Oprogramowanie

2. Paint .NET

przeczytasz w 2 min.


W programie zaimplementowano wygodne narzędzie do korekcji jasności i koloru - Krzywe

Strona WWW: getpaint.net 
Całkiem darmowy
Możliwości edycji znacznie większe niż w programach do zarządzania kolekcjami zdjęć
Możliwość retuszowania zdjęć i tworzenia prostych montaży
Niezbyt przydatne narzędzie do wyostrzania zdjęć
Filtry i efekty mogłyby działać trochę szybciej na dużych plikach
Brak polskiej wersji językowej
Obsługiwane platformy: WindowsCena: darmowy

Mały, ale zaskakująco wydajny edytor bitmapowy. Program jest połączeniem narzędzia do tworzenia rysunków, z edytorem fotografii cyfrowych. Nazwa nawiązuje do programu MS Paint, ale aplikacja nie ma z nim nic wspólnego.
Możliwości możliwości programu nie mogą oczywiście konkurować z rozbudowanymi edytorami zdjęć, jak Photoshop czy opisany wcześniej Pixel, ale są znacznie większe niż to, co jest dostępne w typowych aplikacjach do zarządzania fotografią cyfrową, jak np. Google Picasa.  

Mamy dostęp do trzech kluczowych narzędzi niezbędnych dla fotografa: Poziomów, Krzywych oraz Stempla. Dzięki temu można dopasować kontrast, skorygować barwy oraz przeprowadzić prosty retusz zdjęcia.

Oczywiście możliwości jest dużo więcej. Dostępne są narzędzia do tworzenia zaznaczeń, co pozwala na nanoszenie efektów miejscowo. Program obsługuje warstwy, więc można pokusić się o tworzenie prostych kompozycji. Niestety bardziej zaawansowanych montaży nie zrobimy, bo nie ma masek, które są do tego celu niezbędne. Brakuje także warstw efektowych, ale te mają pojawić się w kolejnej wersji programu.

Lepiej prezentuje się zestaw filtrów. Są wśród nich narzędzia do korekcji zdjęć, jak filtr odszumiający czy wyostrzający, a także narzędzia do tworzenia efektów specjalnych, np. do przekształcania zdjęć na rysunek, tworzenia zniekształceń, nieostrości zwiększających głębię ostrości itp.

Dostępne są bardzo ładne filtry artystyczne, które pozwalają np. przekształcić zdjęcie na obraz
 

Słowa pochwały należą się także za przejrzysty interfejs. Układ palet jest logiczny, a okna są półprzezroczyste, więc nie zakrywają edytowanego zdjęcia. Można także dostosować rozkład narzędzi do własnych potrzeb, modyfikować jednostki, wyświetlać miarki itp. 

Program pozwala na otwarcie wielu plików naraz i przełączanie się między nimi za pomocą zakładek, dokładnie tak jak w najnowszym Photoshopie CS4. Dostępna jest także historia operacji - co ciekawe, bez ograniczeń liczby zapamiętanych kroków. Dzięki temu można łatwo cofnąć się do dowolnego momentu w celu poprawienia błędów popełnionych przy edycji.

Poważną wadą programu, poza dość ograniczonymi możliwościami w porównaniu do zaawansowanych edytorów (ale to raczej cecha niż wada), jest brak polskiego interfejsu.

Najważniejsze funkcje:

  • Warstwy i zaawansowane narzędzia do korekcji tonalnej
  • Ciekawe narzędzia do rysowania
  • Dużą liczba filtrów wfektowych
  • Proste narzędzia do zaznaczania