Technika wojskowa

Zwykła ciężarówka? Ukraińcy zamontowali na niej… armatę przeciwlotniczą

przeczytasz w 2 min.

Wojna w Ukrainie chyba nigdy nie przestanie nas zadziwiać. Dotyczy to również wykorzystywanego sprzętu – w sieci pojawiło się nagranie z ciężarówką przerobioną na mobilne działo przeciwlotnicze.

Ukraińskie wojska otrzymały masę nowoczesnego uzbrojenia (także z Polski), ale wojskowi kombinują też z tworzeniem improwizowanych konstrukcji. Pisaliśmy już o dronach zrzucających ładunki wybuchowe czy ciężarówce z supernowoczesnymi pociskami Brimstone.

Tym razem wpadliśmy na coś jeszcze lepszego.

Ciężarówka przerobiona na mobilną armatę przeciwlotniczą

W sieci pojawiło się nagranie z testów ciężarówki, która została przerobiona na... mobilną armatę przeciwlotniczą. Koniecznie zobaczcie ten filmik.

„Konstruktorzy” posłużyli się ciągnikiem siodłowym, na którym zamontowali samoczynną armatę przeciwlotniczą S-60 kalibru 57 mm.

To nie pierwsze wideo z tego typu uzbrojeniem. Miesiąc temu pojawiło się podobne nagranie z ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej w Charkowie.

S-60 pochodzi jeszcze za czasów Związku Radzieckiego – broń zaprojektowano z myślą o zwalczaniu celów powietrznych na małych i średnich wysokościach oraz naziemnych i nawodnych celów opancerzonych. Donośność pocisku wynosi 8000 m w pionie i 12 000 m w poziomie, a szybkostrzelność oszacowano na 105 - 120 strzałów na minutę (realnie jest to 50 - 60 strzałów na minutę).

Armata S-60

Na obecną czasy „s-sześćdziesiątka” jest przestarzałym systemem uzbrojenia. Rozstawienie jej do bojowego położenia zajmuje załodze zbyt dużo czasu, by móc ją stosować na współczesnym polu walki. Wojska Obrony Terytorialnej muszą jednak wykorzystywać stary sprzęt i dostosowywać go do obecnych realiów - lepsze stare uzbrojenie niż żadne. Umieszczenie armaty na ciężarówce w pewnym stopniu poprawia mobilność konstrukcji. Ciekawe, jak taki sprzęt sprawdza się w praktyce.

Źródło: Ukraine Weapons Tracker, Wikipedia

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  doktorekq
  9
  Staczacie się
  • avatar
   AMDK11
   2
   Armata? A nie działo przeciwlotnicze?
   • avatar
    bruner
    1
    A mój wujas na pace od żuka zamontował maszyne do mielenia gałęzi tez o tym napiszecie ?
    • avatar
     pawluto
     0
     Czy na ukrainie to tylko ukraina ma sukcesy a rosja ani jednego ?
     Bo czytając media to już powinno być po wojnie i ukraina powinna zdobyć Moskwę...
     Oczywiście nie to że jestem za putinem wujem, ale lubię prawdę a nie medialne pierdy...
     • avatar
      hv6erT
      -8
      Redaktor chyba dopiero odkrył że na ciężarówce można przewozić coś więcej niż ludzi. Niestety nie on pierwszy dokonał tego wynalazku, gdyż wiedzieli to już Francuzi w 1917.
      • avatar
       dolph
       0
       Będziecie spanować tymi postami o wojnie do końca świata? Innych wojen nie ma do opisywania czy może nie płacą za posty o nich?
       • avatar
        piomiq
        0
        Cóż, wojna zmusza do postępu...., do kombinowania i wynajdywania rozwiązań nowych problemów (które sama wojna stworzył). Może niektóry rozwiązania zostaną później wykorzystane w cywilnych celach.
        II wojna światowa to nie tylko straty, ale też pewne zyski bo przyczyniła się do przyśpieszenia rozwoju w kilku dziedzinach, np. energetyce jądrowej. Dziś tego typu elektrownie są dość powszechne.