Oprogramowanie

17. Jalbum

przeczytasz w 2 min.


Szablony mają własne okna ustawień. Niektóre z nich są znacznie bardziej rozbudowane niż opcje całego programu 

Strona WWW: jalbum.net  
Zaawansowane możliwości konfiguracji w przypadku niektórych szablonów 
Prosta obsługa
Bezpośredni eksport zdjęć do sieci
Do działania wymaga instalacji Javy
Galerie wyeksportowane z programu mają banner informujący o tym fakcie
Reklamy w darmowym hostingu na zdjęcia
Obsługiwane platformy: Windows, Mac OS X, Linux, UnixCena: darmowy


Najlepszym narzędziem do tworzenia prezentacji zdjęć jest Jalbum, m.in. dlatego, że pozwala na tworzenie galerii złożonej z wielu albumów, co pozwala wyeksportować z tego programu całe portfolio

Największą zaletą tego programu jest olbrzymi wybór szablonów. W pakiecie instalacyjnym znajdziemy ich co prawda tylko kilka, ale po wejściu na stronę domową projektu dostępny stanie się cały katalog szablonów przesłanych przez użytkowników. Po pobraniu są one automatycznie instalowane w programie i można ich użyć po ponownym uruchomieniu aplikacji. 

Co ciekawe, format szablonów Jalbumu pozwala ich autorom na tworzenie rozbudowanych paneli konfiguracyjnych. Dzięki temu mamy precyzyjną kontrolę nad tym, jak album będzie prezentował się w sieci. Najlepsze i najbardziej rozbudowane albumy, np. FotoPlayer czy SimpleViewer, pozwalają wręcz na osadzanie skryptów rozszerzających funkcjonalność. Pierwszy z nich umożliwa nawet podłączenie galerii do serwisu Google Analitics, a w wersji komercyjnej uzupełnienie galerii o sklep, za pośrednictwem którego można sprzedawać zdjęcia. 

Galeria utworzona w programie i umieszczona w darmowym serwisie hostingowym

Po utworzeniu album bezpośrednio z programu można opublikować w internecie. Producent programu udostępnia bezpłatnie 30 MB na galerie zdjęć w domenie "nazwa-użytkownika.jalbum.net", za więcej trzeba zapłacić (19 euro/1 GB za rok). Zaletą skorzystania z tego hostingu jest jego ścisła integracja z programem. Po utworzeniu albumu można przesłać go na serwer jednym kliknięciem myszy.

Ponadto można korzystać z licznych widgetów działających tylko w tym serwisie, jak np. liczniki odwiedzin. Alternatywnie można zdefiniować własny serwer i opublikować album za pomocą wbudowanego w aplikację klienta FTP. 

W programie znajdziemy także przydatny dodatek w postaci narzędzi do przetwarzania wsadowego, które ułatwiają zmianę nazw plików, tak, by były poprawnie odczytywane przez przeglądarkę internetową.

Najważniejsze funkcje:

  • Tworzenie galerii HTML i Flash
  • Możliwość ściągania nowych szablonów z internetu
  • Darmowe miejsce na galerię online