Procesory

Procesory Ryzen 7000 są piekielnie gorące. Jest sposób, by obniżyć temperatury

przeczytasz w 2 min.

Procesory AMD Ryzen 7000 zaskakują świetną wydajnością, ale ich temperatury nie należą do najniższych. Wiemy skąd wynika problem.

Niedawno mieliśmy okazję sprawdzić dwa nowe procesory AMD Ryzen 7000: Ryzen 5 7600X oraz Ryzen 9 7900X. Obydwa modele zaskoczyły nas świetnymi osiągami, ale mają też swoje wady – do największych należą bardzo wysokie temperatury.

Mówimy o naprawdę sporym wzroście temperatur względem poprzedniej serii Ryzen 5000. 6-rdzeniowy Ryzen 5 7600X na  dobrym chłodzeniu powietrznym osiągał temperatury w okolicach 90 stopni Celsjusza, natomiast 12-rdzeniowy Ryzen 9 9 7900X na bardzo dobrym chłodzeniu wodnym w okolicach 85 stopni Celsjusza. Przy podkręcaniu wartości mogą być jeszcze wyższe.

AMD Ryzen 9 7950X - direct die cooling
Eksperymentalna platforma do montażu chłodzenia bezpośrednio na jądrach krzemowych procesora

Dlaczego procesory AMD Ryzen 7000 osiągają wysokie temperatury?

Roman „der8auer” Hartung przeprowadził ciekawy eksperyment, w którym porównał temperatury 16-rdzeniowego modelu Ryzen 9 7950X w standardowej konfiguracji oraz po zdjęciu odpromiennika ciepła. Warto zaznaczyć, że operacja zdjęcia odpromiennika jest skomplikowana, więc normalnemu użytkownikowi trudno będzie ją przeprowadzić.

Efekty możecie zobaczyć na poniższym filmiku:

Okazuje się, że różnica jest ogromna. Zamontowanie chłodzenia bezpośrednio na jądrach krzemowych (tzw. Direct Die Cooling) poskutkowało obniżeniem temperatur procesora o 18-21 stopni Celsjusza. Mało tego! Różnica daje zapas temperatury na mocniejsze podkręcanie układu (der8auer mógł wycisnąć o 100 MHz wyższe zegary niż przy standardowej konfiguracji).

AMD Ryzen 9 7950X - porównanie temperatur

Wygląda więc na to, że problem wysokich temperatur Ryzenów 7000 najprawdopodobniej wynika ze zbyt grubego odpromiennika ciepła. Producent chciał zachować kompatybilność platformy z obecnymi chłodzeniami pod AM4 (chociaż nie wszystkie konstrukcje są zgodne), co jednak wymusiło zastosowanie bardzo grubej „czapki”, ograniczającej odprowadzanie ciepła z jąder do chłodzenia.

Wysoka temperatura procesorów Ryzen 7000 – czy to poważny problem?

Do tematu wysokich temperatur odniosła się firma AMD. Według producenta, temperatury w okolicach 95 stopni Celsjusza przy mocnym obciążeniu nie są problemem - to zamierzone wartości i są one jak najbardziej zgodne ze specyfikacją procesorów.

Warto tutaj wspomnieć, jak owe procesory działają. Jednostki zostały tak zaprojektowane, aby po przekroczeniu granicznej wartości (tj. TjMax - 95 stopni Celsjusza) stopniowo ograniczały taktowanie i obniżały wydajność. Nie ma ryzyka uszkodzenia sprzętu.

Na ten moment zwykli użytkownicy procesorów Ryzen 7000 muszą zaakceptować wysokie temperatury. Zdjęcie odpromiennika ciepła to ryzykowna metoda, z której pewnie będą korzystać tylko entuzjaści i overclockerzy.

Źródło: AMD, der8auer, inf. własna

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kitamo
    13
    yhym - jak intel był gorący to sie smiano ze farelka w domu ale jak AMD wyciaga jeszcze wiecej to to jest normalna praca do zaakceptowania.
    Jak ten swiat sie zmienil.
    • avatar
      raffal81
      6
      Czyli szału nie ma, mogło być świetnie a wyszło jak wyszło. Teraz czas by zobaczyć co pokaże nowy intel ;]

      "Do tematu wysokich temperatur odniosła się firma AMD. Według producenta, temperatury w okolicach 95 stopni Celsjusza przy mocnym obciążeniu nie są problemem - to zamierzone wartości i są one jak najbardziej zgodne ze specyfikacją procesorów."

      Ale jak Intel siedział na 85 stopniach to było mega super gorąco jak na słońcu i ogrzewać można było całą wioskę w której się mieszka :D

      Nie tak sobie wyobrażałem by wrzucić jakiś render i po 3 min mieć na CPU 95 stopni przy dobrym chłodzeniu. Niby AMD mówi że wszystko ok, ale po godzinnym renderze przy 95 stopniach, to to tak bardzo słabo.
      • avatar
        danieloslaw1
        5
        można lekko obniżyć V o 0.1 :)
        • avatar
          Blejd
          4
          Montowanie chłodzenia na sam rdzeń jest ryzykowne , o ile jeszcze jakiś blok aio to nie widzę problemu , to montaż jakiegoś ciężkiego bloku wierzowego na sam rdzeń to można łatwo go ukruszyć , u intela po skalpie też sa temp niższe 15-20°C ale z ihsem , tutaj na samym rdzeniu :) w każdym razie bez specjalnej maszynki do skalpowania to bym nie podchodził do takiego procka , ewentualnie można z nagrzewnicą ale to już większe ryzyko.
          • avatar
            awesome1337
            4
            delidowanie procka żeby miał normalne temperatury? to skandal!

            a ops nie zauważyłem że to o amd chodzi, to spoko w takim razie, normalna sprawa
            • avatar
              Sebenicz
              3
              Jak Intel kleił czapkę gównoklejem przez co efekt był taki sam to mało co czerwonym sekciarzom dupy nie popękały z zadowolenia, a teraz cisza, nic się nie stało :)
              • avatar
                KENJI512
                2
                Taki Opteron, tylko wydajny :D
                • avatar
                  Witalis
                  2
                  Lipton twierdzi, że zdejmując napięcie zszedł też prawie o 20C z temperaturą więc pole do poprawy jest.
                  Pytanie z czego jest ta "czapka" wykonana u AMD - mi się wydawało, że to jest miedź i co za pastę zastosowali pod czapką że takie wysokie temperatury mają
                  • avatar
                    Diuran
                    1
                    "Wygląda więc na to, że problem wysokich temperatur Ryzenów 7000" < to nie problem tak ma kurcze być i Basta. Można sobie samemu obniżyć, bawiąc się w biosie, ale tak to ma na maksa ustawione z automatu, ile chłodzenie da radę, do temp 95 i wsio. Bardziej jestem jak tam lapki będą wyglądały z tym heheh
                    • avatar
                      Gorq89
                      1
                      Któryś portal z tysziw temu robił testy w cinerbenchu21 I podobno wystarczyło wyłączyć opcję turbo, temperatury traciły po 20 a nawet i 30 stopni
                      • avatar
                        vacotivus
                        0
                        AMD nie dopracowało procesora, tylko na szybko wypuścili jak jest, by ustrzelić w datę premiery.

                        Może przyszłe steppingi będą bardziej dopracowane.
                        • avatar
                          Kaniuczek
                          0
                          W takim razie czekamy aż pojawią sie AIO z chłodnicą 420 mm lub większe
                          • avatar
                            benzene
                            0
                            Jak to jest z tymi zabezpieczeniami termicznymi? Właśnie straciłem Asus Tuf 15 ponieważ, jak twierdzi serwis, przepalił się procesor. 1 miesiąc po gwarancji. Podobno było mało i na dodatek kiepskiej pasty termoprzewodzącej. Dlaczego nie zadziałało zabezpieczenie?
                            • avatar
                              Jedrek_LCD
                              0
                              Bo raz dali odpromiennik zbyt gruby i zanim przez tyle miedzi przeciśnie się wytworzona energia to sam krzem dostaje wycisk. O wiele lepiej jak IHS jest max 1,5mm lub jeszcze lepiej gdy rdzenie to golasy jak przy delidzie.
                              Ile dawały kiedyś nowsze coolery z direct kontaktem bez pośredniczących blaszek zalutowanych do rurek.
                              Po drugie niestety niski proces powoduje to, że na tej samej powierzchni generowane jest coraz więcej mocy z wydajniejszego układu, lub powierzchnia chipa jest coraz mniejsza, wydajność rośnie i wydzielanie ciepła też, przez co przewodność cieplna krzemu już nie wyrabia z przenoszeniem takiej mocy i się coraz łatwiej gotuje.
                              Tak to już się nie da schodzić z miniaturyzacją chipów lub z upychaniem na tej samej powierzchni coraz większej mocy. I później układ w piku przepala się zanim zareaguje czujnik temperatury. Może nie od razu się przepali ale po kilkudziesięciu czy kilkuset tysiącach takich nadwyrężających cykli w końcu coś musi się poddać. A jeśli dojdzie zawyżone przez wadliwy bios (Asusy na AM5) napięcie, wysoka temperatura, obciążenie i mocna sekcja zasilania zdatna strzelić przy zwarciu w chipie nawet i kilkaset A to efekty już znamy, ugotowane z przetopieniem krzemu chipy, wybrzuszony laminat i przetopiony socket.