Jak wydłużyć czas pracy na baterii smartfona?
Smartfony

Jak wydłużyć czas pracy na baterii smartfona?

przeczytasz w 4 min.

Smartfony znacząco ułatwiają nam funkcjonowanie, pomagają w komunikacji, poszukiwaniu informacji, pozwalają też czerpać radość z różnego rodzaju rozrywki. Wszystkie łączy jedna cecha - baterie, które trzeba często ładować. Co zrobić, aby wydłużyć ich czas pracy?

Baterie w smartfonach nas nie rozpieszczają

Rewelacyjnie brzmiące doniesienia o wytrzymałych bateriach w smartfonach pojawiają się dość systematycznie od bardzo dawna. Problem w tym, że żaden z pomysłów nie doczekał się realizacji. Póki co producenci zdają się skupiać na technologiach szybkiego ładowania, które też są pomocne, ale to tylko i aż przyśpieszenie nielubianego procesu. Telefon z dobrą baterią to bardzo łakomy kąsek, ale nawet najlepiej wypadające tu propozycje przy normalnym użytkowaniu nie pozwalają na więcej niż dwa, maksymalnie trzy dni pracy. Wiele osób ładuje swoje smartfony każdego dnia i w tych przypadkach każdy procent baterii może okazać się na wagę złota.

Oszczędzanie baterii nie zagwarantuje kilku dodatkowych godzin realnej pracy. Może jednak pozwolić na wygospodarowanie dodatkowych minut, niekiedy bardzo cennych. Nie jest to zadanie szczególnie skomplikowane, każdy spokojnie sobie z nim poradzi. Podobnie jak w przypadku 10 trików do Androida ułatwiających korzystanie ze smartfona, wystarczy skorzystać z kilku porad i kroków pozwalających chociaż odrobinę odetchnąć baterii, a jednocześnie nie ograniczać funkcjonalności, bo przecież nie o to chodzi.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii telefonu? Porady

 1. Zmniejsz jasność ekranu i sprawdź Uśpienie
 2. Sprawdź rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu
 3. Stosuj stonowane tapety i ciemny motyw
 4. Kontroluj lokalizację, nie tylko nawigację GPS
 5. Sprawdź, które aplikacje biorą dużo prądu
 6. Wyłącz wibracje
 7. Wyłącz niepotrzebne powiadomienia
 8. Wyłącz moduły łączności bezprzewodowej, chociaż uważaj na pułapkę z Wi-Fi

Zmniejsz jasność ekranu i sprawdź Uśpienie

To chyba najpowszechniejsza i najczęściej wymieniana wskazówka w omawianym kontekście. Słusznie, bo faktycznie warto o niej pamiętać. Obecnie nawet budżetowe smartfony posiadają opcję automatycznej regulacji jasności ekranu, natomiast zdania co do jej wpływu na baterię są podzielone. W zamyśle powstawała ona w celu ochrony wzroku użytkownika i zmniejszenia obciążenia baterii. W praktyce może zdarzyć się, że poziom jasności podbijany jest nieco wyżej niż to konieczne. Możecie zresztą zrobić bardzo łatwy eksperyment, ustawić automatyczną regulację, a później ręcznie dokonać korekty i zobaczyć czy czujnik oświetlenia działa tak, jak byście tego oczekiwali. Włącznie / wyłącznie omawianej opcji możliwe jest w ustawieniach (zakładka Wyświetlacz), do ręcznej regulacji wystarczy natomiast zsunąć górną belkę i skorzystać z suwaka. To dobry patent na sytuacje kryzysowe, gdy poziom baterii spada, a wiemy, że jeszcze przez pewien czas nie dostaniemy się do źródła zasilania.

Można też przyjrzeć się czasowi, jaki oddajemy urządzeniu na uśpienie ekranu. Zakres regulacji jest tutaj bardzo szeroki, bo od kilkunastu sekund do pół godziny. Oczywiście im krótszy tym lżej baterii.

Android ustawienia jasności

Sprawdź rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu

Inną kwestią, ale również związaną z wyświetlaczem, jest rozdzielczość. Za standard w średnim segmencie uznaje się już Full HD+, w przypadku topowych smartfonów zazwyczaj mamy do czynienia z Quad HD+, a niekiedy nawet 4K. Część producentów pozwala w ustawieniach obniżyć rozdzielczość, co tej sytuacji można rozważyć.

To samo dotyczy częstotliwości odświeżania ekranu, powoli wiele osób zaczyna oczekiwać 90 Hz. Panuje bowiem pogląd, iż im więcej herców, tym lepiej. Nie wszystkim może być to jednak niezbędne, ewentualnie można skorygować ustawienia tylko na pewien czas.

Android ustawienia rozdzielczość

Stosuj stonowane tapety i ciemny motyw

Lubisz upiększać swojego smartfona wszelkiej maści widżetami i niestandardowymi tapetami? To elementy często wyglądające miło dla oka, ale zdecydowanie mniej przyjemne dla baterii. Animowane i jasne, wielokolorowe tapety przyczyniają się do szybszego zużywania baterii niż stonowane, najlepiej szare wzory.

Zarówno w systemie Android, jak i w poszczególnych aplikacjach jakiś czas temu zadebiutował ciemny motyw. Idzie za nim nie tylko aspekt wizualny, jednym z argumentów za jego powstaniem była właśnie chęć zmniejszenia zużycia baterii. Odgrywa istotne znacznie szczególnie w smartfonach posiadających ekran AMOLED.

Android ustawienia tryb ciemny

Kontroluj lokalizację, nie tylko nawigację GPS

Używanie smartfona w roli nawigacji GPS to jedno z najcięższych zdań dla baterii i wiele osób o tym wie. Często pomijany jest jednak fakt, że z lokalizacji korzysta wiele innych aplikacji, a nawet gier. W ustawieniach można nie tylko całkowicie włączyć/wyłączyć lokalizację, ale też sprawdzić, które aplikacje mają do niej dostęp i ewentualnie go im odebrać. W przypadku smartfonów z iOS można zrobić to w zakładce Prywatność, korzystający z systemu Android powinni natomiast odszukać w ustawieniach zakładkę Lokalizacja i uprawnienia na poziomie aplikacji.

Sprawdź, które aplikacje biorą dużo prądu

Pilnowanie aplikacji to dobry nawyk nie tylko ze względu na wspomnianą lokalizację. I bez niej niektóre aplikacje potrafią mocno drenować baterię, warto takie przypadki wyłapywać i zareagować. Zwłaszcza, że nie jest to trudne, wystarczy w ustawieniach zajrzeć do zakładki Bateria. Dobrze mieć przy tym aktywną opcję Bateria adaptacyjna.

Tam też można pojawić się w naprawdę kryzysowej sytuacji, gdy poziom baterii jest już bardzo niski, a z jakiegoś powodu bardzo zależy nam na tym, aby smartfon się nie rozładował. Ratunkiem może okazać się tryb oszczędzania baterii (w niektórych modelach może być ich nawet kilka). Trzeba jednak pamiętać, że jest to opcja, która ogranicza funkcjonalność smartfona wyłączając wybrane elementy.

Android ustawienia bateria

Wyłącz wibracje

Jeśli korzystasz z telefonu mając włączone dźwięki połączeń, wiadomości i powiadomień to prawdopodobnie jednocześnie możesz obejść się bez wibracji. Wiele osób nigdy ich nie wyłącza, a wbrew pozorom potrzebują one do działania więcej energii niż dźwięki. Wibracje (przy wymienionych elementach, ale też np. przy dotknięciu ekranu, klawiatury) można wyłączyć w ustawieniach, w zakładce Dźwięk.

Wyłącz moduły łączności bezprzewodowej, chociaż uważaj na pułapkę z Wi-Fi

Przy dyskusjach o baterii w telefonach niemal zawsze pojawia się wątek modułów łączności bezprzewodowej. Wypada zaznaczyć, że nie są one największymi zabójcami baterii, aczkolwiek jeśli ktoś przez dłuższy czas nie zamierza korzystać z NFC, Bluetooth czy Wi-Fi to naturalnym krokiem jest ich wyłącznie.

W przypadku ostatniego z wymienionych warto mieć jednak na względzie pewną zależność. Jeśli zamiast Wi-Fi do korzystania z Internetu będziemy wykorzystywać komórkową transmisję danych to w ten sposób bardziej obciążymy baterię (często również portfel). Jeśli Wi-Fi jest zatem dostępne stanowi lepszy wybór.

Wyłącz niepotrzebne powiadomienia

Wprawdzie powiadomienia są bardzo przydatne. Obecnie generuje je jednak nie tylko sam system na smartfonie, ale też większość instalowanych aplikacji, a nawet gry. Czy wszystkie komunikaty są naprawdę potrzebne? Tym bardziej, że niekiedy jedna aplikacja jest w stanie informować o wielu różnych akcjach, wybudzając smartfona, generując dźwięki lub wibracje. Warto zastanowić się, które powiadomienia faktycznie się przydają, a ze zbędnych zrezygnować.

Android ustawienia powiadomienia

Dobry powerbank tu nie pomoże, ale może uratować w kryzysowej sytuacji

Nawet posiadając smartfona z dobrą baterią i stosując się do powyższych wskazówek, każdy może napotkać na sytuację, kiedy w najmniej odpowiednim momencie bateria całkowicie się rozładuje. Ten moment to pilna potrzeba skorzystania ze smartfona, a jednocześnie brak możliwości podłączenia ładowarki. Co wtedy? Tu najlepszym rozwiązaniem pozostaje powerbank.

W przygotowanym przez nas zestawieniu znajdziecie dobre powerbanki warte zakupu. Warto przemyśleć taki krok, ponieważ nie są to drogie gadżety, wiele modeli dostępnych jest w cenie kilkudziesięciu złotych.

Warto zobaczyć również:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tomtag
  4
  wystarczy przestać korzystać z poje..... Facebooka instagrama i tiktoka . czas pracy na baterii o 50% up
  • avatar
   pawluto
   1
   Jak wydłużyć czas pracy na baterii...Prosta stara metoda...
   Wyłącz smartfona - Wsiądz na rower i wróć do domu po 6 godzinach jazdy...
   Bateria odpocznie i wydłuży czas pracy...:)
   • avatar
    Marucins
    1
    Ładowanie baterii do 80% max i nie pozwolić rozładować do 0.
    To ode mnie
    • avatar
     zeniu
     1
     Co do lokalizacji to jeśli nie potrzebujemy dokładnej wystarczy tryb "oszczędzanie energii" (choć w mieście to i w tym trybie dostaniemy dość precyzyjną lokalizację), wtedy prądożerny GPS się nie włącza.
     Natomiast ogólnie to gdyby producenci zamiast w ekrany powyżej 6" inwestowali w grubość to mielibyśmy już baterie w smartfonach o pojemnościach 10K.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Jak wydłużyć czas pracy na baterii smartfona?"...nie używać!nie po to się kupuje urządzenie,żeby wyłączać wszystko co się da.
      • avatar
       beaviss
       0
       W samsungu S20 ( calej serii z exynosem) wystarczy włączyć tryb średniego oszczędzania energii i zostawić zaznaczone tylko ograniczenie taktowania procesora do 70%, wtedy to dwa autorskie problematyczne rdzenie samsunga M sa zbijane z taktowania z 2,73 Ghz na 1,69 Ghz, reszta rdzeni w tym A76 i A55 zostają bez zmiany, w zamian otrzymujemy 2h dłuższej pracy na ekranie i chłodne urządzenie. W grach tez wynik jest bez zmian ( taktowanie gpu pozostaje bez zmian ) ale za to bez spadków fps na skutek throttlingu.Tak więc polecam, jedyny minus to brak możliwości ustawienia odświeżania ekranu w 120 hz, ale możemy w zamian ustawić wyzsza rozdzielczość ekranu.
       Sprawdzałem to na swoim S20+ 5g i jest bardzo dobrze.
       • avatar
        MastaLama
        0
        Wymienić baterię... No tak teraz to już nie takie proste :PP