Oprogramowanie

18. Web Album Generator

przeczytasz w 1 min.


Interfejs programu jest spartański 

Strona WWW: ornj.net/webalbum 
Banalnie prosta obsługa
Lekka galeria nie jest obciążeniem dla konta hostingowego
Minimalistyczny, ale estetyczny szablon
Brak serwisu z szablonami
Dość brzydki interfejs programu
Obsługiwane platformy: Windows Cena: darmowy

W przeciwieństwie do prawdziwego kombajnu jakim jest Jalbum, Web Album Generator to narzędzie nieskomplikowane. Ma tylko jeden szablon galerii, bardzo prosty, wręcz minimalistyczny, ale za bardzo praktyczny w użyciu i lekki. 

Proces generowania galerii jest także uproszczony do minimum. Po zaimportowaniu zdjęć w głównym oknie programu pojawiają się pola do wpisania nazwy prezentacji i podpisów pod zdjęciami. Można je wpisać bądź pozostawić puste. Następnie uruchamiamy generator galerii, który ma formę typowego kreatora, jakich wiele w programach dla systemów Windows. 

W kolejnych jego krokach wybieramy układ galerii. Jako że jest tylko jeden szablon, pole manewru ogranicza się do wyboru liczby zdjęć na każdej stronie miniatur, położenia paska nawigacyjnego (można go też wyłączyć), a także wielkości obrazków. Kreator pozwala także na dodanie linku powrotu do strony głównej. Po zakończonej pracy program eksportuje pliki do folderu, który następnie przesyłamy na serwer dowolnym klientem FTP.

Galeria wygenerowana w programie

Prostota galerii oraz fakt, że można dołączyć link powrotu na stronę nadrzędną, czynią z Web Album Generatora dobre narzędzie do tworzenia galerii powiązanych np. z blogiem na Wordpressie. Jest to lepsze wyjście niż dodawanie wyszukanych pływających ramek, które otwierają się nad postem. 

Do zestawu galerii można także dorobić w zwykłym edytorze HTML prostą stronę główną z miniaturkami podlinkowanymi do poszczególnych galerii. W ten sposób będziemy mieli bardzo estetyczne portfolio online, pozbawione zbędnych elementów, które odwracają uwagę od zdjęć.

Najważniejsze funkcje:

  • Jeden szablon galerii z możliwością konfiguracji
  • Kreator galerii