałem że związek AMD z Radeonem będzie klapą... I tak też było, ale stworzyli razem coś całkiem nowego i ciekawego zwanego APU (co prawda plany były o wiele bardziej ambitne, ale widać nie byli w stanie wyjść poza szablonowe konstrukcje). Może Nvidia z ARM zrobi to co AMD chciało zrobić tworząc pierwsze APU.
         • avatar
          kitamo
          -1
          Czekam na komentarze jak to NV boi się na rynku AMD i ich BIgNavi bo ostatnio gdzie nie wejde to to czytam :)
          Przy tym co wlasnie zrobiło NV te całe jaranie sie ampere i bignavi mozna wsadzic sobie w buty.