Oprogramowanie

8. Hugin

przeczytasz w 1 min.


Okno do wprowadzania punktów kluczowych, niezbędnych do łączenia zdjęć 

Strona WWW: hugin.sourceforge.net 
Jedyny bezpłatny i użyteczny interfejs do Panorama Tools
Duża liczba dostępnych odwzorowań panoramy
Doskonała korekcja jasności zdjęć
Dość trudna obsługa programu (trzeba znać specjalistyczną terminologię)
Brak automatycznego mechanizmu wykrywania punktów kontrolnych
Obsługiwane platformy: Windows, LinuxCena: darmowy

Jednym z najlepszych programów do tworzenia panoram jest pakiet Panorama Tools. Niestety to narzędzie jest obsługiwane z linii komend. Aby uniknąć wpisywania tasiemcowych poleceń, w codziennej pracy używamy do niego nakładek graficznych. Najpopularniejsza to PT GUI, która jest niestety dość droga. Można ją jednak zastąpić bezpłatnym Huginem, który choć nie jest tak prosty w obsłudze i nie działa równie szybko, to w zupełności wystarczy użytkownikom, którzy od czasu do czasu chcą zrobić panoramę . 

Program
obsługuje wszelkie możliwe odwzorowania geometryczne, według których łączone są zdjęcia: panoramy cylindryczne, sferyczne oraz obrazy o wysokiej rozdzielczości powstałe w wyniki połączenia wielu zdjęć w jednej płaszczyźnie. Spośród tych typów można wybierać poszczególne algorytmy odwzorowania.


Program wyróżnia się też świetnym mechanizmem uzgadniania jasności zdjęć. Dzięki temu na gotowych panoramach nie znajdziemy śladu wad optycznych obiektywu, takich jak winietowanie, ani różnic wynikających z niejednolitej ekspozycji. To ostatnie jest typowym błędem, gdy zdjęcia do panoramy rejestrujemy w trybie automatycznym (powinno się rejestrować w trybie manualnym, tak by każde zdjęcie było naświetlone przy identycznych parametrach ekspozycji). 

W tym oknie możemy dopasować siatkę geometryczną, której program użyje do połączenia zdjęć

Kluczową funkcją każdej aplikacji do panoram jest algorytm wykrywania wspólnych punktów na zdjęciach. Tutaj niestety Hugin ustępuje komercyjnym programom. Ma tylko mechanizm półautomatyczny. Po zaznaczeniu punktu kontrolnego na lewym zdjęciu klikamy w obszar, w którym znajduje się punkt na prawym zdjęciu. Wówczas Hugin, na zmniejszonym obszarze poszukiwań, powinien szybko odnaleźć grupę pikseli, którą chcemy użyć jako punkt kontrolny przy łączeniu zdjęć. To metoda prezyzyjna, lecz czasochłonna.

Aplikacja potrafi korzystać także z zewnętrznych narzędzi do wyszukwiania punktów kluczowych, np. Autopano, ale te nie są dołączone do programu ze względów patentowych. Trzeba je samodzielnie znaleźć w sieci i zainstalować. 

Najważniejsze funkcje:

  • Półautomatyczne wyszukiwanie punktów kontrolnych
  • Duża liczba odwzorowań geometrycznych do wyboru
  • Automatyczna korekcja błędów geometrii i ekspozycji na zdjęciach składowych