Gry

Commandos Ultimate Anthology

przeczytasz w 1 min.
Wymagania wiekowe: 16+
Producent: Pyro Studios
Wydawca:Square Enix/ Eidos
Dystrybutor PL:Cenega Poland
Gatunek:strategia/ akcja
Premiera PL:9 października 2009 r.
Cena rynkowa:29,90 zł

Commandos to marka, która przeszła już do legendy. Pod tą nazwą kryje się absolutnie wyjątkowa seria gier strategicznych osadzonych w czasie II Wojny Światowej. Gracz przejmuje w nich dowodzenie nad niewielkim oddziałem doskonale wyszkolonych żołnierzy zrzuconych na tyłach wroga. Każdy z nich jest specjalistą w swojej dziedzinie (np. inżynier, szpieg, saper, snajper) i tylko ich wzajemne zgranie może doprowadzić do pomyślnego wykonania kolejnych zadań. Naszym zadaniem jest więc obmyślenie odpowiedniej taktyki i wcielenie jej życie, co wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Wyzwania, jakie stawiają przed graczem wszystkie części tej serii, okazują się naprawdę wymagające. W zamian za to jednak dostarczają one wyjątkowej satysfakcji w momencie ich ukończenia. Twórcy Commandos odwalili kawał dobrej roboty, konstruując ciekawą mechanikę rozgrywki i przemyślane misje, które potrafią przyciągnąć do monitora na wiele godzin.

I choć ostatnia część serii nosząca podtytuł Strike Force nieco zbyt odbiegła od przyjętej konwencji, trudno uznać ją za całkowitą porażkę. Wprawdzie zamiana strategii taktycznej w grę akcji, w których elementy taktyki zeszły na drugi plan niezbyt udała się twórcom, to jednak sentyment do grupy pracujących wspólnie komandosów pozostał. I dobrze, bo Commandos to w moim osobistym rankingu jedna z najlepszych gier, jakie do tej pory powstały. Na rynku dostępna jest obecnie specjalna edycja zawierająca wszystkie części tej wyjątkowej serii wraz z dodatkami. Warto!