Komputery

Szwedzki superkomputer Dardel lepszy od polskiej Atheny. Dlaczego?

przeczytasz w 2 min.

Superkomputer Dardel to wyjątkowa maszyna, która może przysłużyć się do przyspieszenia praca nad wieloma badaniami. Konstruktorzy wykorzystali tutaj specjalne połączenie procesorów AMD Epyc i akceleratorów AMD Instinct.

Królewski Instytut Technologiczny (KTH) w Szwecji wzbogacił się o superkomputer Dardel, który posłuży m.in. do przyspieszenia badań np. nad chorobą Alzheimera, zrównoważonym transportem morskim i innymi projektami. System imponuje osiągami, ale zastosowano tutaj wyjątkową konfigurację.

Po całkowitym wdrożeniu projektowana szczytowa moc obliczeniowa nowego systemu ma osiągnąć poziom 13,5 Petaflops (68 miejsce w rankingu TOP500 i 5 miejsce w rankingu Green500). Dla porównania, polski superkomputer Athena bazuje na tych samych procesorach - AMD Epyc 7742, ale osiąga maksymalnie 7,7 PetaFlops (113 miejsce w rankingu TOP500 i 17 miejsce w rankingu Green500).

Okazuje się, że istotną rolę odgrywa konfiguracja systemu. Superkomputer Dardel bazuje na modułach HPE Cray EX chłodzonych cieczą. Prace nad systemem podzielono na dwa etapy – w pierwszej fazie opracowano partycję z procesorami (CPU), a w drugiej partycję z akceleratorami obliczeniowymi (GPU). Dużo lepiej wypada właśnie partycja GPU, w której zastosowano 56 węzłów (każdy taki węzeł składa się z procesora AMD Epyc 7742 i dodatkowo czterech akceleratorów AMD Instinct MI250X).

Superkomputer Dardel
Nazwa superkomputera nawiązuje do Nilsa Dardela – szwedzkiego malarza i rysownika postimpresjonistycznego

„Zauważyliśmy, że wydajność AMD Instinct MI250X jest porównywalna do dwóch układów NVIDIA A100 zużywając połowę energii. — powiedział profesor Dirk Pleiter, dyrektor Centrum PDC ds. komputerów wysokiej mocy w KTH. — Większość systemów, które ostatnio wdrażaliśmy bazuje na procesorach AMD Epyc, ponieważ zapewniają one znakomitą wydajność w typowo naukowych aplikacjach.”

Wybór procesorów AMD Epyc i akceleratorów AMD Instinct nie był przypadkowy. Taka konfiguracja zapewnia wysoką wydajność poszczególnych rdzeni, dużą przepustowość pamięci oraz odpowiednią efektywność energetyczną. Warto jednak zauważyć, że wdrożenie superkomputera wiązało się z wyzwaniem dostosowania go do tego zróżnicowanego ekosystemu aplikacji. Królewski Instytut Technologiczny otrzymało system, który jest co najmniej sześciokrotnie wydajniejszy niż poprzednik KTH.

Źródło: AMD, KTH

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dexterr
    7
    Ale jak to Polski superkomputer wolniejszy??? Przecież był pokropiony, pobłogosławiony i była w jego intencji msza więc powinien mieć co najmniej 10 petaflopsów więcej!
    • avatar
      Virtus
      2
      To jeszcze podajcie różnicę w cenach tych maszyn, bo bez tego porównanie dość idiotyczne.
      • avatar
        youkai20
        1
        Dardel, nie Darel. Poza tytułem piszecie nazwę z literówką.
        • avatar
          Eryk333
          1
          Trzeba nasz superkomputer rozbudować i po problemie dołożyć drugie tyle wszystkiego procków ramu etc i będzie ok chyba że nas stać na Nowy superkomputer ale nie wiem bo to droga zabawa jest.
          • avatar
            Kasuja Wpisy Automatem
            0
            Tutaj widać ogromną różnicę pomiędzy GPU od AMD oraz od Nvidia. Właśnie w obliczeniówce to wychodzi. Zresztą w kopaniu krypto też, na szczęście to drugie jest już nieaktualne.

            Widać tu z jednej strony że w krzemie AMD jest do przodu, zaś Nvidia bardzo do przodu. Finalnie w grach nadal królem wydajności jest NV. tylko jakim kosztem?

            btw. szkoda że te komory parowe od AMD się tak rozwalają, bo przy gorszej konkurencyjności AMD, grafy Nvidia będą taniały wolniej.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login