• benchmark.pl
 • Komputery
 • IBM prezentuje komputer kwantowy nowej generacji – to już kolejny etap rozwoju maszyn
Komputery

IBM prezentuje komputer kwantowy nowej generacji – to już kolejny etap rozwoju maszyn

przeczytasz w 2 min.

Powszechne wykorzystanie komputerów kwantowych to wciąż melodia przyszłości, ale prace nad takimi maszynami idą pełną parą – koncern IBM poinformował o opracowaniu nowego systemu, który ma być kamieniem milowym na drodze do upowszechnienia takich konstrukcji.

IBM to jeden z głównych graczy na rynku komputerów kwantowych. Jak się okazuje, producent wcale nie ma zamiaru zwalniać tempa przy projektowaniu coraz wydajniejszych konstrukcji. Po systemie Falcon z 27 kubitami i Hummingbird z 65 kubitami, zaprezentował on system Eagle korzystający ze 127 kubitów – to konstrukcja oferująca możliwości nieosiągalne nawet dla najwydajniejszych superkomputerów.

IBM Quantum Eagle – najwydajniejszy komputer kwantowy na świecie

IBM chwali się, że opracowanie systemu Quantum Eagle jest kamieniem milowym na drodze do dnia, w którym komputery kwantowe będą przewyższać osiągami klasyczne systemy komputerowe. I rzeczywiście tak jest! To pierwszy komputer kwantowy na świecie, który dysponuje ponad 100 kubitami (w tym przypadku 127) – według twórców maszyny, jest to granica, której już nie da się zasymulować za pomocą tradycyjnych superkomputerów.

IBM Quantum Eagle
W celu poprawy stabilności działania, twórcy procesora Eagle zdecydowali się przenieść obwody sterujące na kilka poziomów

Quantum Eagle zostanie udostępniony wybranym członkom sieci IBM Quantum Network do celów badawczych za pośrednictwem chmury IBM. Większa liczba kubitów pozwoli naukowcom przeprowadzać bardziej złożone eksperymenty i uruchamiać bardziej wymagające oprogramowanie, służące np. optymalizacji uczenia maszynowego, modelowania nowych cząstek i materiałów, czy wynajdywania nowych leków. 

IBM szykuje kolejne, wydajniejsze komputery kwantowe 

IBM nie zamierza jednak na tym poprzestawać i już pracuje nad jeszcze wydajniejszymi systemami. Plany są naprawdę ambitne!

IBM - plany budowy komputerów kwantowych

Według ujawnionych planów, w przyszłym roku IBM ma zaprezentować komputer Osprey z 433 kubitami, a rok później system Condor już z 1121 kubitami. Mało tego! W przyszłości planowane są konstrukcje oferujące miliony czy nawet biliony kubitów.

Producent przy okazji pochwalił się IBM Quantum System Two, czyli koncepcją nowoczesnego centrum obliczeń kwantowych – według wstępnych planów, ma ono być gotowe do działania już w 2023 roku.

Źródło: ComputerBase, Guru3D, IBM

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Much_
  2
  Kurde pewnie jak już dożyje starości i będę na tej bidnej emeryturze to sobie popatrzę w sklepie na takie cacko :D
  • avatar
   biuro74
   2
   Uwielbiam, jak jakiś jajogłowy typ powie raz na jakiś czas: "nie da się".
   • avatar
    DeviLevi
    2
    "To pierwszy komputer kwantowy na świecie, który dysponuje ponad 100 kubitami (w tym przypadku 127)
    według twórców maszyny, jest to granica, której już nie da się zasymulować za pomocą tradycyjnych superkomputerów." Zawsze się da tyle że tradycyjne
    komputery nie rozwijają się tak szybko. Każdy jeden kubit to zwiększenie wydajności x2 wszystko to dzięki superpozycji.
    • avatar
     Stashqo
     2
     Dobra, ktoś i tak musiał o to zapytać...

     Wiedźmin 3 to na tym pójdzie?
     • avatar
      Kapitan Nocz
      2
      Ciekawe kiedy nadejdzie przełom w budowie układów kwantowych na miarę wynalezienia tranzystora półprzewodnikowego, wtedy pewnie takie maszyny jak zaprezentowana na filmiku zmieszczą się w małej desktopowej obudowie
      • avatar
       DarioKryptoFan
       2
       Przyda mi się do kopania bitcoina! Muzę gon ukraść !!!
       • avatar
        Marucins
        1
        Ale to nie jest komputer kwantowy - to coś pomiędzy.