Jak szybki internet do Netflixa, HBO, youtube i filmów z internetu?
Internet

Jak szybki internet do Netflixa, HBO, youtube i filmów z internetu?

przeczytasz w 2 min.

Jak szybkie powinno być łącze internetowe, by komfortowo oglądać filmy w internecie? Streaming filmów z Netflixa, HBO GO czy Showmax, a może oglądanie wydarzeń sportowych na żywo - ważny jest płynny i szybki transfer danych.

Jeśli oglądamy filmy z internetu – czy to VOD czy youtube 1080p lub 4K - dobrze aby przepustowość łącza dawała nam optymalny komfort i płynność transmisji. Nikt nie lubi, gdy w momencie dynamicznej akcji obraz nagle zatrzymuje się i trzeba odczekać, aż film zostanie zbuforowany. Potrafi to rozbić to cały klimat, a jeśli sytuacja taka powtarza się kilka razy w trakcie filmu...

Jak szybkie powinno być łącze internetowe, aby nie doświadczać tego typu problemów? Przeanalizowaliśmy zalecane szybkości dla najpopularniejszych serwisów.

Szybkość łącza do Netflixa?

Serwis Netflix uchodzi obecnie za Mekkę miłośników seriali. Aby zapewnić sobie oglądanie w jakości standardowej, musimy dysponować łączem o szybkości pobierania (DL) co najmniej 3Mb/s. Znacznie lepszy obraz da nam jakość HD, do której potrzebne jest 5Mb/s.

Netflix umożliwia również oglądanie swoich produkcji w rozdzielczości 4K, zwanej także Ultra HD (UHD). W tym przypadku ilość strumieniowanych danych jest bardzo duża i aby cieszyć się tym hiperrealistycznym obrazem powinniśmy mieć łącze z szybkością pobierania danych co najmniej 25Mb/s.

Sprawdź prędkość swojego łącza testerem - Speed test.

Jaka szybkość łącza do HBO?

Największym konkurent Netflixa, czyli HBO, ma podobne wymagania, jednak zaleca, aby minimalna szybkość połączenia internetowego wynosiła 5Mb/s. Oczywiście należy liczyć się z tym, że szybkość minimalna wiąże się z możliwością oglądania filmów w niższej jakości, niż umożliwiają ją szybsze połączenia. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność oglądania ulubionych seriali w jakości co najmniej HD, wówczas nie ma co schodzić poniżej 10Mb/s.

Jakie łącze do YouTube, CDA, Vimeo?

W przypadku popularnych stron internetowych, które umożliwiają streaming materiałów wideo, takich jak youTube, Vimeo czy CDA, za rozsądną uznaje się szybkość na poziomie 5 do 8Mb/s. Powinna pozwolić na bezproblemowe ich odtwarzanie w przyzwoitych jakościach.

Jeśli jednak myślimy o wyższych rozdzielczościach, niezbędne będzie proporcjonalnie szybsze łącze – przy FullHD powinno być to 10Mb/s, a w przypadku 4K najlepiej mieć 20Mb/s.

Podane powyżej prędkości zakładają transmitowanie w danej chwili jednego filmu i korzystanie z jednego komputera. Jeśli w domu (lub w firmie), z internetu w tym samym czasie korzysta jeszcze ktoś, trzeba dodać odpowiedni transfer.

Łącze jest szybkie, ale filmy się zacinają

Zdarza się, że osoby posiadające szybkie łącze zauważają nagły spadek jakości obraz lub jego zacinanie (wykluczając, że internet wysysa jeszcze ktoś z domowników, albo mamy problemy z przepustowością routera).

Czy to oznacza, że dostawca internetu ma zapchane łącza i to z jego winy spada szybkość transmisji danych? Najczęściej nie, ale można to szybko sprawdzić korzystając z dostępnych w sieci Speedtestów.

Na szybkość, z jaką pobierane są dane z serwisów streamingowych, ma wpływ wiele czynników po stronie odbiorcy. W przypadku komputerów i laptopów są to korzystające z ciągłego połączenia z siecią usługi i aplikacje. Jest to szczególnie widoczne w przypadku systemu Windows 10 z włączonymi danymi telemetrycznymi i aktualizacjami. Często aktualizacje zaczynają pobierać się wtedy, gdy użytkownik nie wykazuje aktywności przez kilkanaście minut, a więc właśnie podczas oglądania filmów.

oczekująca aktaulizacja
Komunikat o aktualizacjach Windows 10, który ostatnio często można zobaczyć podczas oglądania filmów lub w trakcie gry.

Kolejnym może być oprogramowanie antywirusowe i programu typu Firewall, które pozostaje w permanentnej łączności ze swoimi bazami sygnatur. Ilość zajmowanego przez te programy łącza zwiększa się zwłaszcza w sytuacji, gdy aktualizuje swoje dane i mechanizmy.

Inne elementy mogące mieć duży wpływ na szybkość łącza internetu, to pracujące w tle oprogramowanie służące do pobierania i wysyłania danych, jak komunikatory, programy do synchronizowania danych z chmurą (np.: wbudowany w Windows 10 program OneDrive, który jeśli mu nie „zabronimy”, będzie automatycznie wysyłać dane na serwery w chmurze).

Ostatnia przyczyna spowalniania transmisji może wiązać się też z wirusem. W każdym z wymienionych przypadków istnieją właściwe, skuteczne rozwiązania, po których zastosowaniu można będzie cieszyć się komfortowym oglądaniem filmów.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zou77
  2
  Można mieć i internet 500Mb/s ale niestety film czasem się przytnie, bo może nie wyrobić sprzęt na którym odtwarzamy np. telewizory mają to do siebie, że mają za słabe procesory do streamingu i za mało ramu.
  • avatar
   pawluto
   0
   Możesz mieć i 100 megabitów a i tak ci przytnie...
   A możesz mieć 10 mb i nic nie tnie...
   To nie czary - to po prostu buforowanie.
   Sposób jest prosty - uruchamiasz film i pauzujesz.
   Dajesz na pauzie kilka minut - to czas na załadowanie filmu (tzw. buforowanie).
   Widać to na pasku filmu.
   W skrócie - dajesz mu się załadować po czym startujesz i oglądasz bez zacięcia , bo masz już kilka minut załadowane do pamięci a oglądając ładują się następne minuty.
   Te kilka minut pauzy wystarczą do komfortowego oglądania bez zacięcia.
   Wielokrotnie to sprawdzałem na serialach w HD, nie testowałem nigdy 4k więc ten format jest mi nie znany od tej strony.
   Sami sprawdzajcie i testujcie.
   • avatar
    obcypl
    0
    Vectra 600MBps - YT 8K płynnie.
    Realnie dobrej jakości obraz FHD z dźwiękiem DTS to ok 30MBps. Patrząc na przepływności od serwisów VOD tracimy kolosalną ilość informacji.
    4K Netflixa z 25MBps z HDR zakrawa o kpinę i do tej pory nie zdecydowałem się na wykup tej opcji. Patrząc na jakość materiału jedyny plus to dodatkowe odtwarzacze, które mogą korzystać równocześnie.
    • avatar
     bezbiku.info
     0
     Dobry sposób z tym buforowaniem.