Najlepsze słuchawki z aktywną redukcją szumu - jakie wybrać?
Słuchawki BT

Najlepsze słuchawki z aktywną redukcją szumu - jakie wybrać?

przeczytasz w 7 min.

Słuchawki z aktywną redukcją szumu ANC sprawiają, że słuchanie muzyki jest znacznie przyjemniejsze w głośnych miejscach. To idealne słuchawki do miasta, do biura, w podróży i na co dzień. Oto najlepsze słuchawki z aktywną redukcją hałasu w 2022 roku.

Co to jest ANC i jak działa aktywna redukcja szumu?

Dźwięk to fale ciśnienia akustycznego, trafiające do naszych uszu. Funkcja ANC (Active Noise Cancellation) za pomocą przetworników w słuchawkach, tworzy przeciwfalę ciśnienia, o takiej samej amplitudzie, ale odwrotnej fazie. Gdy jedna fala spotka się z drugą w odpowiednim czasie, to następuje interferencja destruktywna, czyli wygaszenie tych fal. Na tym właśnie polega aktywna redukcja hałasu (ANC).

PS. Jeśli szukasz również najlepszego smartfona do muzyki i nie tylko, znajdziesz go w naszym rankingu.

Jakie słuchawki z ANC warto kupić? Oto polecane modele:

Kliknij jeden z powyższych linków by przejść do opisu słuchawek.

Technics EAH-A800

Dlaczego tak trudno jest zrobić dobre słuchawki z aktywną redukcją hałasu?

Proces aktywnej redukcji wymaga wysokiej precyzji. Fala akustyczna trafia do specjalnego mikrofonu tuż pod powierzchnią obudowy, tworząc sygnał. Następnie musi on zostać błyskawicznie przetworzony przez cyfrowy procesor i wysłany przez wzmacniacz do przetworników w słuchawkach. Na końcu membrany tych przetworników tworzą przeciwfalę, która ma zniwelować oryginalny dźwięk.

Trudność leży w tym, że dźwięk przechodzi przez słuchawki bardzo szybko, więc cały proces jego wykrywania, a następnie przetwarzania i tworzenia przeciwfali musi być naprawdę szybki. Oryginalny dźwięk nie może dotrzeć do uszu za wcześnie, ani za późno. Szczyty fali i przeciwfali powinny być możliwie jak najprecyzyjniej dopasowane w czasie, bo tylko to sprawi, że aktywna redukcja hałasu będzie efektywna. Jeśli fale nie zredukują się idealnie, to możemy słyszeć (a właściwie bardziej odczuwać) nieprzyjemne efekty działania ANC.

Dlatego właśnie tworzenie dobrych słuchawek z aktywną redukcją szumu jest trudne. Wymagane są wysokiej jakości komponenty, precyzja i idealnie zoptymalizowane oprogramowanie. Wszystko to podnosi koszty, więc trzeba się liczyć z tym, że słuchawki z ANC mogą być droższe od innych dobrych słuchawek z Bluetooth.

Sony WF-1000XM4

Jakie są realne zalety słuchawek z aktywną redukcją szumu?

Słuchawki z ANC pozwalają zredukować niepożądane dźwięki, które powstają w otoczeniu osoby słuchającej. Jest to bardzo przydatne w podróży - szumy w pociągu, samolocie, samochodzie, metrze, tramwaju zostaną wyraźnie zmniejszone, a nawet wyeliminowane. Podobnie wygląda sytuacja jeśli słuchamy muzyki w mieście, na ulicy lub w mieszkaniu, przy otwartym oknie. Szum ruchu miejskiego nie będzie dokuczliwy.

ANC może się też przydać w biurze - jeśli chcemy się odciąć i skupić na pracy, to słuchawki z ANC mocno zredukują rozmowy oraz ogólny szum w otoczeniu. Innymi słowy słuchawki z aktywną redukcją szumu są polecane do słuchania muzyki w miejscach publicznych i gwarnych.

Małe czy duże słuchawki ANC?

Do telefonu polecane są przede wszystkim małe słuchawki z ANC. Najważniejsze, żeby były dokanałowe, a nie douszne, bo tylko wtedy uzyskacie odpowiednią izolację pasywną, która zwiększa efektywność aktywnej redukcji (kanał słuchowy jest dobrze odseparowany od zewnętrznych hałasów). Małe słuchawki mogą oferować wysoką jakość dźwięku i przy tym są lekkie oraz wygodne. Idealnym przykładem są prawdziwie bezprzewodowe słuchawki Sony WF-1000XM4 oraz Samsung Galaxy Buds Pro.

Warto jednak podkreślić, że jeszcze lepszą jakość, wyższą moc, a niekiedy również wygodę zapewniają duże słuchawki wokółuszne. Takie jak np. Apple AirPods Max, Sony WH-1000XM4 lub Jabra Elite 85h.

Niestety nie da się łatwo określić na podstawie specyfikacji, czy ANC w słuchawkach działa dobrze, czy nie. Dlatego przed wyborem warto zapoznać się z różnymi recenzjami i uśrednić swoją wstępną opinię na ich temat.

Dobre słuchawki z ANC do telefonu

Przewodowe czy bezprzewodowe słuchawki z aktywną redukcją szumu?

Odpowiedź jest prosta: bezprzewodowe słuchawki z ANC są lepsze i bardziej użyteczne. Jasne, że przewodowe modele też mogą być dobre (np. B&O Beoplay E4). Jednak z roku na rok coraz więcej osób zaczyna preferować słuchawki bezprzewodowe, które po prostu dają większą swobodę i eliminują (lub zmniejszają) ryzyko uszkodzenia przewodu, którego naprawa może być kosztowna.

Najlepsze słuchawki z aktywną redukcją szumu w 2022 roku

Huawei FreeBuds 4i – niedrogie słuchawki dokanałowe z dobrym ANC

Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Zdecydowanie najtańsza w naszym zestawieniu propozycja, co nie znaczy, że ich zakup nie jest wart rozważenia. Kształt samych słuchawek jest dość standardowy, ale dzięki temu dobrze leżą w uszach i nie powinny z nich wypadać – wiadomo jednak, że jest to kwestia indywidualna, a przed zakupem jakichkolwiek słuchawek warto je najpierw przymierzyć. Brzmienie jest zrównoważone, ale da się słyszeć, że najważniejsze są tutaj basy. Huawei FreeBuds 4i nieźle radzą sobie także z wysokimi tonami. Najgorzej wypadają średnie, ale i tak nie jest tragicznie. Warto dodać, że bardzo wysoko ustawiony został maksymalny poziom głośności. Funkcja ANC nie jest tak skuteczna jak w topowych modelach, ale wypada całkiem nieźle. W głośniejszym otoczeniu, hałas zagłuszyć można wyższym poziomem głośności. Nieco gorsza niż w przypadku droższych propozycji konkurencji jest w tym przypadku jakość wykonania, ale nie to jest tutaj najważniejsze. Huawei FreeBuds 4i charakteryzują się bardzo dobrą relacją ceny do jakości.

Najważniejsze cechy:
 • ŁącznośćBluetooth, bezprzewodowa
 • Mikrofontak
 • Waga(2x) 5,5 g
 • Pasmo przenoszenia (maks.)20000 Hz
 • Pasmo przenoszenia (min.)20 Hz

Jabra Elite 75t - bardzo dobre słuchawki z ANC do 500 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4,9/5

A jeśli macie trochę mniejszy budżet, to wybierzcie słuchawki Jabra Elite 75t. Moim zdaniem są to najlepsze małe słuchawki z ANC za około 500 zł. W takiej cenie można je bez problemu kupić w polskich sklepach. Działają do 5,5 godziny na baterii, a wraz z etui ładującym lekko ponad 20 godzin. Warto zwrócić uwagę na to, że samo etui występuje w wersji z ładowaniem indukcyjnym, jak i bez niego. Są odporne na pot i deszcz, więc nadają się do rekreacyjnego uprawiania sportu. Jednak dla sportowców lepsza będzie wersja Jabra Elite Active 75t, która jest jeszcze bardziej wodoszczelna. Pod względem jakości dźwięku jest bardzo dobrze. Z całym przekonaniem uważam, że Elite 75t pod względem dźwięku należą do czołówki słuchawek Bluetooth za mniej niż 500 zł. Są też bardzo wygodne i oczywiście mają dobre ANC, z trybem przepuszczania dźwięków (przydatne podczas biegania po mieście).

Najważniejsze cechy:
 • ŁącznośćBluetooth, bezprzewodowa
 • Mikrofontak
 • Waga10 g
 • Impedancja16 Ω
 • Pasmo przenoszenia (maks.)20000 Hz
 • Pasmo przenoszenia (min.)20 Hz

Apple AirPods Pro - najlepsze słuchawki z aktywną redukcją hałasu do iPhone

Ocena benchmark.pl
 • 4,8/5

A jeśli masz iPhone'a, to kup słuchawki Apple AirPods Pro. Naturalnie większość innych modeli też będzie działać ze sprzętem Apple, ale najszybsze i najłatwiejsze parowanie oraz pełną kompatybilność gwarantują AirPods'y. Ale nie zwykłe, douszne, lecz dokanałowe AirPods Pro, wyposażone w znakomitą aktywną redukcję szumów. Poza dobrym tłumieniem oferują także mocniejsze basy. Wielu użytkowników twierdzi, że pod względem ogólnej jakości dźwięku plasują się one w ścisłej czołówce najlepszych słuchawek z ANC. Grają głośno i zapewniają wysoką jakość rozmów telefonicznych.

Najważniejsze cechy:
 • ŁącznośćBluetooth, bezprzewodowa
 • Mikrofontak
 • Waga10.8 g

Sony WF-1000XM4 – najlepsze dokanałowe słuchawki z ANC

Ocena benchmark.pl
 • 4,8/5

Można powiedzieć, że słuchawki Sony WF-1000XM4 to kolejna generacja modelu WF-1000XM3, który uważany był, a przez niektórych jest do teraz, jako jedna z najbardziej godnych polecenia pozycji z tej kategorii. Zmienił się wygląd, ale dzięki temu słuchawki te są bardziej komfortowe od swoich poprzedniczek. Jakość dźwięku jak i aktywna redukcja szumów są na najwyższym poziomie. Brzmienie jest dobrze zbalansowane, ale na pierwszy plan nieznacznie wysuwają się niskie tony. Słuchawki dobrze radzą sobie także z dźwiękiem przestrzennym, co daje dużo radości podczas słuchania. Warto też dodać, że WF-1000XM4 posiadają certyfikat IPX4, co oznacza, że są odporne na pot i zachlapania.

Najważniejsze cechy:
 • ŁącznośćBluetooth, bezprzewodowa
 • Mikrofontak
 • Waga(2x) 7,3 g
 • Pasmo przenoszenia (maks.)20000 Hz
 • Pasmo przenoszenia (min.)20 Hz

Sony WH-1000XM4 - najlepsze nauszne słuchawki z ANC

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Drugie w naszym zestawieniu słuchawki marki Sony. WH-1000XM4 to następca modelu WH-1000XM3, który uznawany jest już jako kultowy i nadal godny polecenia. To słuchawki, które mogą poszczycić się jedną z najlepszych na rynku funkcją aktywnej redukcji szumów, za której działanie odpowiada procesor QN1. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Dominują niskie tony, ale nie przytłaczają pozostałych pasm. Warto także podkreślić wysoki poziom przestrzenności oraz dużą szczegółowość i dynamikę dźwięku. Niektórzy twierdzą, że brzmienie jest delikatnie przebajerowane, ale to raczej kwestia gustu. Na pochwałę zasługuje wysoka jakość wykonania oraz niezwykły komfort użytkowania, a czas pracy wynosi niemal 30 godzin.

Najważniejsze cechy:
 • ŁącznośćBluetooth, bezprzewodowa
 • Mikrofontak
 • Waga254 g
 • Pasmo przenoszenia (maks.)40 000 Hz
 • Pasmo przenoszenia (min.)4 Hz

Bose NC 700 - wygodne i świetnie grające słuchawki z ANC

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Jeśli chodzi o słuchawki za nieco ponad 1000 zł, to doskonałym pomysłem jest kupno modelu Bose QuietComfort 35 II, ale... To nie znaczy, że ten producent nie ma w ofercie jeszcze lepszych słuchawek z ANC. To niemal nie do pomyślenia, ale są one jeszcze wygodniejsze od QC 35 II i lepiej radzą sobie z redukcją szumów o wyższej częstotliwości (np. wentylatory lub klimatyzatory biurowe, a także wiatr). NC 700 spisują się lepiej np. w samolocie (a jak wiadomo długie loty trzeba sobie czymś uprzyjemniać). Ponadto w tym przypadku otrzymujemy aż 11 poziomów intensywności ANC, dzięki czemu lepiej dopasujemy jego moc do aktualnych warunków. Jeśli chodzi o dźwięk, to rozszerzono scenę i przestrzeń, a także polepszono górny zakres średnich częstotliwości. W Bose NC 700 ludzki głos też jest odrobinę bardziej wyraźny.

Najważniejsze cechy:
 • ŁącznośćBluetooth, bezprzewodowa
 • Mikrofontak
 • Waga250 g
 • Kodek bluetoothSBC, AAC

Technics EAH-A800 - dobre nauszne słuchawki z aktywną redukcją szumu

Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Słuchawki Technics EAH-A800 są mniej popularne niż nasze pozostałe propozycje, ale możemy polecić je z czystym sumieniem. Cechuje je wysoka jakość wykonania, a na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie pianki z efektem pamięci, która wypełnia poduszki i zapewnia bardzo wysoki komfort i dobrą izolację pasywną. Na wysokim poziomie jest też funkcja ANC, która konkurować może z najpopularniejszymi modelami w branży. Brzmienie jest dobrze zbalansowane, czyste i szczegółowe. Dźwięk jest szeroki i dynamiczny, nawet może nieco za bardzo. Może to przeszkadzać audiofilom, którzy szybko zorientują się, że brzmienie jest nieco podkręcone, ale mniej wyczuleni słuchacze będą zadowoleni z tego efektu.

Najważniejsze cechy:
 • Ciśnienie akustyczne105
 • ŁącznośćBluetooth, bezprzewodowa
 • Mikrofontak
 • Waga298 g
 • Impedancja34 Ω
 • Pasmo przenoszenia (maks.)40 000 Hz
 • Kodek bluetoothSBC, AAC, LDAC
 • Pasmo przenoszenia (min.)4 Hz

Najlepsze słuchawki z aktywną redukcją hałasu przeznaczone do telefonu to:

Najlepsze słuchawki z ANC w 2022 roku to proponowane przez nas modele marki Sony. Obie propozycje charakteryzują się świetną aktywną redukcją szumów oraz bardzo dobrym brzmieniem. Wybór między modelem nausznym, a dokanałowym to już kwestia indywidualna. Warto też dodać, że właściciele iPhone'ów i innego sprzętu firmy Apple powinni postawić na AirPodsy Pro. Poza dobrą jakością dźwięku i znakomitą aktywną redukcją szumów, doskonale współpracują z innymi urządzeniami tej marki.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chiczkok
  0
  Ja posiadam Bose Quietcomfort 35 II i jestem mega zadowolony z dźwięku jak i z ANC
  • avatar
   cyna76
   0
   Brakuje tu ATH-SR50BT
   • avatar
    Baltazar
    0
    Jaka jest jakosc dzwieku z mikrofonu w takich sluchawkach? Tzn tych nausznych bose i sony.
    • avatar
     ziobernok
     0
     W cenie do około 500zł Highcomforty mnie połknęły. Lubię te słuchawki w całej okazałości.