Komputery

Szwedzki superkomputer Dardel lepszy od polskiej Atheny. Dlaczego?

przeczytasz w 2 min.

Superkomputer Dardel to wyjątkowa maszyna, która może przysłużyć się do przyspieszenia praca nad wieloma badaniami. Konstruktorzy wykorzystali tutaj specjalne połączenie procesorów AMD Epyc i akceleratorów AMD Instinct.

Królewski Instytut Technologiczny (KTH) w Szwecji wzbogacił się o superkomputer Dardel, który posłuży m.in. do przyspieszenia badań np. nad chorobą Alzheimera, zrównoważonym transportem morskim i innymi projektami. System imponuje osiągami, ale zastosowano tutaj wyjątkową konfigurację.

Po całkowitym wdrożeniu projektowana szczytowa moc obliczeniowa nowego systemu ma osiągnąć poziom 13,5 Petaflops (68 miejsce w rankingu TOP500 i 5 miejsce w rankingu Green500). Dla porównania, polski superkomputer Athena bazuje na tych samych procesorach - AMD Epyc 7742, ale osiąga maksymalnie 7,7 PetaFlops (113 miejsce w rankingu TOP500 i 17 miejsce w rankingu Green500).

Okazuje się, że istotną rolę odgrywa konfiguracja systemu. Superkomputer Dardel bazuje na modułach HPE Cray EX chłodzonych cieczą. Prace nad systemem podzielono na dwa etapy – w pierwszej fazie opracowano partycję z procesorami (CPU), a w drugiej partycję z akceleratorami obliczeniowymi (GPU). Dużo lepiej wypada właśnie partycja GPU, w której zastosowano 56 węzłów (każdy taki węzeł składa się z procesora AMD Epyc 7742 i dodatkowo czterech akceleratorów AMD Instinct MI250X).

Superkomputer Dardel
Nazwa superkomputera nawiązuje do Nilsa Dardela – szwedzkiego malarza i rysownika postimpresjonistycznego

„Zauważyliśmy, że wydajność AMD Instinct MI250X jest porównywalna do dwóch układów NVIDIA A100 zużywając połowę energii. — powiedział profesor Dirk Pleiter, dyrektor Centrum PDC ds. komputerów wysokiej mocy w KTH. — Większość systemów, które ostatnio wdrażaliśmy bazuje na procesorach AMD Epyc, ponieważ zapewniają one znakomitą wydajność w typowo naukowych aplikacjach.”

Wybór procesorów AMD Epyc i akceleratorów AMD Instinct nie był przypadkowy. Taka konfiguracja zapewnia wysoką wydajność poszczególnych rdzeni, dużą przepustowość pamięci oraz odpowiednią efektywność energetyczną. Warto jednak zauważyć, że wdrożenie superkomputera wiązało się z wyzwaniem dostosowania go do tego zróżnicowanego ekosystemu aplikacji. Królewski Instytut Technologiczny otrzymało system, który jest co najmniej sześciokrotnie wydajniejszy niż poprzednik KTH.

Źródło: AMD, KTH

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  7
  Ale jak to Polski superkomputer wolniejszy??? Przecież był pokropiony, pobłogosławiony i była w jego intencji msza więc powinien mieć co najmniej 10 petaflopsów więcej!
  • avatar
   Virtus
   2
   To jeszcze podajcie różnicę w cenach tych maszyn, bo bez tego porównanie dość idiotyczne.
   • avatar
    youkai20
    1
    Dardel, nie Darel. Poza tytułem piszecie nazwę z literówką.
    • avatar
     Eryk333
     1
     Trzeba nasz superkomputer rozbudować i po problemie dołożyć drugie tyle wszystkiego procków ramu etc i będzie ok chyba że nas stać na Nowy superkomputer ale nie wiem bo to droga zabawa jest.
     • avatar
      Kasuja Wpisy Automatem
      0
      Tutaj widać ogromną różnicę pomiędzy GPU od AMD oraz od Nvidia. Właśnie w obliczeniówce to wychodzi. Zresztą w kopaniu krypto też, na szczęście to drugie jest już nieaktualne.

      Widać tu z jednej strony że w krzemie AMD jest do przodu, zaś Nvidia bardzo do przodu. Finalnie w grach nadal królem wydajności jest NV. tylko jakim kosztem?

      btw. szkoda że te komory parowe od AMD się tak rozwalają, bo przy gorszej konkurencyjności AMD, grafy Nvidia będą taniały wolniej.