Pamięć flash

Karty pamięci SD z zapisem tak szybkim jak RAM w 2000 roku - poradzą sobie nawet z wideo 16K

przeczytasz w 2 min.

SD Association wprowadziło standard 8.0 dla kart pamięci, który kilkukrotnie zwiększa maksymalną dostępną już w nośnikach SD Express prędkość zapisu i odczytu. Z pewnej perspektywy można teraz uznać je za tak szybkie jak stare pamięci RAM.

Jeszcze nie tak dawno temu, karty pamięci SD ledwo radziły sobie z zapisem w tempie kilkunastu MB/s, teraz bez problemu możemy kupić wydajne nośniki microSD (jeszcze mniejszy rozmiar niż SD, stosowane w urządzeniach przenośnych) wspierające zapis w tempie sięgającym 100 MB/s i szybsze. Definiująca wydajność pamięci SD specyfikacja standardu podąża za obowiązującymi trendami w technologiach, a nawet je wyprzedza. Oczywiście najpierw na papierze, a dopiero potem w praktyce.

Pamiętacie przecież, że już dawno temu zapowiadane było, że karty SDXC mogą mieć pojemność nawet 2 TB. Nie wspominam już o kartach SD Express SDUC, które zapowiedziano w 2018 roku. A wciąż takich nośników nie kupimy w sklepach, ale i tak ceny są atrakcyjne. Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB do smartfona to dziś wydatek kilkudziesięciu złotych.

Karty pamięci SD aparat cyfrowy
Karty SD kojarzą się nam z aparatami cyfrowymi i kamerami, microSD ze smartfonami, ale stosowane są w praktycznie każdym innym typie urządzeń, które rejestrują obraz

Gdy jednak wchodzimy w segment nośników nie tylko pojemnych, ale też bardzo szybkich sprawy się komplikują. Finansowo, bo wtedy trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych. Trzeba się z tym pogodzić, gdy stawiamy czoła wideo 4K o bardzo wysokim bitrate. A przecież już jest wideo 8K, które w przyszłości jeszcze bardziej się rozpowszechni. Strumień danych takiego wideo to kilkaset MB/s i ta prędkość musi być utrzymana, a nie tylko deklarowana. Dlatego coraz wyższe wydajności i pojemności kart standardu SD są pożądane. Przekonaliśmy się o tym boleśnie przy okazji premiery smartfonów Samsung z serii Galaxy S20 z trybem wideo 8K.

Standard SD 8.0 - zapis na karcie pamięci tak szybki jak w RAM DDR

Najnowsza specyfikacja standardu SD 8.0 przewiduje wzrost maksymalnej prędkości zapisu do około 4 GB/s. To nie pomyłka, mowa o gigabajtach, a nie gigabitach. Dotychczasowy standard SD 7.0 dopuszcza zapis w tempie 985 MB/s. I tak bardzo wysokim, ale kto zabroni konsorcjum SD windować specyfikację w wyjątkowo szybkim tempie, bo półtora roku po ogłoszeniu specyfikacji SD 7.0.

Rozwój standardu kart pamięci SD
Historia rozwoju standardu SD, od rewizji 1.0 do obecnej 8.0

Tak duża wydajność wymaga oczywiście odpowiedniego interfejsu i protokołu transmisji danych. Specyfikacja SD 8.0 zakłada zastosowanie magistrali PCI Express 4.0 i NVMe. PCI Express 3.1 było obecne już w specyfikacji SD 7.0, ale tam przewidywano tylko jeden pas komunikacji. Teraz będą mogły być dwa pasy PCI Express 3.1 co da przepustowość na poziomie 1970 MB/s. A jeśli zastosujemy dwa pasy PCI Express 4.0 to dostaniemy wspomniane 3840 MB/s.

Dla przypomnienia, pamięć RAM DDR-400 miała przepustowość 3200 MB/s. Oczywiście sama prędkość zapisu to nie wszystko co decyduje o wydajności nośnika pamięci, ale porównanie jest na miejscu i pokazuje jak dużo zmieniło się w świecie pamięci od 2000 roku gdy debiutował standard RAM DDR. Wtedy karty SD dopiero raczkowały, jako rozwinięcie nośników MMC (MultiMediaCard) i miały pojemność wyrażaną w megabajtach.

Kompatybilność i adaptacja nowego standardu

Kształt kart pamięci się nie zmieni, tylko że będzie na nich jeszcze więcej styków (pojawi się trzeci rządek), które obsłużą tylko nowe urządzenia. Wsteczna kompatybilność zapewni odczyt i zapis nowych pamięci przez już istniejące urządzenia, tyle że ze znacznie niższą prędkością.

Przy pełnej wydajności kart SD Express zgodnych z SD 8.0 będzie możliwa komfortowa praca z wideo 8K, a można sobie wyobrazić, że nawet strumień danych dla wideo 16K w przypadku najszybszych kart zostanie zapisany bez problemu.

Tyle, że jak zwykle o dostępności nośników zgodnych ze standardem SD 8.0 można na razie jedynie gdybać. Jak twierdzi SD Association do szybszej adaptacji nowych rozwiązań może przyczynić się nie tylko upowszechnienie standardów wideo bardzo wysokiej rozdzielczości, ale i zmiana nawyków wymuszona przez pandemię, która może utrwalić się na dłużej.

Źródło: SD Association

Więcej na temat kart pamięci:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dariosex
  7
  Taa to tylko na papierze takie predkosci a w rzeczywistosci bedzie duzo mniej! Sam mam pendrive na ktorym pisze USB 3.1 a dane nie kopiuja sie na niego z wieksza predkoscia niz 9 mb/s a w wiekszosci przypadkow jest to 5 mb/s a kopiowanie bardzo malych plikow to juz jest w kilobajtach!
  • avatar
   1
   To uczucie, gdy karta w aparacie zawstydza twój dysk SSD w kompie...
   • avatar
    Franz
    1
    Co mi po nowych standardach jak zakup kart z poprzednimi standardami, tak by prędkości były zbliżone do deklarowanych możliwości jest trudny i bardzo kosztowny.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Dariozpata, chcesz ogladać wszystko w 8k a nawet 32K, a narzekasz na karty?. Na czymś to przecież trzeba nagrywać. Jak jesteś Janusz i kupiłeś tego pena w biedronce, to się nie dziw, że jest powolny jak żółw.
     • avatar
      MokryN
      1
      A ja mam SSD który ma wyciągać 3,000Mb/s i tego jeszcze w życiu nie widziałem przy normalnym kopiowaniu. A tam ja bym tak chciał zobaczyć 500Mb/s CAŁY CZAS! Komputer na Threadripper 1950x, SSD Samsunga. LIPA.
      • avatar
       scoobydoo19911
       0
       Karty fajne, ale raczej mało która z nich zobaczy kiedykolwiek materiał 16k, nawet jeżeli mówimy tu sensorach tylko o proporcjach 16x9 to dalej mamy abstrakcyjne prawie 133 megapiksele. A takie sensory jeszcze długo nie znajdą się na rynku konsumenckim.