Komputery

Opracowano długowieczne płyty. Niebywałe, ile wytrzymają

przeczytasz w 2 min.

Nowe dyski Blu-ray firmy Pioneer mają cechować się wyjątkową trwałością. Dla jednych mogą stanowić wyłącznie ciekawostkę, ale dla niektórych będą nieocenione.

Pioneer przygotował płyty Blu-ray na ponad 100 lat

Dużą popularnością cieszy się teraz przechowywanie danych w chmurze, ale w niektórych przypadkach pojawia się potrzeba zapisania czegoś na fizycznym nośniku. Każdy chce wtedy postawić na jak najlepszą opcję i tu na scenę wkracza firma Pioneer ze swoimi nowymi płytami Blu-ray, które mają gwarantować bezpieczne przechowywanie danych przez 100 lat (i dłużej).

Wedle producenta przygotowane przez niego rozwiązanie jest znacznie trwalsze niż płyty Blu-ray do tej pory oferowane w sprzedaży - w przypadku BD-R mówi się o żywotności 5-20 lat, a przy BD-RE do maksymalnie 50 lat. Nową generację można będzie rozpoznać po oznaczeniu IPS-BD11J03P na opakowaniu lub napisie „DM for Archive” na samych płytach. Na początek do sprzedaży wprowadzone będą nośniki o pojemności 25 GB, później także o pojemności 50 GB.

Firma przygotowała nowy napęd BDR-WX01DM dedykowany płytom IPS-BD11J03P. Również na nim znalazła się wzmianka „DM for Archive”. Względem innych tego typu rozwiązań, nowy napęd mają cechować wysoce niezawodne silniki, wytrzymałe układy mechaniczne i osłona przeciwpyłowa chroniąca go przed zanieczyszczeniami środowiskowymi. Napęd będzie wykorzystywał złącze USB 3.0 typu A i ma być kompatybilny także z nośnikami M-Disc.

Pioneer

Komu przydadzą się nowe płyty Pioneer?

Nowa technologia z reguły przekłada się na wyższe ceny i podobnie jest w tym przypadku. Pioneer wprowadzi do swojej oferty napęd BDR-WX01DM, który został wyceniony na około 410 dolarów. Nowe płyty mają natomiast kosztować około 16 dolarów za zestaw trzech sztuk.

Producentowi przyświecał konkretny cel podczas prac nad nowymi produktami. W tle należy dopatrywać się nowych regulacji prawnych, jakie zostaną wkrótce wprowadzone w Japonii. Wybrane agencje rządowe oraz firmy będą zobowiązane do przechowywania dokumentacji podatkowych w formie cyfrowej (a nie jak obecnie na papierze), w niektórych przypadkach przez nawet 100 lat.

Stosowane nośniki pamięci muszą spełniać standard jakości JIS X6257 i według firmy Pioneer zaprezentowane przez nią płyty są pierwszymi tego typu rozwiązaniami na świecie.

Producent nie ujawnił, czy napęd BDR-WX01DM oraz wyjątkowo długowieczne płyty Blu-ray pojawią się w sprzedaży w innych regionach.

Pioneer

Źródło: pc-watch-impress-co-jp

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bruner
  7
  Za sto lat o ile nie wysadzimy sie wszyscy w powietrze wiecej danych upchasz w czajniku w kuchni niż na tej płycie a i zapewne odtworzyć tego nie bedzie na czym chyba że w muzeum :)
  • avatar
   First-Ever
   6
   Znalazłem informacje, że karty MicroSD mogą przechowywać dane (nieużywane) przez 10 lat, SanDisk twierdzi że ich karty przeżyją 30 lat. Deklarowane 100 lat nie jest złe, ale pojemności śmieszne...
   • avatar
    piterk2006
    3
    A co z m-disk? Nie wspominam nawet, że mam 30 letnie cd i 20 letnie dvd. Wszystko wciąż działa świetnie.
    • avatar
     Virtus
     1
     Czym te płyty różnią się od tych:

     https://www.verbatim.net.pl/pl/prod/mdisc-lifetime-archival-bdxl-100gb--5-pack-jewel-case-43834/
     • avatar
      qbrzydal
      1
      I czym to się różni od M-disków?
      • avatar
       stanczyk
       1
       Kiedyś w dobie CDR (robiłem i robię masę zdjęć) kupowałem markowe Verbatim, drogie jak autograf rabina i jakieś no-name firmy krzak. Verbatim miał wytrzymać przynajmniej 20 lat. Po 10 latach z 20 Verbatim dało się przeczytać 2 sztuki, z 20 noname , prawidłowo działa ... 20 czyli 100%. (a lat upłynęło już ponad 20) Wszystkie przechowywane we wzorcowych wręcz warunkach.
       Także takie zapewnienia to sobie możecie wsadzić tam gdzie polscy politycy kochają całować amerykańskich i niemieckich.
       • avatar
        Nibynóżka
        0
        BTW, Verbatim również ma w swojej ofercie "długowieczne" nośniki.
        • avatar
         Kasuja Wpisy Automatem
         0
         Bardzo bym chciał, aby Pionier wziął się za karty SD w taki sposób, aby można było SD użyć w roli nośnika CD/DVD/BR, oraz aby to był bardzo trwały nośnik jednokrotnego zapisu, tzw. przepalany.
         • avatar
          Silver
          -3
          Rozumiem, że benchmark się spóźnia z newsami, ale to, że "płyty Blu-ray na ponad 100 lat" to już było kilkanaście lat temu więc żadne odkrycie. Nawet trwalsze nośniki na płytach powstały tylko co z tego skoro udział jest żaden.
          • avatar
           Avalanc2
           -12
           Niekompetencja autorów tego portalu nie przestaje mnie zadziwiać. Ani słowa w artykule, że nie jest to pierwsze tego typu rozwiązanie, że istnieje kilka podobnych, w tym najbardziej popularne i przyjęte konsumencko jak M-Disc.
           • avatar
            vacotivus
            0
            Dla mas się nie przyjmie, ale do niszowych profesjonalnych zastosowań się nada.
            • avatar
             mrocznysedes
             0
             To bez znaczenia czy płyty optyczne wytrzymają 100 czy 1000 lat. Bo czytniki tych płyt tyle nie wytrzymają. Młodsza dziatwa pewnie już nawet nie kuma, że istniało coś takiego jak dyskietka 3,5", że o 5,25" nie wspomnę.
             Więc jeśli chodzi o te długowieczne płyty to zastanawiam się jak ktoś za 20 lat znajdzie jakieś muzeum, w którym uda mu się dorwać jakiś działający napęd mogący odczytać taki nieporęczny plastikowy krążek. ;-)
             • avatar
              Jedrek_LCD
              0
              Ale to już takie płytki to wymyślono i to nie na tam 20 30 czy 100 lat a na okrągłe 1000 lat jakaś to tam płytka była DVD z warstwą mineralną której laser grawerował roztapiając minerał i na powrót go ochładzając i taki nośnik można powiedzieć że ma jakiś sens chociaż tak jak tu ktoś napisał czy za 100 czy za 200 czy za te 1000 lat będzie czymkolwiek to odczytać Ale to nie o to chodzi że ktoś chce przechowywać 1000 lat tylko to po prostu daje gwarancję przechowania takich danych przez dwa trzy czy 10 lat i o to tu chodzi
              • avatar
               pawluto
               0
               Pioneer to zawsze była najwyższa półka techniczna.