Chłodzenie

Procesory napędzane ciepłem

Tomasz | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Tomasz
21 komentarzy Dyskutuj z nami

W przyszłości powstaną procesory, które będą powtórnie wykorzystywać wydzielone ciepło i zamieniać je na moc obliczeniową. Do realizacji tego pomysłu przybliża nas wynalezienie metody na zasilanie układów energią cieplną.

  Warto przeczytać:
 

Podczas badań nad właściwościami elektrycznymi domieszkowanego manganem arsenku galu naukowcy z uniwersytetu w Ohio zauważyli, że za pomocą ciepła można wpływać na parametr elektronu, jakim jest jego spin. Decyduje on o rozmieszczeniu przestrzenym elektronów w półprzewodniku. 

Badacze na całym świecie usiłują stworzyć systemy elektroniczne, które umożliwiłyby wykorzystanie własności spinu do zapisu i odczytu danych (tzw. spintronika). Z pewnością tego typu urządzenia byłyby pojemniejsze (oprócz samego elektronu, mamy do dyspozycji jego spin, który może przyjmować dwie wartości) oraz wielokrotnie bardziej wydajne od dostępnych obecnie. Technologia ta jest również obiecująca z innego powodu - najprawdopodobniej korzystające z niej układy nie oddawałyby ciepła. Przeprowadzane badania pomogą zrozumieć procesy termodynamiczne towarzyszące zjawiskom spintronicznym i udowodnić postawioną w poprzednim zdaniu tezę.
 


 

Odkrycie naukowców z Ohio określane robocza nazwą "termo-spintronika", rozwiązuje problem przegrzewających się układów w następujący sposób. Ciepło generowane przez tradycyjny procesor mogłoby zostać wykorzystane do zasilenia dodatkowego układu, który zwiększyłby wydajność procesora przy jednoczesnym jego schłodzeniu. Jednakże na komercyjne zastosowanie tej technologii przyjdzie nam poczekać jeszcze przynajmniej kilka lat.
 

Źródło: PC Pro

Polecamy artykuły:    
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adbacz
  Siema, jaki masz schładzacz na procku?
  A no wiesz, kupiłem taki procesor, co niedosyć, że daje dodatkową moc to jeszcze ochładza mi Core 17 ;p

  A tak na poważnie to super sprawa. Tylko nie wyobrażam sibie dwóch procków w PC.
 • avatar
  Konto usunięte
  Już widzę pytania typu: Do ilu podkręca się twój cooler? Albo: Ile ma rdzeni? To rozwiązanie zdecydowanie ma przyszłość.
 • avatar
  miedzianek
  Wysoka temperatura latem/niska zima=problemy czy mi sie wydaje?
 • avatar
  Konto usunięte
  Gdyby takiego procka podłączyć pod FERMI
 • avatar
  Spikeblade
  Hmmm... to wtedy wychodzi, że im większe OC tym lepiej, bo więcej ciepła i jeszcze więcej mocy obliczeniowej :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak cos to arsenek manganu jak na zwiazek niemetal-metal przystalo ale wykorzystanie spinu to faktycznie kosmos. Nie mialem pojecia, ze mozna to wykorzystac w elektronice.

  Znajac realia pewnie trzeba bedzie poczekac z dekade albo sprawa przycichnie i wejdzie do przemyslu za 30 lat. Od odkrycia zjawiska do jest masowego wykorzystania droga jest bardzo dluga.
 • avatar
  Konto usunięte
  O kurczę. Od dawna zastanawiałem się, czy by się dało zamienić energie cieplną na np. elektryczną. To by była rewolucja, np klimatyzatory, chłodzące, a przy okazji generujące prąd. :]

  No ale to miał być mój wynalazek! :|
 • avatar
  b1tzz
  Ide napalić w piecu bo Crysis 11 tnie... :/
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Np. coolery napedzane w ten sposob - swietna sprawa, wlacza sie po osiagnieciu pewnej temperatury i wraz z jej wzrostem chlodzi coraz aktywniej, nie pobierajac przy tym pradu z zasilacza ;-)
 • avatar
  Konto usunięte
  "Z prądem działać to nie chciało, węgla sypać należało."
  Pamięta ktoś? ;)
 • avatar
  Gasek
  "najprawdopodobniej korzystające z niej układy nie oddawałyby ciepła"
  Raj dla overclockerów ;D
 • avatar
  Fajna sprawa z tym "chłodzeniem"