Gry mobilne

Wtyczki najbardziej spowalniające Firefox

przeczytasz w 2 min.

Mozilla rozpoczęła inicjatywę, celem której jest zmobilizowanie twórców rozszerzeń dla Firefoksa do optymalizowania ich działania. Cel jest prosty - jeszcze bardziej przyśpieszyć przeglądarkę, a przede wszystkim jej uruchamianie.

Niezależnie od tego jak bardzo Mozilla przyłoży się do przyśpieszenia działania Firefoksa, nie będzie mógł on działać optymalnie jeśli wraz z nim uruchomione zostaną kiepsko napisane dodatki. A te potrafią - według danych Mozilli - spowolnić czas uruchamiania się przeglądarki średnio o 10% dla każdego zainstalowanego rozszerzenia. Dziesięć dodatków to 2 razy dłuższy czas inicjalizacji. A taka liczba rozszerzeń nie jest niczym niespotykanym w przypadku oprogramowania, którego siłą są właśnie takie małe aplikacje.

Warto przeczytać:
Firefox 4 wart 60 milionów pobrań
Premiera Firefox 4 mobile

Osoby zastanawiające się, co tak spowalnia start Firefoksa, nawet jeśli jest to najnowsza 4 odsłona, powinny czym prędzej zajrzeć na witrynę z zestawieniem najbardziej kłopotliwych rozszerzeń. Posegregowana jest ona począwszy od tych dodatków, które najdłużej się uruchamiają. Obecnie pierwsze miejsce dzierży FoxLingo - Translator / Dictionary. Wszystkie pozycje od 38 miejsca, na którym znalazł się ScrapBook, to dodatki spowalniające czas uruchomienia o 10% i mniej. Ostatnie na liście jest Firefox Sync 1.7, co nie dziwi gdyż jest to projekt twórców przeglądarki.

Oczywiście im bardziej skomplikowany dodatek tym więcej czasu trzeba na jego uruchomienie i Mozilla zapewne o tym wie, jednak zachęca programistów, aby wycisnęli ostatnie soki z kodu oprogramowania i przyśpieszyli start dodatków, a tym samym całego Firefoksa. Celem ma być maksymalnie 5% opóźnienie startu przeglądarki przez pojedyncze rozszerzenie.

 

Statystyki uzupełniane będą raz na tydzień, a wtyczki uwzględniane w testach należą do 100 najpopularniejszych dodatków w bazie Mozilli (obecnie na liście mamy 50 pozycji).

Ale nie tylko na mobilizowaniu poprzestanie Mozilla. Za dwa tygodnie każdy dodatek, który spowalnia start przeglądarki o więcej niż 25% otrzyma ostrzeżenie. Z kolei przyszłe wydania Firefoksa będa wymagały dodatkowego potwierdzenia instalacji dodatków z trzeciego źródła.
 

Źródło: BlogMozilla

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Google Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dysan112
  0
  adblock - przyśpieszenie 75% FF :D a każdy kto instaluje będzie musiał się liczyć z tym że dostanie bana za omijanie reklam
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Z tego zestawienia u mnie znalazł sie tylko FastestFox - Browse Faster
   Co z tego ze spowalnia jak sobie bez tego dodatku pracy na FF nie wyobrażam. Kto by się tam sekundami przejmował...
   Niech lepiej twórcy dodatków zaczną pisać je pod 64 bitowa wersje FF którego właśnie przez niekompatybilne dodatki nie ujrzeliśmy w 4 odsłonie...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "każdy kto instaluje będzie musiał się liczyć z tym że dostanie bana za omijanie reklam"

    Nigdy nie słyszałem o banach za Adblocka, czy to faktycznie gdzieś funkcjonuje?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ja mam w Firefoxie tylko jeden dodatek, który raczej przyspiesza niż spowalnia... AddBlock Plus :) Innych dodatków czy upedejtów nie uznaję bo po co spowalniać sobie kompa...

     O żadnych banach nigdy nie słyszałem za ten dodatek. A jest bardzo przydatny bo część reklam rzuca się w oczy tym, ze mi kompa strasznie mulą... aż się proszą o to aby je wyeliminować. I teraz taka kwestia... czemu robią tak źle zoptymalizowane reklamy, które mulą kompa skoro ponad połowa reklam go nie muli... I tych nie mulących raczej nie wyłączam, bo po co...

     A inną kwestią jest to, czy one wgl zarabiają na siebie. Bo jeśli ja pamiętam, to ostatni raz pod wpływem reklamy kupiłem chipys w podstawówce... a obecnie reklamy mój mózg raczej ignoruje... moze czasem dają znać, ze dany produkt wgl istnieje. Ale ja raczej odporny na marketing jestem, bo jakoś jeszcze nigdy żaden akwizytor, przedstawiciel handlowy ani hostessa mnie na nic nie namówili. A co dopiero jakieś reklamy w necie, TV czy prasie. Chyba na te ostatnie najbardziej zwracam uwagę... ale to bardziej w kwestii artystycznej... bo są po prostu dobrze zrobione :) A te w necie i TV ignnoruję albo wyłączam...
     • avatar
      Songokuu
      0
      No i kurde X-marks w pierwszej dziesiątce :(
      • avatar
       Songokuu
       0
       Co do Adblock to faktycznie niektóre strony wykrywają ten dodatek i nie pozwolą wejść puki się go nie wyłączy lub nie doda strony do wyjątków.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A ja zawsze zapamiętuje bardziej nachalne reklamy i uważam, żeby nigdy nie stać się ich klientem. Na przykład po ostatnim spamie od MBanku wypisałem się od nich na zawsze....
        • avatar
         Rostom
         0
         Moje odczucia dotyczące firefox sync są zgoła inne. Komputer prawie przestał sprawnie działać. Strony otwierały się trzykrotnie wolniej. Dopiero po wyłączeniu tej usługi komputer odżył.
         • avatar
          Dexterr
          0
          U mnie w Firefoxie podstawa to AdBlockPlus, TabMixPlus(Zakładki w rzędach) i Greasemonkey. A dla przyspieszenia Vacum Places do defragmentacji bazy danych places.sqlite.