Oprogramowanie

22. Gpicsync

przeczytasz w 1 min.


Gpicsync wygląda prymitywnie, ale ma bardzo duże możliwości i działa naprawdę szybko 

Strona WWW: code.google.com 
Szybkie działanie
Dobra obsługa danych z bazy Geonames
Możliwość wygenerowania nazw plików zawierających nazwę miejsca, gdzie zrobiono zdjęcie
Prymitywny interfejs
Brak możliwości kodowania zdjęć na bazie mapy
Obsługiwane platformy: Windows, Mac, LinuxCena: darmowy

Gpicsync to prosty i bardzo szybki program przeznaczony wyłącznie do geokodowania zdjęć za pomocą tracków GPS, z możliwością korekcji czasu. Wprawdzie można to zrobić za pomocą jednej z opisanych wcześniej aplikacji, ale mimo to warto skorzystać z tego programu, bo ma kilka ciekawych funkcji

Przede wszystkim daje kontrolę nad odwzorowaniem wysokości. Dane GPS dotyczące wysokości są niedokładne, w związku z tym niektórzy chcą się ich pozbyć. W Gpicsync można to zrobić automatycznie ustawiając wysokość wszystkich punktów ścieżki GPS na 0 metrów. 

Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość eksportu zdjęć do formatu Google Maps. Program generuje wówczas zestaw plików HTML, które po przesłaniu na serwer wyświetlą zdjęcia naniesione na mapę Google. To rozwiązanie dobre dla wszystkich, którzy udostępniają zdjęcia na własnej stronie WWW. Oczywiście można także wyeksportować zdjęcia do pliku KML - tutaj program daje wybór, czy na mapie mają pojawić się miniaturki, czy zastąpić je ikonami aparatu fotograficznego, które po kliknięciu wyświetlają dymek ze zdjęciem. 

Oczywiście Gpicsync potrafi korzystać także z bazy Geonames. Oferuje kilka interesujących funkcji - przykładowo nazwy miejsca można użyć jako nazwy pliku ze zdjęciem, alternatywnie można wpisać te informacje jako słowa kluczowe do EXIF albo jako dłuższy opis sformatowany tagami HTML do zestawu metadanych IPTC. 

Poza silnikiem do geokodowania fotografii, w Gpicsync znajdziemy kilka przydatnych dodatków: moduł pozwalający na dodanie do nazwy pliku z geotagiem, słów kluczowych na podstawie danych o pozycji, polecenie do odczytywania wszystkich danych z EXIF oraz moduł do ręcznego wpisywania danych GPS do zdjęcia na podstawie pozycji GPS w formacie heksadecymalnym

Najważniejsze funkcje:

  • Obsługa geotagowania przez track GPS
  • Pobieranie dodatkowych danych o wysokości i lokalizacji z sieci
  • Eksport plików KML oraz plików HTML, do prezentacji zdjęć i tracków na Google Maps