Aparaty cyfrowe

Ziemia na żywo z kosmosu przez 24 h na dobę

przeczytasz w 2 min.

Platforma UrtheCast, która będzie non-stop serwowała strumieniowe wideo z widokiem Ziemi z orbity, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii. Kamery filmujące błękitną planetę umieszczone zostaną na pokładzie stacji kosmicznej ISS.

Takiego kanału telewizyjnego, jeśli w ogóle można użyć takiego sformułowania, jeszcze nikt nie miał okazji oglądać. Dzięki platformie UrtheCast będzie możliwe podziwianie Ziemi w rozdzielczości HD przez całą dobę na żywo.

Strumień wideo nagrywany przez jedną z kamer o rozdzielczości 4560 x 3048 pikseli będzie pokrywał niezbyt wielki obszar powierzchni Ziemi (5 x 3,3 kilometra), jednak z całkiem przyzwoitą rozdzielczością - około 1 metr na piksel. Osoby, które pragną widoku jak w Google Earth, ale na żywo, zyskają namiastkę swoich marzeń. Namiastkę, gdyż stacja ISS, na pokładzie której zainstalowana została aparatura, obiega Ziemię 16 razy na dobę z prędkością 26 tysięcy kilometrów na godzinę na wysokości około 350 kilometrów. Za każdym razem w polu widzenia kamer znajdzie się inny fragment powierzchni. Dlatego widok będzie zmieniał się jak w kalejdoskopie. Niestety, nie każdy będzie mógł liczyć na ujrzenie swojej okolicy na żywo. ISS przelatuje jedynie nad obszarami o szerokości geograficznej nie przekraczającej 52 N i 52 S. Oznacza to, że północne rejony Polski mogą, choć nie wiadomo jeszcze jak będą wycelowane kamery, nie załapać się na wideo.

Obraz będzie nadawany z prędkością 3,25 klatki na sekundę. Nie zapewni to pełnej płynności, ale z pewnością pozwoli na uchwycenie dynamiki zmian na powierzchni Ziemi. Obniżenie prędkości rejestracji obrazu pozwala znacznie obniżyć wymagania stawiane aparaturze, która będzie przekazywała obraz na Ziemię, a potem poprzez internet do naszych komputerów.

Kamera UrtheCast

Platforma UrtheCast pozwoli nie tylko na dostęp do dowolnego fragmentu strumienia wideo, ale umożliwi także określenie dokładnej pozycji stacji ISS, a zarazem momentu, kiedy będzie filmowany dany fragment powierzchni. Być może kamerom UrtheCast uda się w przyszłości uchwycić z orbity obraz ważnych wydarzeń, które będą miały miejsce na powierzchni planety.

Na pokładzie ISS znajdzie się także druga kamera (a w zasadzie aparat), która będzie wykonywała zdjęcia w filtrach RGB oraz w bliskiej podczerwieni obejmujące obszar o rozmiarach 47,3 kilometrów, z rozdzielczością 5,5 metra.

Oficjalne ogłoszenie webowej platformy UrtheCast, która ma mieć charakter open source, nastąpi we wtorek 28 czerwca. Rozpoczęcie nadawania wideo przewidywane jest na połowę 2012 roku. Kamery będą umieszczone na rosyjskim module stacji ISS.

Więcej o misjach kosmicznych:

Źródło: urthecast
 

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Js Ziemię widze na codzień i to z bardzo bliskia, więc po cholere mi to.
  • avatar
   kopczenko
   0
   jestem ciekaw czy beda to nagrywali na zasadzie
   3,3km pasek ziemi na 1 obrot potem sie lekko kamere przesunie i kolejne 3.3km? i tak od 52N do 52S? - to jakies 11.5k km czyli by zrobic to w taki sposob trzeba 3.5k okrazen ziemi to zajmnie ponad 200dni.. ale jesli faktycznie pogoda pozwoli to wiekszosc bedzie mogla zobaczyc swoj dom w rozdzielczosci 10x15 pikseli:D
   • avatar
    McKill
    0
    http://www.nasa.gov/multimedia/isslivestream.asx ?
    • avatar
     Dwd89
     0
     z rozdzielczością 5,5 metra.

     Nie powinno byc 5,5 megapixela ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Fajna sprawa, po oglądać sobie ziemię.
      • avatar
       xfire25
       0
       pozdrawiam wszystkich z północy Polski

       *Frombork*
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja co kilka dni obserwuję sobie ISS, jest tak jasny i tak szybko się porusza to można się pomylić że to samolot ;)
        • avatar
         Szymon331
         0
         Jedno z moich marzeń się spełnia :) :) :) :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ciekawe, czy będę mógł za 30 lat oglądać siebie z kosmosu, w czasie rzeczywistym jak sobie w ogródku siedzę z laptopem na kolanach ;D
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           "Być może kamerom UrtheCast uda się w przyszłości uchwycić z orbity obraz ważnych wydarzeń, które będą miały miejsce na powierzchni planety."

           - i tu takie skojarzenie, wizja nuklearnego armagedonu widziana, jak na dłoni, z orbity...