Mobile

Iga Świątek rezygnuje z Xiaomi. Co jej się nie podoba?

przeczytasz w 2 min.

Iga Świątek nie tylko rozstała się ze smartfonem Xiaomi. Przede wszystkim wycofała się ze współpracy z chińskim producentem i nie chce być z nim kojarzona. To istotna volta, ponieważ tenisistka jest ambasadorem Xiaomi od 2021 roku i ma dobry powód, żeby pożegnać się z tą funkcją.

Iga Świątek to najwyżej klasyfikowana tenisistka na świecie. Jej wysoka pozycja w rankingu WTA okazała się niekorzystna dla Xiaomi. Dzięki sukcesom na korcie jej rezygnacja ze współpracy z chińskim producentem stała się tematem globalnym i bez znaczenia jest, że twarzą Xiaomi Świątek była tylko w Polsce.

Dlaczego Iga Świątek wycofała się ze współpracy z Xiaomi?

Tenisistka od roku bardzo wyraźnie akcentuje swój sprzeciw dla obecności wojsk rosyjskich w Ukrainie. Jednocześnie od 2021 pozostaje twarzą marki Xiaomi. Producentowi chińskich telefonów to nie przeszkadza, ale Xiaomi nie jest tego samego zdania w kwestii poczynań Rosji w Europie. W momencie, kiedy w proteście przeciwko wojnie Apple i Samsung wycofały się z rosyjskiego rynku, Xiaomi zrobiło pół kroku. Niby ograniczyło eksport do Rosji, ale ostatecznie przejęło porzuconych klientów.

Obecnie rosyjscy odbiorcy smartfonów są dla Xiaomi istotnym źródłem zysków. Zwiększyły się one o 100% względem 2021 roku. Nie bez znaczenia jest także pochodzenie producenta. Chińscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży oraz skali są zależni od Pekinu. Państwo Środka nie wykazuje chęci do wykluczenia Rosji z obrotu handlowego, a media spekulują, że w grę wchodzi także chińskie wparcie militarne.

Kiedy współpraca z Xiaomi zostanie zakończona?

Moment, w którym Iga Świątek zdecydowała się na rezygnację ze współpracy z Xiaomi jest jednak mniej sensacyjny. Tenisistka w minionych miesiącach stała się rozpoznawalną postacią w skali globalnej, co dodaje jej decyzji medialnego impetu. Oprócz tego w dniu 31. marca wygasa jej dwuletni kontrakt z Xiaomi. Nie zamierza go ona przedłużać i skorzystała z okazji, żeby podać tego powody. Nie zdecydowała się jednak na zerwanie kontraktu w trakcie jego trwania.

Xiaomi nie komentuje zaistniałej sytuacji. Nie ogłosiło też kto zastąpi Świątek w roli ambasadora marki. Znalezienie zastępstwa w Polsce może być problematyczne, ale ostatecznie współpraca reklamowa z rozpoznawalną osobą jest tylko opcją. Czas pokaże czy Xiaomi uda się kogoś przekonać.

Gazeta Wyborcza, Twitter

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dawid0ss
  9
  Imo zaważyła współpraca Chin z Rosją, popieram decyzję
  • avatar
   Dzentel
   3
   @Kasia Rudkowska - nie czyta Pani komentarzy pod "swoimi" aktualnościami? Co chwilę ktoś Pani wytyka problem z czytelnością, składnią, gramatyką.... A Pani ślepo jedzie dalej... Jak można publikować takie gnioty?

   O czym jest ten tekst? "Państw Śorodka nie wykazuje chęci do wykluczenia Rosji z obrotu handlowego, a media spekulują, że w grę wchodzi taże chińskie wparcie militarne.." Nie rozumieć ja ni cholerę.
   • avatar
    patryk1011
    1
    Nie od dziś wiadomo że bieda i wojna to najlepsze możliwości żeby zarobić a w prowadzeniu firmy chodzi o to że ma generować zyski i ten kto patrzy na politykę lub religię często traci najwięcej
    • avatar
     myszka91
     1
     Wszystko lepsze od USrAelskiego gówna które zbiera dane i szpieguje na każdym kroku ale Szabes goje XXI wieku to lubią, po szczepionkach czas na robaki.
     • avatar
      krabk
      0
      Na Ukrainie.
      • avatar
       stanczyk
       0
       A może po prostu xiaomi nie zaproponowało odpowiednich pieniędzy ???
       Niczego pani Idze nie ujmując. Jest marką , ma prawo się cenić.
       • avatar
        Lister
        -1
        Kłopot polega na tym, że chińskie fabryki przejęły niemal całą produkcję smartfonów. Samsung jest dla mnie droższą marką przy tych samych parametrach, więc co tu wybrać, co dorównałoby Xiaomi ceną do możliwości? Zdecydowanie ciężko się w tych okolicznościach obrażać na chińskich producentów – Europa sama sobie zgotowała taki los...
        • avatar
         Gatts-25
         -5
         Dopóki ludzie będą wybierać produkty firm, która mają lichwiarskie marże chociażby taka Amerykańska marka jak Apple to będzie niesprawiedliwość i przyzwolenie na okradanie ludzi. Załóżmy masz 10 tysięcy złotych na miesiąc i dwa mieszkania obok siebie do wynajęcia, jedno jest za 5 tysięcy złotych miesięcznie od Apple a drugie za 3 tysiące złotych miesięcznie od Xiaomi, które wybierasz? USA celowo zrobiło sobie wroga z Chin dla swojej przyszłości a Chiny wiedzą o tym, że wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Ale gdyby od 2017 roku polityka wobec USA była taka jaką chciałby Bill Gates żeby była to ataku na Ukrainę by nie było bo USA nie zrobiłoby wroga z Chin. A że Europa jest oddana USA bez względu na koszty to nie dziwi mnie ruch pani Igi. USA nawet we własnym kraju morduje swoich obywateli bo pozwala na to by takie firmy farmaceutyczne miały marże zysku związane z terapiami genowymi na poziomie 40 tysięcy procent. A te terapie genowe ratują tylko kilka procent ludzi bo reszta umiera. USA znalazło Nadzieję i ludzie wierzą w nią do końca.
         • avatar
          piomiq
          -5
          Wow. To straszne, co teraz będzie? Czy Xiaomi przetrwa, czy będzie musiał szukać nowej twarzy, co to tera będzie? Czy to koniec Xiaomi w Polsce?
          Oto pytanie nurtujące całą Polskę? Czy znajdziemy na to odpowiedź?
          ...
          Pudelek pełną krasą na benchmark.pl. Czy to na pewno właściwa droga? Dla właściciela pewnie tak, bo to oznacza więcej odsłon, tzw. masy. No ale dla szukających merytorycznej treści to chyba koniec :/
          Ostatnio nawet zniknęły bardzo cenione przez czytelników artykuły Karola Żebronia. Smutne to, no ale cóż. Kapitalizm.
          • avatar
           eskowik
           -17
           bo sie nie zna na smartfonach ja mam Xiaomi smartfona note 8 pro i i nie wiem czy może być jakiś lepszy smartfon od tego w swojej cenie oczywiście.
           • avatar
            Batyra
            0
            Brawo Iga!