Gry

StarCraft

przeczytasz w 1 min.
Wymagania wiekowe: 12+
Producent: Blizzard Entertainment
Wydawca:Blizzard Entertainment
Dystrybutor PL:CD Projekt
Gatunek:strategia RTS
Premiera PL:28 sierpnia 1998 r.
Cena rynkowa:od 20 do 70 zł

Absolutny klasyk na komputery osobiste i jedna z najlepszych dotąd strategii czasu rzeczywistego. Tworząc StarCrafta Blizzard udowodnił, że możliwe jest skonstruowanie arcyciekawej rozgrywki z trzema różniącymi się kampaniami dla jednego gracza i rewelacyjnym wręcz trybem wieloosobowym.

Kluczem do sukcesu tej wyjątkowej gry okazały się niewiarygodnie zróżnicowanie rasy dysponujące unikalnymi dla nich jednostkami i technologiami.  Różnice były tak duże, że każda z nich wymagała od gracza innego stylu rozgrywki, stosowania innych taktyk i strategii. Tę szczególną zależność dostrzec można najłatwiej podczas zabawy wieloosobowej, dzięki której tytuł ten stał właściwie nieśmiertelny. Pomimo upływu ponad 12 lat od dnia jego debiutu gra nadal cieszy się niesłabnącą popularnością.

Nie da się przecenić umiejętności Blizzarda we właściwym zbalansowaniu wszystkich występujących w grze jednostek. Bez tego tak chętnie rozgrywane potyczki sieciowe umarłyby już dawno temu. Magia StarCrafta trwa jednak nadal i to nie tylko w Korei Południowej, gdzie tytuł stał się niemal obiektem kultu. Czy zasłużenie? Bez cienia wątpliwości tak. Zresztą już wkrótce będziemy mogli przekonać się, jak duża jest sława StarCrafta, gdy na rynku ukaże się druga jego część.

Opisywana gra jest aktualnie dostępna na polskim rynku w specjalnym pakiecie nazwanym Antologia Blizzarda. Nakład tego wydania jest już jednak na wyczerpaniu, a nowy, polski dystrybutor jak na razie nie ogłosił jego wznowienia.  Pomimo tego w sieci spotkać można wersje elektroniczną, której cena może być znacznie niższa. Wszystkim poszukującym dobrej strategii do rozgrywek sieciowych o niskich wymaganiach sprzętowych polecamy ten zestaw.