Oprogramowanie

11. Vuescan

przeczytasz w 1 min.


Vuescan wyróżnia się dość egzotycznym interfejsem

Strona WWW: hamrick.com 
Doskonałe efekty skanowania negatywów 
Duża liczba obsługiwanych urządzeń
Możliwość skanowania zdjęć tak, by obrabiać je potem jak zdjęcia z cyfrówki
Nieintuicyjny interfejs
Brak klasycznych narzędzi do korekcji skanów (Poziomy, Krzywe)
Obsługiwane platformy: Windows, Mac OS X, LinuxCena: 40 dol. (standard), 80 dol. (pro)

Wiele starszych skanerów, w tym bardzo dobrych modeli marki Konica-Minolta, która wycofała się z biznesu fotograficznego, nie ma sterowników do nowych wersji Windows. Można jednak korzystać z nich dzięki programowi Vuescan, który potrafi obsługiwać skanery z pominięciem systemowego sterownika. Program ma wbudowaną obsługę 1200 urządzeń. Z Vuescana warto korzystać nawet jeśli do konkretnego modelu skanera jest sterownik, bo aplikacja potrafi wydobyć ze sprzętu więcej niż oprogramowanie dostarczone przez producenta.  

Przede wszystkim za pomocą Vuescana można skanować w trybie RAW i zapisać obraz w pliku DNG. To znaczy, że do pliku są zapisywane surowe dane płynące z sensora z pominięciem jakiejkolwiek obróbki w oprogramowaniu skanującym. Ta technika jest często wykorzystywana przez fotografów do skanowania negatywów. Pominięcie obróbki w skanerze i przeniesienie jej do wydajnego edytora pozwala zazwyczaj na uzyskanie większej liczby informacji ze skanu, a co za tym idzie = doskonalszego pliku czy wydruku. Plik DNG można także zaimportować do konwertera plików RAW, np. do Lightrooma, i obrabiać tak jak zdjęcia z aparatu cyfrowego. To pozwala na uproszczenie organizacji pracy nad skanami. 

W programie znajdziemy profile korekcji, ale tylko dla niektórych typów filmów


Vuescan słynie także z możliwości bardzo precyzyjnej kontroli nad skanowaniem. Autokorekta domyślnie jest wyłączona, a wszystkich modyfikacji dokonujemy samodzielnie. Niestety interfejs programu jest nieprzyjazny. Wszystkie korekty trzeba robić numerycznie. Brakuje dostępnych w oprogramowaniu skanerów narzędzi Krzywe i Poziomy, które ułatwiają na przeprowadzenie wstępnej korekty zdjęcia już na etapie skanowania. 

Dużą zaletą jest możliwość zastosowania sprzętowego oczyszczania zdjęć z pyłków ubytków emulsji (ICE). To, niestety, działa tylko w bardziej zaawansowanych skanerach, które potrafią skanować także w trybie podczerwieni.

Program jest wieloplatformowy. Dla użytkowników Linuksa, którzy nie dostają sterowników od producenta, Vuescan to jedyne rozwiązanie, które pozwala na uzyskiwanie skanów zdjęć profesjonalnej jakości na tym systemie. 

Najważniejsze funkcje:

  • Obsługa skanerów z pominięciem sterownika
  • 1200 obsługiwanych modeli
  • Możliwość skanowania do pliku RAW
  • Obsługa sprzętowego ICE