Procesory

Procesory AMD Zen 3 w 7 nm czy 5 nm? Możecie zapomnieć o plotkach

przeczytasz w 1 min.

Czekacie na nowe procesory AMD? My też! Nowe jednostki mają bazować na mikroarchitekturze Zen 3, ale, wbrew temu co sugerują niektóre media, nie będą produkowane w nowej technologii. Mamy potwierdzenie tych informacji.

Nowe procesory AMD Zen 3 w 7 nm czy 5 nm?

Zacznijmy od tego, że AMD ujawniło plany wydawnicze procesorów już kilka miesięcy temu. Dowiedzieliśmy się m.in., że modele na bazie mikroarchitektury Zen 3 nadal będą produkowane w 7-nanometrowej litografii (początkowo producent wskazywał na ulepszoną technologię 7nm+, ale ostatecznie zmienił plany na „zwykłe” 7nm).

Procesor AMD Ryzen

Niedawno serwis DigiTimes opublikował artykuł, który sugerował jakoby producent ponownie zmienił plany – redaktorzy mieli dotrzeć do informacji wskazujących, że nadchodzące modele Ryzen 4000 „Vermeer” będą bazować na rdzeniach Zen 3, ale zostaną wykonane w 5-nanometrowym procesie. Branżowe media podchwyciły temat, co wywołało zamieszanie.

AMD zaprzecza plotkom o procesorach Zen 3

Jak będzie w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszej prezentacji AMD (z czerwca 2020 roku).

AMD - plany wydawnicze procesorów Zen

Najnowsze plany AMD zaprzeczają ostatnim plotkom – procesory z generacji Zen 3 nadal będą produkowane w 7-nanometrowej litografii, a 5-nanometrowa litografia zostanie wdrożona dopiero w modelach Zen 4.

Kiedy premiera procesorów AMD Zen 3?

No dobrze, kiedy pojawią się procesory Zen 3? Szefowa AMD potwierdziła, że pierwsze procesory z generacji Zen 3 zostaną zaprezentowane pod koniec roku. Nie wiadomo jednak czy będą to serwerowe modele Epyc „Milan” czy desktopowe Ryzen 4000 „Vermeer”. Musimy czekać na kolejne informacje. Najlepiej sprawdzone.

Źródło: AMD, inf. własna

Zobacz więcej newsów o procesorach:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michal_mat
  7
  AMD ma pierwszy raz od dawna czas na dopracowanie kolejnej generacji, teraz to ich goni konkurencja, więc nie ma pośpiechu.
  • avatar
   KENJI512
   7
   Bardzo ładnie proszę Świętego Mikołaja o 4900X na gwiazdkę :
   • avatar
    mutissj
    2
    Swoimi nazwami w błąd wprowadzają klientów, więc nie mają się z czego cieszyć:

    [Zen] - 14nm | seria 1000 (1-Gen)
    [Zen+] - 12nm | seria 2000 (2-Gen)
    [Zen2] - 7nm | seria 3000 (3-Gen)
    [Zen3] - 7nm | seria 4000 (4-Gen)

    już nie wspominając o Ryzen 5 1600AF...
    ...który ze swojej nazwy sugeruję serię "Zen - 14nm 1-Gen" a jest tak naprawdę "Zen+ - 12nm 2-Gen"
    • avatar
     awesome1337
     -1
     czyli w zen3 to będzie tylko architektura i zero boosta z lepszego procesu skoro brak plusa po 7nm ?

     no oczywiście o ile tsmc nie usprawniło procesu bez zmiany nazwy

     liczyłem na więcej ale mam nadzieje ze skok wydajności będzie spory i płyty x670 bez wiatraka na chipsecie
     • avatar
      danieloslaw1
      -1
      7nm i 5ghz byłoby lepsze niz dodanie rdzeni ale na 4.5ghz na 5nm
      • avatar
       Gatts-25
       -2
       I dlatego jest potrzebna konkurencja z zewnątrz.AMD podkłada się Intelowi by ten zaczął źle nie wypadać i inaczej tego nie można nazwać.Mieć możliwość totalnej dominacji i z niej nie skorzystać dowodzi tylko tego , że kto inny pociąga tam za sznurki.Niestety AMD w dalszym ciągu ma swoje zadanie do wykonania i nie może zbytnio nadwyrężać zaufania do Intela , które i tak jest już nad szarpnięte.
       Tyle dobre z tego wszystkiego , że w końcu CCX będzie miał 8 rdzeni i 16 wątków czyli tak jak miał mieć podstawowy Zen.Dla lepszych korzyści finansowych woleli rozbić to na drobniejsze części by potem stworzyć kolejną generację.Tak po za tym Zen kolejnej generacji w 5nm mógłby się śmiało pojawić w połowie 2021 roku i tyle dobrego , że jednak skorzystają z jeszcze bardziej dopracowanego 5nm+ czy raczej N5P.
       AMD niech lepiej bierze się do roboty i już nie patrzy na Intela bo on nie jest dla niego konkurencją.W Chinach rodzi się nadzieja na niższe ceny i możemy na prawdę w okresie kilku letnim przekonać się jak bardzo Chiny się rozwinęły.
       Mi wystarczy informacja , że w USA co roku przybywa około 500tysięcy ludzi kończących Uniwersytety na najwyższym poziomie.W Chinach takich samych osób przybywać ponad 4 miliony rocznie.
       Dysproporcja ogromna a USA jeszcze robi sobie anty reklamę poprzez blokowanie Huawei.Jeżeli firmy Amerykańskie myślą , że największe umysły z tego kraju będą pracować dla nich to się zdziwią bo tam też ludzie mają pojęcie na temat honoru i to jeszcze bardziej niż w USA.
       Amerykańskim firmom będzie co raz trudniej zatrudniać najwybitniejszych ludzi z Korei Południowej , Japonii czy Chin bo Stany Zjednoczone dały znać swoimi działaniami , że dla nich nie liczy się sam człowiek ale jego wiedza , którą mogą sobie przywłaszczyć poprzez późniejsze patenty do jakich taki człowiek przyczyni się do ich odkrycia.
       • avatar
        daneel3
        0
        "początkowo producent wskazywał na ulepszoną technologię 7nm+, ale ostatecznie zmienił plany na „zwykłe” 7nm" - jaka to jest, ta ulepszona technologia 7nm+ ?