Oprogramowanie

12. SilverFast

przeczytasz w 1 min.


Program ma wszystkie narzędzia do skanowania i korekcji zdjęć, o jakich można marzyć 

Strona WWW: silverfast.com 
Więcej funkcji niż w oprogramowaniu skanera
Pozwala na lepsze wykorzystanie skanera niż standardowy program do skanowania
Możliwość wielokrotnej ekspozycji filmu
Dość trudna obsługa
Wersja programu tylko dla urządzeń jednego producenta (Silverfast dla Epsona nie będzie działał ze skanerami Canona)
Obsługiwane platformy: Windows, MacCena: od 119 euro do 233 euro

Program, w przeciwieństwie do Vuescana, jest dostępny tylko dla skanerów najpopularniejszych marek (m.in. Epson, Canon). Jego układ jest podobny do typowego sterownika TWAIN, z tym że jest znacznie bardziej funkcjonalny. Ma na przykład wbudowane profile dla niemal każdego  typu materiału światłoczułego. Dzięki temu, że program uwzględnia charakterystykę filmu, autokorekta działa znacznie lepiej niż w innych aplikacjach do skanowania. Jeśli używamy niepopularnego materiału, dla którego nie ma profilu, możemy stworzy go sami i zapisać do użycia w przyszłości. 

Kolejną
ciekawą funkcją jest skanowanie z wykorzystaniem kilku przebiegów. W ten sposób program poprawia próbkowanie najgęstszych partii filmu, co przekłada się na lepsze odwzorowanie szczegółów i np. zmniejszenie ziarna. 


Bardzo dopracowane są narzędzia do korekcji zdjęcia podczas skanowania. Można to robić za pomocą Poziomów i Krzywych. Alternatywnie można skorzystać z predefiniowanych profili dla zdjęć robionych w określonych sytuacjach oświetleniowych (pejzaż, śnieg, portret itp.). 

Oprócz tego mamy do dyspozycji zestaw filtrów do wyostrzania zdjęcia, rozmywania czy descreeningu, czyli usuwania artefaktów ze zdjęć drukowanych techniką offsetową. 

Program ma także specjalny tryb dla początkujących. Za pomocą tego okna zdefiniujemy wszystkie podstawowe parametry skanu 

Duża liczba funkcji powoduje, że program nie jest łatwy w obsłudze. Aby posługiwać się nim płynnie, niezbędna jest spora wiedza o obróbce cyfrowej i skanowaniu. Na szczęście interfejs jest o niebo lepiej zaprojektowany niż w Vuescanie, w związku z czym poszczególne narzędzia mają logiczny układ, który odpowiada temu, co znajdziemy w każdym edytorze zdjęć.  

SilverFast jest dostępny zarówno w formie pluginu do Photoshopa, jak i zewnętrznego programu do skanowania. Niestety apliakacja jest płatna i droga. Podstawowa wersja SilverFast SE kosztuje 49 euro, zaawansowana SilverFast Ai - 119 euro, profesjonalna SilverFast Studio - 233 euro. 

Najważniejsze funkcje:

  • Predefiniowane charakterystyki popularnych materiałów światłoczułych
  • Zaawansowane narzędzia do korekcji zdjęć
  • Skanowanie z wielokrotną ekspozycją
  • Obsługa sprzętowego ICE