Gry

Makaroniarze urządzili sobie review bombing Dying Light 2

przeczytasz w 2 min.

Może mają lepszą pizzę i makaron, ale najwyraźniej chcieliby uczyć nas także robienia gier. A już zwłaszcza Techland, bo włoskim graczom bardzo nie spodobał się przygotowany przez to studio Dying Light 2 Stay Human.

Review bombing Dying Light 2 Stay Human

Internet z każdym rokiem wygląda gorzej, systematycznie pojawiają się w nim kolejne negatywne trendy. Tzw. review bombing nie jest największą nowością, być może już spotkaliście się z tym określeniem. W największym skrócie, polega na wystawianiu przez większą grupę użytkowników (niekiedy kilku z wieloma kontami, ale to trudniejsze w realizacji) skrajnie negatywnych opinii o danym produkcie (czasami też o firmie czy usłudze).

Tym razem na celowniku znalazł się Dying Light 2 Stay Human, a zorganizowaną akcję na portal metacritic przypuścili Włosi. Średnia ocen Dying Light 2 Stay Human z recenzji wynosi tam niespełna 80% dla każdej z platform. W przypadku średniej użytkowników aktualnie to od 64% do nawet 49% i to wyłącznie dlatego, że nastąpił już kontratak, ale o nim za chwilę.

Czy zamieszkujący Półwysep Apeniński mają tu jakiś konkretny argument? Tak, przynajmniej wedle nich samych. Gorący włoski temperament dał o sobie znać gdy tylko okazało się, że Dying Light 2 Stay Human nie zawiera pełnej włoskiej wersji językowej (jedynie napisy). I nawet jeśli zgodzimy się, że może być to dla kogoś wada to chyba nie na tyle, aby oceniać grę na zero. Lektura wystawianych komentarzy wcale nie musi być jednak frustrująca. Można znaleźć sporo perełek. Także głosy, iż twórcy powinni usunąć język polski (z polskiej gry), bo poza Polską nikt się nim nie posługuje (tak jakby włoski obowiązywał w przynajmniej połowie świata). Zastanawiające, że niektóre komentarze zostały napisane w języku angielskim, a nie tym najpiękniejszym w świecie.

Dying Light 2

Dying Light 2 Stay Human ma obrońców

Wspomnianą kontrę należy rozumieć tu dosłownie. Część graczy zorganizowała się w obronie dobrego imienia (a właściwie ocen) Dying Light 2 Stay Human. Zaczęło przybywać pochlebnych opinii, a z towarzyszących im opisów łatwo wywnioskować, że to reakcja na żale Włochów.

Dying Light 2

I nawet jeśli można zrozumieć, że Włosi są rozczarowani brakiem dubbingu, to review bombing należy ganić, bo przecież przez brak tego elementu gra nie zasługuje na najniższe oceny. A nawet jeśli, to nie u tak wielu osób.

Jak włoska wersja gry wypada na tle innych? Tu nie ma tajemnicy, jeszcze przed premierą wszystko zostało wyjaśnione. Dying Light 2 Stay Human jest dostępny w 17 językach, z czego w 7 mowa tylko o napisach. Dobrze, że zagotowali się tylko Włosi, bo inaczej ocen pewnie nie dałoby się już podbić.

Grazie mille! Idealny nie jest, ale Dying Light 2 Stay Human to dobra gra

Dying Light 2 Stay Human zadebiutował na PC oraz konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X i Xbox Series S. Poza Włochami opinie są zdecydowanie bardziej zgodne i wydaje się, że gra zostanie już ze średnią około 80%.

Jak zapatrujcie się na włoską aferę? Sami twórcy chyba wiedzą, że nie jest ona szczególnie groźna, bo zaczynają żartować w mediach społecznościowych. Byłoby jednak dobrze, aby oddali się temu po usunięciu faktycznych błędów, bo tych trochę znaleziono. Swoją drogą, gybyśmy to my mieli przeprowadzać podobne akcje przy każdej grze bez pełnej polskiej wersji językowej mielibyśmy całkiem sporo roboty.

Źródło: metacritic

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  18
  jak ktoś daje 0 tej grze to wiadomo, że jest niepoważny i olać taką "recenzję"
  • avatar
   KENJI512
   8
   Niektórzy obywatele niektórych krajów to nawet, jak na wakacje do innego kraju przyjeżdżają to mają problem, by po angielsku zapytać o cenę pamiątki, tylko musisz parolić/szprechać w ich języku...
   • avatar
    xxx.514
    8
    Mam nadzieje, że za to skasują włoskie napisy w następnym patchu :)
    • avatar
     Chiczkok
     4
     Mamma Mia
     • avatar
      xbk123
      4
      Niestety ludzie szambo zrobią z każdego miejsca. Jedni 10 dają, co jest głupie. Inni 0, co jest jeszcze głupsze. Nikt nie umie obiektywnie ocenić gry, dlatego te noty na meta w przypadku wielu gier można o kand du.. rozbić.
      • avatar
       PerSTOLARZO
       4
       A myślałem że Włosi to taki idealny kraj . . . Nie no żartuję jasne że nie idealny połowa kraju borykacie z wielką biedą a połowa żyje na super poziomie ale mniejsza o ich problemy. Ale czepiać się o to że nie ma włoskiego dubbingu i dawać zero możliwe że grze roku ? Ja bym grę wycofał z kraju poprostu wszelkie włoskie nawiązania z gry również kuźwa podobny scenariusz jest w DE gdzie mieszkam pracujesz z różnymi ludźmi ale pracuj z Niemcami oni ci nie powiedzą słowa w innym języku przykład bólu dupy Włochów co to angielskiego nie mają ? Jestem za wycofaniem gry z ich kraju i odcięcie od metacritic kara musi być
       • avatar
        korbiel1413
        3
        Dobrze by było jak by ktoś się w końcu nauczył żeby podzielić recenzje na kraje i dodać możliwość wyłączenia recenzji z danego kraju
        • avatar
         InverTein
         1
         Od dzisiaj my powinniśmy iść za przykładem Włochów i oceniać na 0 każdą grę bez języka Polskiego... Nagle 80% gier miało by mniejsza ocenę
         • avatar
          Cybul2
          -8
          Tytuł na poziomie tej garstki Włochów.
          Nie wiem co się dzieje z tym portalem, ale ostatnio strach tu zaglądać....
          • avatar
           Konto usunięte
           -15
           I polaczki postanowiły dać odpór makaroniarzom… poziom artykułu rynsztok.
           • avatar
            Nick0n
            -18
            "Makaroniarze" :D niezły profesjonalizm artykułu. Pisał chyba jakiś mentalny dzieciak.
            • avatar
             brudney
             -19
             Widzę, że razem z innymi redakcjami produkujecie fake newsy. Niektórym Włochom faktycznie odyebało, ale te ich narzekania to mały procent negatywnych recenzji. Prawie wszystkie kiepskie opinie dotyczą zupełnie innych rzeczy, ale tego jak zwykle nie mówicie i z kilkunastu kretyńskich wpisów włoskich świrów robicie regułę i zasłonę dymną na masę problemów z działaniem i wyglądem gry. Tak wam Techland kazał czy po prostu jesteście obiektywni inaczej?
             'Makaroniarzy' nawet nie komentuję, bo musiał to napisać jakiś zakompleksiony 'polaczek' - fajnie brzmi redaktorku?
             • avatar
              trollhunter
              -22
              A to redakcja pozwala już używać w tytułach artykułów takich słów jak „makaroniarz”? Następne będzie "czarnuch”, „żydek” lub coś podobnego? Paru debili coś tam napisało w internetach i już wojenka? a polscy gracze nie robili review bombingu w tak samo debilnych okolicznosciach i z podobnymi tekstami? To powód, żebyś redaktorze robił kilkbajta w taki sposób? Czy benchmark to już poziom budki z piwem?

              No proszę, zjebka pewnie poszła na Matiego i poprawił przywołany do porządku.
              • avatar
               Konto usunięte
               -28
               Makaroniarze? Napisał śmierdzący polaczek.
               • avatar
                grizzly
                0
                Czy ktoś może przypomnieć w jakim kraju powstał faszyzm?
                • avatar
                 grizzly
                 0
                 Przypomnijcie w którym kraju powstał faszyzm.