Systemy operacyjne

Nowe Ubuntu 20.10 już jest, a oto co warto wiedzieć

przeczytasz w 2 min.

Ubuntu 20.10 „Groovy Gorilla” to najnowsze wydanie najpopularniejszej dystrybucji Linux. Podpowiadamy skąd możesz ją pobrać i tłumaczymy, dlaczego warto to zrobić.

Premiera Ubuntu 20.10 „Groovy Gorilla” za nami

Na początek kilka podstawowych informacji. Ubuntu 20.10 „Groovy Gorilla” to wydanie standardowe (a nie o wydłużonym wsparciu, jak poprzednia wersja: Ubuntu 20.04 „Focal Fossa”). To oznacza, że na aktualizacje bezpieczeństwa możesz liczyć przez 9 miesięcy. Dwudziesta trzecia wersja tej najpopularniejszej spośród linuksowych dystrybucji została wydana 22 października 2020 roku – bez komplikacji. Co w sobie ma?

Ubuntu 20.10 z wieloma nowościami. Dlaczego warto?

Ubuntu 20.10 bazuje na jądrze Linux 5.8, a to oznacza między innymi obsługę płytek Raspberry Pi 4, usprawnione szyfrowanie danych w EXT4 i lepszy sterownik exFAT, obsługę USB4 oraz kompatybilność z najnowszymi podzespołami. Domyślnym środowiskiem graficznym jest zaś GNOME 3.38, w którym wdrożono zunifikowany widok programów oraz możliwość ich swobodnego rozmieszczania i tworzenia folderów, opcję restartu w menu, procentowy wskaźnik naładowania akumulatora i wiele innych nowinek.

Informacje o wydarzeniach zapisanych w kalendarzu pojawią się zaraz pod nim, a generator kodów QR w systemowym panelu ustawień pozwoli ci szybko udostępnić hotspot Wi-Fi. Bezproblemowe logowanie za pomocą odcisku palca oraz integracja Active Directory w instalatorze to kolejne istotne nowości. Zaktualizowane zostały również podstawowe aplikacje – znajdziesz na przykład pakiet LibreOffice 7.0.2 z nowym zestawem ikon oraz przeglądarkę Firefox z precyzyjnym przewijaniem. 

Skąd pobrać i jak zainstalować Ubuntu 20.10? (download)

Jeżeli masz na komputerze Ubuntu 20.04 LTS, to nie musisz niczego ręcznie pobierać. Aby zaktualizować swój system, uruchom aplikację Oprogramowanie i aktualizacje, przejdź do karty Aktualizacje i skonfiguruj ustawienia tak, by wyświetlał się komunikat o każdej nowej wersji. Potem możesz zamknąć to okno i w niedalekiej przyszłości otrzymasz informację, że twój komputer jest już gotowy na przyjęcie Gorylka. 

W innym przypadku możesz pobrać obraz ISO i nagrać go na pendrive’a (wykorzystując na przykład program Etcher). Linki do poszczególnych wariantów masz poniżej:

Źródło: Canonical, OMG! Ubuntu!, informacja własna

Czytaj dalej o Linuksie: 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  przem188
  0
  Ubuntu jest kiepskie dl akogoś, kto przeszedł z Windowsa. TU znacznie lepsze jest coś z KDE, które dzięki możliwości modyfiakcji działania dosłownie wszystkiego co na pulpicie, można ustawić sobie tak, jak się chce. KDE Neon od twórców samego KDE byłby najlepszym wyborem.
  • avatar
   Damian Szymański
   0
   Tak szczerze to już dawno odszedłem od Ubuntu, ale przyznam się, że ciekawie wygląda edycja Kylin. Nie dlatego, że jest skierowana głównie na rynek azjatycki, ale dlatego, że zawiera nowe środowisko graficzne UKUI 3.0. Wygląda ładnie no i zbudowane jest na bibliotekach Qt - które osobiście bardzo lubię.