Oprogramowanie

20. Geosetter

przeczytasz w 2 min.

 
Okno geotagowania zdjęć na podstawie mapy 

Strona WWW: geosetter.de/en 
Duże możliwości
Estetyczny i wygodny interfejs
Bezpośredni eksport zdjęć do galerii
Możliwość eksportu tylko do jednej galerii online
Obsługiwane platformy: WindowsCena: darmowy

Jednym z najlepszych programów do dodawania geotagów do zdjęć jest Geosetter. Pozwala dodawać informacje geograficzne zarówno na postawie tracku GPS, jak też poprzez wskazanie miejsca zrobienia zdjęcia na Google Maps. 

Geosetter szczególnie przydaje się właśnie do synchronizacji. Jego zaletą jest możliwość korygowania czasu, co jest niezbędne gdy godzina w aparacie ustawiona jest błędnie. Jako że synchronizacja zdjęć i tracku GPS odbywa się właśnie na podstawie danych o czasie, błędna godzina w aparacie (GPS ma dane z satelity, więc są zawsze poprawne) oznacza błędny geotag. Możliwość korekcji czasu przydaje się także do uzgadniania stref czasowych. Program pozwala też na tworzenie predefiniowanych zestawów informacji geograficznych dla miejsc, w których często fotografujemy

Poza tym aplikacja, oprócz geotagów, dodaje do zdjęcia dane o wysokości. Nie są to informacje ze ścieżki, bo GPS jeśli nie ma dodatkowego wysokościomierza może pomylić wzniesienie o ok. 150 metrów. Zamiast tego Geosetter, na podstawie danych o pozycji GPS, pobiera informacje o wysokości danego punktu na Ziemi z ultradokładnej mapy radarowej NASA

W tym panelu możemy pobierać z sieci nazwy miejscowe oraz precyzyjne dane o wysokości
 

Opcjonalnie do zdjęć możemy także automatycznie dodać tagi tekstowe z nazwą państwa, regionu i pobliskich miejscowości, które Geosetter pobiera z internetowej bazy Geonames. W najnowszej wersji programu pojawiła się ciekawa funkcja, pozwalająca wskazać, w którą stronę skierowany był aparat w czasie robienia zdjęcia.

Geosetter świetnie sprawdza się jako przeglądarka zdjęć z geotagami. Po zaznaczeniu pliku w oknie podglądu miejsce zrobienia zdjęcia jest zaznaczane na mapie. Za pomocą wbudowanej wyszukiwarki można znaleźć zdjęcia zrobione w pobliżu. Jeśli zaznaczymy więcej zdjęć, widok można oddalić się tak, by widoczne były wszystkie miejsca jakie odwiedziliśmy w czasie wycieczki. Program może wyświetlić także tracki GPS, dzięki czemu widać nie tylko gdzie zrobiliśmy zdjęcia, ale także jaką trasę pokonaliśmy. 

Zdjęcia z programu można wyeksportować bezpośrednio do galerii internetowej Locr, która specjalizuje się w agregowaniu zdjęć właśnie na podstawie geotagów. Możliwe jest także wyeksportowanie zdjęć razem z trackami GPS do pliku KML, który można oglądać w programie Google Earth lub przesłać do serwisu Google Maps (usługa Moje mapy), w celu opublikowania ich na stronie WWW. 

Najważniejsze funkcje:

  • Obsługa geotagowania ręcznego i przez track GPS
  • Pobieranie dodatkowych danych o wysokości i lokalizacji z sieci
  • Możliwość tagowania plików RAW
  • Eksport plików KML