Bezpieczeństwo

Uważaj podczas instalowania Windows 11, bo złapiesz wirusa

przeczytasz w 2 min.

Zmodyfikowany Windows 11 może być źródłem niechcianych reklam i wirusów. Nie warto pobierać podejrzanego instalatora i ryzykować zainfekowaniem komputera.

Zapowiedziana przez Microsoft nowa wersja Windowsa budzi wiele emocji. System nie miał jeszcze swojej oficjalnej premiery, a dostępny do pobrania i podglądu jest tylko w wersji testowej dla uczestników programu Windows Insider. Jednak wiele osób szuka w sieci gotowych instalatorów systemu, co wykorzystują oszuści do umieszczania w nich złośliwego oprogramowania.

Nie szukaj instalki Windowsa 11 w sieci

Niecierpliwi internauci, chcący ominąć Windows Insider próbują szukać w sieci gotowych plików ISO systemu Windows 11. Jednak to nie jest najlepszy pomysł. Cyberprzestępcy znają aktualne trendy i zapotrzebowanie na konkretne produkty w Internecie. Nic więc dziwnego, że pojawiły się instalatory „Jedenastki” wzbogacone w cały szereg przykrych niespodzianek.

Kaspersky Lab na swoim blogu ostrzega przed złośliwym plikiem o nazwie 86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe. Decydując się na zainstalowanie systemu, otrzymasz mnóstwo złośliwego oprogramowania.

Fałszywy instalator Windows 11Fałszywy instalator Windows 11

Akceptując umowę zgadzasz się na instalowanie nieciekawych dodatków. Źródło: Kaspersky

Czym to grozi? Może okazać się uciążliwe, ale mało niebezpieczne jeżeli trafimy na adware (niechciane reklamy), ale w przypadku trojanów można mieć znacznie poważniejsze problemy, takie jak kradzież danych. Natomiast wirusy potrafią stanowić nie lada wyzwanie, a ich usunięcie z zainfekowanego komputera może być niezwykle trudne.

Jak bezpiecznie pobrać Windows 11?

Obecnie testowy Windows 11 jest dostępny jedynie dla uczestników programu Windows Insider, do którego można dołączyć. Dlatego pliki znajdujące się w każdym innym źródle można uważać za potencjalne siedlisko wirusów. Nawet jeżeli planujesz zainstalować Windows 11 to lepiej na razie nie pobieraj gotowych plików na własną rękę. Warto trochę poczekać na oficjalną premierę systemu, a będzie można zaktualizować Windows 10 do 11 bez obaw o bezpieczeństwo.

Źródło: Kaspersky, foto Pabitra Kaity Pixabay

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  21
  Dlaczego robicie tytuły artykułów takie clickbajtowe i niewlasciwe?
  Po co sugerowac ze instalujac win11 łapie sie wirusa? to samo dotyczy przeciez kazdego innego programu dostepnego w sieci.
  • avatar
   szymcio30
   2
   Bez urazy, ale trzeba być naiwnym głąbem, aby korzystać z takich instalatorów. Zresztą to samo wykorzystują legalne serwisy gdzie w instalatorach zamiast wirusów są zawarte inne pierdoły, które domyślnie instalują się wraz z instalatorem.
   • avatar
    init0
    1
    W ankiecie brakuje punktu: "Nie używam windows i nie zamierzam w przyszłości" :)
    • avatar
     krzywyzielarz
     1
     MI od pierwszego dnia poszedł update do 11, w końcu można normalnie zarządzać dwiema kartami dźwiękowymi i aplikacjami na których dźwięk ma iść.
     W końcu dużo szybciej można monitor podłączyć.
     Wygląd na plus coraz bardziej przypomina Gnome.
     • avatar
      Marucins
      -2
      "Ostatecznie pewnie tak, Microsoft nie zostawi mi wyboru"
      Ewentualnie Linux, ale to wiąże się z pewnym wyrzeczeniem. Poza tym do tego systemu trzeba dorosnąć.
      • avatar
       greghostor
       -5
       W ogóle nie zamierzam instalować tych cukierków z black screen xD
       • avatar
        Mario2k
        0
        Wedle danych wywiadowczych 9 na dziesięć kopi Windows 10 w sieci posiada trojany , w temacie od lat nic się nie zmienia.
        • avatar
         hovzi
         0
         No niestety, na każdym kroku trzeba uważać.
         • avatar
          LocutusOfBorg
          0
          Wprowadzanie ludzi w błąd w przypadku portalu technologicznego to równia pochyła. Tracicie wiarygodność takimi tytułami.