Systemy operacyjne

Niech Windows 7 spoczywa w pokoju

przeczytasz w 2 min.

Windows 7 umarł. Ostatecznie. Microsoft oficjalnie zakończył udzielanie rozszerzonego wsparcia technicznego i tym samym zamknął ostatni rozdział w historii tego systemu.

Windows 7 umiera po raz ostatni

W styczniu 2020 roku oficjalnie zakończyło się wsparcie dla systemu Windows 7. Firma Microsoft jeszcze przez trzy lata oferowała jednak tak zwane ESU, czyli rozszerzone wsparcie techniczne, za które zainteresowani musieli jednak zapłacić ekstra. Dodatkowy czas można było wykorzystać na modernizację sprzętu i oprogramowania, ale i on właśnie dobiegł końca. Dzisiaj, czyli 10 stycznia 2023 roku ESU wygasa i Windows 7 jest dla Microsoftu martwym systemem. 

Microsoft nie zamierza już w żaden sposób wspierać systemu, który na rynku zadebiutował 14 lat temu. Nie przygotuje aktualizacji nawet dla tych użytkowników, którzy byliby gotowi słono za to zapłacić. 

Windows 7 pulpit

System Windows 7 to (nie)żywa legenda 

Obok „ikspeka” Windows 7 jest niewątpliwie najcieplej wspominanym systemem Microsoftu po 2000 roku. Następca Visty cieszył się dużą sympatią od samego początku, a między 2013 i 2015 rokiem miał ponad 60-procentowy udział na rynku systemów operacyjnych. Żadna z „Ósemek” nie zdołała powtórzyć tego sukcesu i dopiero Windows 10 zdetronizował „Siódemkę” – stało się to na początku 2018 roku.

Na dobrą sprawę Windows 7 cieszy się popularnością także dziś. Jak podaje StatCounter w grudniu 2022 roku był zainstalowany na co dziewiątym komputerze z „Okienkami”. Niewykluczone, że po wygaśnięciu ESU ten wskaźnik nareszcie zacznie spadać. I co dalej?

Windows popularność
Popularność poszczególnych wersji systemu Windows od 2010 do 2022 roku (StatCounter). 

Alternatywa dla Windows 7. Co zamiast „Siódemki”?

Microsoft zaleca przejście na swój nowy system operacyjny. Optymalnym wyborem ma być Windows 11, a jeśli komputer nie jest z nim kompatybilny, to Windows 10 też jeszcze przez jakiś czas będzie obsługiwany i wspierany technicznie. 

Jeśli nowe „Okienka” nie są dla ciebie, możesz też oczywiście wybrać którąś z linuksowych dystrybucji. Zainteresuj się takimi rozwiązaniami jak Linux Mint, openSUSE czy Ubuntu albo po prostu sprawdź, jaki Linux na początek jest najlepszy.

Możesz też, rzecz jasna, kontynuować pracę na systemie Windows 7, przy czym robisz to na własną odpowiedzialność. Jeśli w przyszłości cyberprzestępcom uda się odnaleźć i wykorzystać jakiekolwiek luki, Microsoft nie przyjdzie z ratunkiem – nie będzie już aktualizacji. 

Źródło: Microsoft, informacja własna

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JaYmZ
  31
  Gdyby nie brak wsparcia ze strony MS dla "siódemki" i brak możliwości odpalenia nowych gier, spora rzesza ludzi dalej by używała tego systemu.
  • avatar
   stanczyk
   9
   Pogłoski o śmieci 7 sa mocno przesadzone.

   Mnie niestety zmusił do przejścia na 10 brak sterowników. Ale jest masa sprzętu który dożywotnio będzie pracował na 7. Moim skromnym zdaniem najlepszym windowsem.
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    To nieprawda! Legendarny system operacyjny nigdy nie umrze!
    • avatar
     bomber2
     6
     Na 11 może za 2 lata można przejść bo w obecnym stanie jest kiepska
     • avatar
      Chiny_X
      4
      Planowane postarzanie produktu.
      Ciekaw jestem, na co idzie ta cała moc obliczeniowa, która znika wraz z każdą wersją systemu windows.
      Wszyscy wiemy, na jakim sprzęcie zamontowanym w konsoli działają gry a jakiego wymagają pod windowsem, chociażby...
      • avatar
       Rafs0n
       3
       Windows 11 to największe badziewie jakie widziałem może nie jest jak win 8 ale porażka jaknajbardziej - wiem bo mam z lapkiem od nowości
       • avatar
        duzers
        3
        Dużo wydajniejszy od W10 i W11. Gdyby brak wsparcia przez oprogramowanie używane przeze mnie, to używałbym wiecznie.
        • avatar
         cjs48
         2
         Pan Wojciech nie wspomniał o innym, nowszym systemie, który przeszedł do historii w tym samym dniu, mimo dzielącej oba różnicy czasu. Mowa o Windows 8.1 z drugiej połowy 2013 roku. W dniu 10 styczeń 2023 Microsoft zakończył również jego wsparcie - ciekawe, iż dokładnie w tym samym dniu, ale nie dziwne biorąc pod uwagę popularność usprawnionej "ósemki". Z kolei tejże podstawka tj. W8 z premierą trzy lata po swoim poprzedniku został zdezaktualizowany już siedem lat wstecz - Microsoft pojął w końcu, jakim niewypałem była "goła ósemka".
         • avatar
          tulika
          0
          A czy jeśli w czasie aktywnego wsparcie nastąpiłby atak cyber bandziorów, to otrzymalibyśmy jakieś istotne wsparcie?
          Tak naprawdę to można się zabezpieczyć tylko samemu.

          Dodawać listy dostępowe dla MAC na wi-fi, robić backupy itd... Krytyczne dane szyfrować, używać bezpiecznych haseł i zmieniać natychmiast, jeśli jest choćby cień podejrzeń. Nie nabierać się na bzdurne cudowne okazje, wygrane czy środki cud... Robić backupy ważnych danych.I umieć odtworzyć ten backup... Mieć przygotowany pendrive bootowalny z narzędzami. Itd... Itp... Po prostu być przygotowanym jakby atak miał nastąpić za chwilę... I w razie podejrzeń jakiejś aktywności odłączyć się natychmiast od sieci, by sprawdzić co się dzieje bez dania szansy na kontynuowanie ataku...

          Porady konsultanta z MS czy innego punktu to tylko strata czasu, która jest schematem, zwykle zaczynającym się od poziomu 0 a kończącym na poziomie 3.... Nikt zwykłemu człekowi nie przydzieli super eksperta od zabezpieczeń, który jest w stanie jakimiś trickami pomóc przełamać problem.
          • avatar
           pablo11
           0
           Który to już raz Microsoft ogłasza koniec Windowsa 7 ?
           • avatar
            pawluto
            0
            Na siłę zniszczyli ten dobry system.
            Miał tylko jedną wadę - trochę długo startował w porównaniu do win10 czy win11...
            No win11 musze przyznać startuje najszybciej - nie wiem jak to zrobili ale to kilka sekund...
            • avatar
             Konto usunięte
             -5
             Wojciech Kulik tworzy fake newsy. Myśli, że Windows 7 umarł czyli od dzisiaj przestaje działać na milionach komputerach. Według niego tak samo telefony umierają góra po 3 latach, jak nie dostają aktualizacji.

             A wystarczyłoby napisać: Windows 7 "umarł" i nikt by się nie czepiał. Jednak od Kulika nie można wymagać takich prostych rozwiązań.
             • avatar
              SerwusX
              0
              "Nie przygotuje aktualizacje" - to chyba nie bardzo po polskiemu. :)
              • avatar
               Xemek
               0
               Jakby dopracowali XP x64 pod względem sterowników, directX i aktualizacji, to nadal bym na nim siedział, system prosty, przejrzysty.
               • avatar
                bankaigoku
                0
                Windows 7 jest i był cudownym systemem, który został uśmiercony na siłę. Bardzo szybki i wolny od zbędnych procesów w tle. Windows 11 ma masę ciekawych rozwiązań, ale pełno w nim problemów ze stabilnością. Nie mówiąc już o tym, że nowe animacje systemowe są okupione nieproporcjonalnie dużymi wymaganiami, by działały bez zarzutu.
                • avatar
                 BariGT
                 0
                 Jedyny windows ktorzy mozna odpalic na sprzecie sprzed 20lat i nie zamula. Kazda vista, 8 czy 10 by was wysmiala. To o czyms swiadczy.