Aplikacje mobilne

Nowość w aplikacji mObywatel. Niektórzy kierowcy będą zachwyceni

przeczytasz w 1 min.

W aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcja. Tymczasowe mPrawoJazdy to ukłon w stronę świeżo upieczonych kierowców.

Nowość w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel jest rozwijana bardzo systematycznie. Kilka dni temu rząd przyjął projekt ustawy umożliwiającej potwierdzanie tożsamości przez aplikację. To oznacza, że będzie ona traktowana na równi z fizycznymi dowodami osobistymi. Niezależnie od zmian w przepisach, pojawiają się także nowe funkcjonalności.

Z aplikacji mObywatel korzysta już prawie 10 mln Polaków. Ponad połowa z tego grona robi użytek z cyfrowej wersji prawa jazdy, na przykład podczas kontroli drogowej, zakupie ubezpieczenia czy wypożyczania samochodu. Tymczasowe mPrawoJazdy rozwiąże dotychczasowy problem, z jakim borykali się świeżo upieczeni kierowcy. Dzięki aplikacji i wprowadzanej do niej nowości po pozytywnym wyniku egzaminu nie będą musieli czekać z rozpoczęciem samodzielnej jazdy. Tymczasowe mPrawoJazdy da prawo do poruszania się po drogach w okresie od zdania egzaminu do wydania uprawnień przez właściwy urząd.

„Chcemy ułatwić życie ludziom i usprawnić funkcjonowanie administracji. Dlatego  systematyczne zwiększamy liczbę dostępnych e-usług. Elektroniczne Prawo Jazdy jest jednym z przykładów takich działań.” – Maciej Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami w KPRM

Tymczasowe mPrawoJazdy. Dla kogo?

Jak informuje Cyfryzacja KPRM, nowa funkcja będzie dotyczyła kierowców, którzy przeszli pozytywnie przez egzamin na następujące kategorie:

 • B,
 • B1,
 • A,
 • A1,
 • A2,
 • AM,
 • B+E,
 • T.

Informacja o nabyciu uprawnień przez daną osobę trafi automatycznie do Centralnej Ewidencji Kierowców, a w aplikacji mObywatel pojawi się powiadomienie o udostępnionej opcji pobrania tymczasowego mPrawaJazdy. Będzie można korzystać z niego przez 30 dni.

Stosowne przepisy regulujące zapowiedziane kwestie wejdą w życie w połowie tego roku.

Źródło: gov.pl

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  antytalent
  7
  Po co to. Po zdaniu egzaminu informacja powinna odrazu iść do odpowiedniego systemu wsiadam w auto po 30 min od zdania i jadę. Zatrzymują mnie ci od szefa z granatnikiem, sprawdzają w systemie że mam uprawienia. Do widzenia. Na ch.. mi jakas kolejna bezużyteczna aplikacja. Tak powinno to wyglądać.
  • avatar
   KENJI512
   4
   Żadnej szpiegowskiej apki w tym reżimowym PiSstanie / PiSkraju nie zainstaluję. O nie nie.
   • avatar
    piterk2006
    3
    A nie można dać urzędom prawa do wydawania tymczasowego papierowego prawa jazdy w momencie złożenia wniosku? Po kiego grzyba ta apka...
    • avatar
     Dexterr
     2
     Jakim cudem z tej aplikacji może korzystać 10mln? Co czwarty Polak? Po co wrzucacie na stronę te propagandowe PiSowkie kłamstwa.
     Wybory idą więc pewnie partia sypnęła publicznymi pieniędzmi na propagandę sukcesu.