Ciekawostki

Realistyczna mapa 3D - aktualizowana na żywo

przeczytasz w 2 min.

Na Benchmark.pl opisywaliśmy już superrealistyczne modele budynków jakie dostępne są w usłudze Ovi Maps Nokii, a także planowane przekazy na żywo nagrań powierzchni Ziemi ze stacji kosmicznej. Jednak nic nie zrobi na odbiorcy takiego wrażenia, jak aktualizowany na żywo obraz pokazywanej przez mapę okolicy, który powstaje dzięki technice geo-immersji.

Wcale nie potrzebna jest w tym celu gęsta sieć satelitów z kamerami wycelowanymi stale w jedno miejsce na powierzchni Ziemi. Źródłem obrazu wideo mogą być kamery umieszczone wszędzie gdzie to możliwe - w budynkach, pojazdach, na ulicznych słupach. Te elementy rejestrowanego obrazu, które są istotne, łączone są następnie ze statyczną mapą, co sprawia że wygląda jakby była ona rejestrowana na żywo. Efekt można porównać do działania rzeczywistości rozszerzonej z tym, że tutaj, zamiast dodawać cyfrowe dane do rzeczywistego obrazu, postępujemy odwrotnie.


Obraz z kamery podglądu nałozony na statyczny obraz mapy 3D

Wideo to nie jedyna cenna informacja. Przydatne są także dane GPS, informacje z serwisów społecznościowych oraz czujników, np. poboru prądu. Zebrane informacje mogą być analizowane, a tworzone na ich podstawie statystyki w graficzny sposób prezentowane na mapie.
 


 

Taki właśnie system opracował i wdrożył na terenie kampusu uniwersyteckiego, pracownik Uniwersytetu Południowej Kalifornii Cyrus Shahabi. Teren uczelni, który z natury jest miejscem o silnie rozwiniętej infrastrukturze komputerowej i informacyjnej, to najlepsze miejsce na demonstrację praktycznych zastosowań. Na przykład studenci mogą sprawdzić gdzie w danej chwili znajdują się busy, tak, aby niepotrzebnie nie ganiać na przystanek. Szukamy profesora, wystarczy zerknąć na mapę i wiadomo gdzie się znajduje.


Aplikacja iCampus wykorzystuje dane GPS z pojazdów a także dla te udostępniane przez użytkowników Facebooka i Twittera, dla prawidłowego zlokalizowania ich w przestrzeni.

Jest jednak jedno "ale" - kamery stale nas obserwujące, rozpoznające i pokazujące innym. Czyż to nie pachnie światem, w którym nie ma miejsca na odrobinę prywatności? Na szczęście można wykorzystać tylko te najmniej wrażliwe, a zarazem przydatne dane, a efekt będzie również imponujący.
 

Więcej o wirtualnych mapach Ziemi:

Źródło: NFS

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Krzysiak_PL_GDA
  0
  Oj tam Oj tam
  A czy noszenie komórki cały czas przy sobie i używanie kart płatniczych też nie jest pozbawieniem nas prywatności ?
  Czy monitoring zakładany TYLKO dla poprawy bezpieczeństwa też temu nie służy ?
  Więc jakie gwałcenie prywatności
  • avatar
   KamilSTI
   0
   Czy ktoś z was jest super-star albo TapMadl, że tak się przejmuje iż apple czy andek zapisuje wasze położenie ;> ? Choć też uważam że to brzydko z ich strony ;)