
Zobacz jak przeliczyć pojemność baterii z Wh na mAh i co oznacza skrót mAh. Pojemność akumulatora w telefonie, tablecie lub laptopie, nie zawsze podawana jest w identycznych jednostkach, ale jest prosty wzór na odczytanie tych informacji.
Akumulator, zwany przez wiele osób po prostu baterią, to jeden z najważniejszych komponentów każdego przenośnego sprzętu elektronicznego. Im większy, tym lepszy czas pracy, a to z kolei ma wpływ na wygodę używania telefonu, tabletu, laptopa itp. W praktyce wielkość baterii jest równoznaczna z jej pojemnością.
Większe akumulatory stosowane są często w tańszych telefonach do 1000 zł. W tej klasie cenowej większość osób jest w stanie zaakceptować niego grubszą obudowę, jeśli w zamian dostaną dobrą baterię. Spotyka się ogniwa o pojemności ponad 5000, a nawet 6000 mAh. W telefonach flagowych są one rzadko spotykane, bo od flagowców zazwyczaj oczekujemy by były smukłe i eleganckie. Tutaj zazwyczaj można spotkać ogniwa do 4500 mAh.
W komputerach przenośnych zasada jest nieco inna. Bardzo duże baterie spotyka się zazwyczaj w laptopach do gier lub stacjach roboczych, bo mają one potężne karty graficzne i procesory. W lekkich i cienkich ultrabookach stosowane są mniejsze akumulatory, ale mogą one działać dłużej, bo mają słabsze komponenty.
Co to jest mAh?
Co oznacza skrót mAh? Jest to miliapmperogodzina, czyli jedna tysięczna amperogodziny (Ah). Służy do określania pojemności akumulatorów elektrycznych. W praktyce oznacza zdolność do zasilania obwodu elektrycznego prądem o danym natężeniu przez określony czas. Ah = A x h (amper razy godzina), więc mAh = A x h / 1000. Miliamperogodzina określa całkowity ładunek elektryczny, jaki może wytworzyć dany akumulator.
Przeliczanie pojemności baterii w telefonach lub laptopach
Jak przeliczyć pojemność baterii z Wh na mAh i odwrotnie? Pojemność baterii wyrażana jest zazwyczaj w miliamperogodzinach (mAh) lub watogodzinach (Wh). Jednostki te można przeliczać między sobą jeśli znane jest napięcie baterii. Większość typowych urządzeń ultramobilnych dysponuje ogniwem o napięciu 3,7 V lub (rzadziej) 3,8 V.
Przykład:
42,5 Wh x 1000 / 3,7 V = ok. 11487 mAh
… i odwrotnie
11487 mAh x 3,7 V / 1000 = ok. 42,5 Wh
Warto pamiętać również o tym, że baterie (szczególnie w laptopach i tabletach) nie zawsze są jednokomorowe (1 cell). Często zdarza się tak, że na opakowaniu urządzenia podana jest wartość np. 3000 mAh 2 cell, co może oznaczać, że całkowita pojemność to 2x3000 mAh, czyli 6000 mAh (producent może stosować te wartości zamiennie – inną na opakowaniu, a inną w specyfikacji na stronie WWW).
Komentarze
11Kolejny artykuł z elektroniki i kolejna bzdura.
Jak jest podane 2 komorowa 3Ah to ma 3Ah i jest połączenie równoległe dla większej wydajności prądowej.
To tak samo głupie jak dodawanie częstotliwości procesora w opisach aukcji " Procesor 12GHz - 4 rdzenie po 3GHz".
Baterie można tylko rozładować. Akumulator także naładować. Czyż nie ?
Chyba raczej oddać , akumulator nic nie wytwarza tylko oddaje to co ma :)
Jak chcesz komuś coś wyjaśniać, to zacznij od podstaw. Jednostki podstawowe, jednostki pochodne, przedrostki. Tutaj nic z tych rzeczy nie wyjaśniasz. Nawet odpowiedzi na pytanie postawione w tytule artykułu nie ma za bardzo odpowiedzi. Nie wiadomo co jest ta nieszczęsna miliamperogodzina i co z tego wynika. Od biedy wiem jak przeliczyć ją na watogodzinę, ale nadal nie wiem co to oznacza.
Całkowicie pomijasz fakt, że jest cała masa akumulatorów o różnych napięciach ogniw. Może warto o tej chemii wspomnieć? Ktoś przeczyta Twój artykuł i jak za jego pomocą będzie chciał policzyć pojemność aku w samochodzie to wyjdą mu jakieś totalne bzdury. Nie dość, że pomnoży pojemność przez ilość ogniw, to jeszcze podstawi nieprawidłowe napięcie. Nie uważasz, że taka wiedza powinna być przedstwiona w sposób uniwersalny?
Dobrze jest też trzymać się profesjonalnego słownictwa. Pamiętaj, uczysz innych. Bateria to _nie_ jest akumulator, a taki równoważnik masz już w pierwszym zdaniu. Akumulator niczego nie wytwarza, oddaje energię zgromadzoną w nim podczas procesu ładowania. Akumulator nie ma komór, ma ogniwa i warto o tym pamiętać.
Coś tam napisałeś o akumulatorach w laptopach czy tabletach, ale to jest przecież pomieszanie z poplątaniem. Na koniec te 2x3000mAh = 6000mAh - przecież to jest czystej wody bzdura. Jesteś absolutnie pewien, że producent nie podał by od razu 6000mAh? Przecież w tym świecie więcej = lepiej. Zawsze, nawet jeśli to nie prawda.
Ehh...