Oprogramowanie

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Wybór programów z zestawienia zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i gotowości zapłacenia za daną aplikację.

Spośród edytorów zdecydowanie najlepszy jest Pixel, którym w praktyce amatorskiej można bez problemu zastąpić Photoshopa. Jeśli nie chcemy płacić i nie potrzebujemy zaawansowanych narzędzi do zaznaczania i maskowania, w zupełności wystarczy Paint .NET - jak na darmowy program ma wspaniałe możliwości.

Wśród opisanych programów do przetwarzania wsadowego jest Faststone Photo Resizer, który ma najwięcej funkcji korekcyjnych. Poza tym świetnie integruje się z interfejsem użytkownika systemu Windows, jego opcje pojawiają się w menu kontekstowym, co ułatwia dodawanie plików do obróbki. Jeśli przetwarzanie wsadowe jest potrzebne przede wszystkim do modyfikacji nazw, najlepiej sprawdzi się BIMP Lite.
 

Opisane narzędzia do panoram bardzo się od siebie różnią. Microsoft ICE jest prosty w obsłudze i ma mało opcji konfiguracyjnych, za to jest szybki i daje dobrej jakości pliki wynikowe. Jeśli nie potrzebujemy dużej kontroli nad siatką odwzorowania, ten program sprawdzi się najlepiej. Z kolei Hugin ma masę opcji, ale jest dość skomplikowany. To raczej program dla tych, którzy oczekują pełnej kontroli nad procesem łączenia zdjęć.

Obydwa omówione narzędzia do skanowania są świetne. Jeśli jesteśmy w stanie oswoić się z nietypowym interfejsem, zdecydowanie polecamy VueScana, który pozwala wycisnąć z negatywów wszystko co możliwe. Natomiast SilverFast, także świetny, jest niestety znacznie droższy.

Podobnie jest w przypadku programów do tworzenia zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Obydwa opisane programy są bardzo dobre, więc najlepiej wybrać tańszy, czyli Easy HDR, tym bardziej, że kupując go wspieramy rodaka, bo program napisał polski programista.

Wśród konwerterów plików RAW jest podobnie, jak w pierwszej kategorii. Większe możliwości daje płatny program Lightzone, który funkcjonalnością nie ustępuje Lightroomowi, ale jest od niego znacznie tańszy. Jeśli nie chcemy płacić, pozostaje RAW Therapee, który jest nieco mniej wygodny w użyciu. Poza tym może być niestabilny, bo jest dopiero w wersji alfa.

Biorąc pod uwagę programy do tworzenia galerii, najlepsze wrażenie zrobił na nas prościutki Web Album Genertor. Zaimplementowany tam szablon jest minimalistyczny, ale dzięki temu nie przeszkadza w oglądaniu zdjęć, a przecież o to chodzi przede wszystkim w galerii internetowej. Z kolei Jablum to prawdziwy kombajn, który jest idealnym rozwiązaniem, gdy planujemy stworzyć bardziej rozbudowaną galerię, albo wyświetlać zdjęcia w interfejsie flashowym.

Każdy program do geotagów sprawdzi się świetnie. Najprzyjemniej pracuje się w GeoSetterze. Natomiast jeśli nie chcemy bawić się dodatkowymi opcjami, tylko szybko zsynchronizować zdjęcia z trackiem GPS, najlepszy będzie prosty Gpicsync.

Programy, których nie wymieniliśmy w podsumowaniu także są godne instalacji i obejrzenia. Każdy z nich ma swoje unikalne, przydatne funkcje, które zaoferuja dodatkowe możliwości w zakresie obróbki i porządkowania fotografii z naszej kolekcji.

 Polecamy artykuły z kategorii Oprogramowanie:
 

 

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jacek Wiśniowski
  0
  Poza tymi programami polecam jeszcze Photoshop Elements - za 300 zł mamy naprawdę dobre narzędzie do obróbki zdjęć, dopracowane, ciągle rozwijane, stabilne i po polsku.
  • avatar
   Puasky
   0
   Zabrakło czegoś do robienia panoram. Polecam dobry i darmowy do użytku domowego - AUTOSTICH
   http://www.cs.ubc.ca/~mbrown/autostitch/autostitch.html
   • avatar
    Diwad
    0
    Ja polecam Apple Aperture dla uzytkownikow maca!
    • avatar
     Genox
     0
     Adobe Photoshop Elements jest naprawdę dobry. MA proste i świetne działające narzedzia retuszu (rysy, kurz, czy choćby niedoskonałości cery - teściowej można w mig wygładzić zmarszczki, albo uwydatnić :). Panoramy również robi rewelacyjne i nie trzeba na to poświęcać więcej niż 2-3 min. czasu (wskazuje się zdjęcia, soft robi wszystko automatycznie i powstaje świetna panorama). Podstawową wadą tej wersji jest brak zaawansowanego wsparcia masek, co jest niezwykle istotne dla wszystkich, którzy komponują zdjęcia choćby z kilku innych (kolaże).
     • avatar
      daoskar
      0
      Na takie coś czekałem , i się doczekałem :) Super poradnik. Pozdrawiam
      • avatar
       klosz007
       0
       Wydaje mi się, że jeśli chodzi o edycję zdjęć to koszmarnie drogiemu profesjonalnemu Photoshopowi przeciwstawiono jedynie aplikacje najtańsze zapominając o tym co jest po środku i na co nie trzeba kilku tysięcy złotych...

       A więc:
       O Adobe Photoshop Elements już tu ktoś wspomniał.
       Corel ma swojego "Photoshopa" czyli PhotoPaint'a - znakomicie tańszy niż PS.
       Poza tym jest Paint Shop Pro (też Corel'a ale mniej zaawansowany niż PhotoPaint).
       No i Adobe oprócz wspomnianego PS Elements ma też program który łączy możliwości zaawansowanego retuszu wraz z konwerterem RAW i wieloma innymi funkcjami tj. Lightroom choć to jest już coś około 1200 zł.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Witam!

        Dziękuję za komentarze. Ideą artykułu było pokazanie mniej znanych narzędzi do obróbki zdjęć. O Photoshop Elements wszyscy słyszeli, więc wolałem to miejsce wykorzystać do pokazania innego dobrego i jeszcze tańszego edytora - Pixel.

        >>Puasky

        Programy do tworzenia panoram są opisane:

        8. Hugin
        9. Microsoft Composite Image Editor
        10. PhotoSynth

        Pozdrawiam
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         hmmm, nie ma picasa?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          O Picasie także każdy słyszał. Celem tekstu było pokazanie mniej znanych, ale bardzo dobrych narzędzi.
          • avatar
           VEN1963
           0
           dziwi mnie dlaczego wybrano FastStone Foto Resizer zamiast FastStone Image Viewer, osobiście pracuje na tym właśnie programie i jakoś trudno powiedzieć że ma kiepski podgląd - i zapomniano o jednym - polski interfejs . Jak się na nim ciut popracuje to szybciutko staje się dobrym programem do retuszu, obracania, nakładanie znaków wodnych i wielu innych funkcji - a robi to na całych katalogach zdjęć lub na pojedynczych - jak komu potrzebne. Swego czasu program stracił na popularności - bo w wersji 3.2 był polski interfejs - potem zaniechano go , by znów powrócił od wersji 3.9

           Najczęściej używam tego właśnie programu do zmniejszania zdjęć z wakacji - na ilościach takich jak 2500 zajmuje mu to parę minutek.

           Warto sobie pokombinować z tym programem - polecam
           • avatar
            Gothar
            0
            Boska dziewczyna z tym Asusem. Wziął by ją na tapetę.
            • avatar
             Sebastian Ogłoziński
             0
             Zapomniano o Gimp'ie ;)
             • avatar
              kubbak
              0
              Cena Pixel Image Editor jest lekko za wysoka (nie ta promocyjna). Za 90€ dostaniem PaintShop Photo Pro albo wspomnianego już Photoshopa Elements.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Moim zdaniem autor tekstu popełnił kardynalny błąd nierzetelności dziennikarskiej pisząc o czymś czego sam dobrze nie rozpoznał. Otóż zaczął od ceny pełnej wersji Photoshopa... aby pokazać, że pewną funkcjonalność znaleźć można w tańszych programach. Napisał, jak głosi potoczna plotka, że każdy wie co to jest Photoshop, Lightroom, Picaaa i PSP. Nie wiem jak każdy ale autor chyba sam nie bardzo wie...

               Wyjaśnię więc Photoshop to program dla zawodowych grafików (a nie dla fotografów). Lightroom to program dla zawodowych fotografów, który pozwala na przykład na masową obróbkę plików raw i który może działać jako wtyczka dla Photoshopa (to w przypadku, kiedy mamy do czynienia z zawodowym fotografem i jednocześnie grafikiem). Picasa to menedżer i przeglądarka plików graficznych z pewnymi możliwościami edycji. Paint Shop Pro to następny edytor dla grafików (a nie fotografów). Co to jest GIMP i po co - tego już chyba nawet jego Szanowni Twórcy nie wiedzą...

               W całym zestawieniu zabrakło opisu Adobe Photoshop Elements (na co słusznie zwrócono uwagę w komentarzach), który jest w tej chwili chyba najlepiej dopracowanym programem dla fotografa nie zawodowca (zawodowca - czyli kogoś kto cały czas zajmuje się masową edycją zdjęć, pisząc masowo mam na myśli np. >500 wybranych zdjęć na sesję, których to sesji jest kilkanaście w miesiącu). Kosztuje 12 razy mniej niż pełna wersja Photoshopa i to właśnie PSE powinien być punktem wyjścia do jakichkolwiek porównań.

               Ocena: 1
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                ad januszek

                >>Photoshop to program dla zawodowych grafików (a nie dla fotografów)

                Większość fotografów używa Photoshopa, bo są tam narzędzia do retuszu, których nie ma w Lightroomie. I sporo innych unikalnych funkcji, niezbędnych w codziennej pracy fotografa (np. narzędzia do szparowania zdjęć).

                >>Lightroom to program dla zawodowych fotografów, który [...] może działać jako wtyczka dla Photoshopa.

                Lightroom nie działa jako plugin w Photoshopie, a przez producenta jest pozycjonowany jako nie tylko dla zawodowców i zaawansowanych amatorów.

                >>zawodowca - czyli kogoś kto cały czas zajmuje się masową edycją zdjęć, pisząc masowo mam na myśli np. >500 wybranych zdjęć na sesję, których to sesji jest kilkanaście w miesiącu

                Widać, że kolega nie ma pojęcia o pracy zawodowego fotografa. Gdyby każdy obrabiał po 500 zdjęć na sesję, to nie miałby czasu fotografować, nie mówiąc już o sesjach kilkanaście razy w miesiącu.

                >>Moim zdaniem autor tekstu popełnił kardynalny błąd nierzetelności dziennikarskiej pisząc o czymś czego sam dobrze nie rozpoznał.

                Uwielbiam argumenty ad personam, czytelników-trolli, którzy w ten sposób maskują własną niekompetencję.

                • avatar
                 marcin_szelest
                 0
                 Nie karmić troli :)
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  @Bartłomieju:

                  Szparowanie to już nie jest fotografia - to jest już grafika komputerowa. Fotograf to ten, który robi zdjęcia - ustawiając plan, kadr, oświetlenie, wybierając czas ekspozycji a grafik to ten, który bierze jakieś zdjęcia, skleja, wycina, maskuje, przeplata, etc w efekcie czego powstaje grafika. Z tego powodu nie czepiałbym się gdybyś zatytułował tego newsa np: "Grafika komputerowa w domu - alternatywy dla Photoshopa".

                  Napisałem "plugin" bo z punktu widzenia użytkownika oba programy Adobe (czyli Photoshop i Lightroom) integrują się tak mocno, że praca każdego z nich jest nie mniej wygodna niż z dowolnym pluginem, przykłady: http://tv.adobe.com/watch/learn-photoshop-cs4/editing-images-in-lightroom-and-photoshop/
                  lub to, że w menu Lightrooma są np sklejanie panoram w Photoshopie lub składanie w Photoshopie HDR.

                  Dodam, że nie chcę się kłócić ani trolować, tylko zwracam uwagę, że w tekście zatytułowanym "Programy dla pasjonatów fotografii cyfrowej" pominięcie PSE jest potknięciem w sztuce dziennikarskiej :)
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Aby być konstruktywnym dodam tu jeszcze, że istnieje mnóstwo darmowych programów do obróbki grafiki, np:

                   - Edytory:
                   Pixia,
                   AnmanieSMP,
                   GIMP,
                   Artweaver,
                   PhotoFiltre,
                   X-Inkscape,
                   Fotografix,
                   Photoscape,
                   i.Mage,
                   Active Pixels,
                   Greenfish Painter,
                   Rendera,
                   PaintBox,
                   PaintStar,
                   ArtRage,
                   JPEG Comment Editor,
                   ZPaint,

                   - Oglądarki (ang: Viewers):
                   CoView,
                   ComicsViewer,
                   XnView,
                   Manga Meeya,
                   FastStone Image Viewer,
                   IrfanView,
                   Universal Viewer Free,
                   ArtSee,
                   CDisplayEx,
                   FastStone MaxView,
                   Osiva,
                   cPicture LE,
                   Photo Presenter,
                   Pix,
                   LittleViewer,

                   - Tworzenie animacji:
                   AnmanieSMP,
                   AniTuner,
                   Pivot Stickfigure Animator,
                   UnFREEz,

                   - Proste przetwarzanie (resize, retusz, maskowanie etc):
                   AnmanieSMP,
                   FotoSketcher,
                   InstantMask,
                   FastStone Photo Resizer,
                   Photo to Sketch,
                   PhotoFilmStrip,
                   Fast Image Resizer,
                   SmillaEnlarger,
                   Imagicon,
                   ExplosurePlot,
                   ImgSearch,
                   JPEG & PNG Stripper,
                   PngOptimizer,
                   JPEGCrops,
                   MobaPhoto,
                   Active Pixels,
                   GIF Optimizer,
                   PhotoWipe,
                   RedEye,
                   Z-Anaglyph,
                   Photo Resize Magic,
                   Free Digital Camera Enhancer,
                   Colour Editor,
                   Resize,
                   MOSAnICk,
                   Trout's GIF Optimizer,
                   AveIconifier2,
                   jpgQ,
                   EasyThumb,
                   TweakPNG,
                   zphoto,
                   Segger,
                   HTML Image Page Builder,
                   Dup Detector Freeware Version,
                   SharpControl.
                   • avatar
                    wolfikx
                    0
                    Super artykuł.
                    O niektórych pozycjach nie miałem pojęcia a na pewno się przydadzą.

                    Do panoram osobiście wykorzystuję prostego i efektywnego programu autostich.

                    Taka drobna uwaga do autora: nie mówi się "sklejka" tylko "stykówka" ;)
                    • avatar
                     pit2001
                     0
                     No to ja z mało znanych dodam

                     LuminanceHDR dawniej znany pod nazwa Qtpfsgui

                     Sama nazwa już dużo mówi, program trochę pokręcony ale daje rade zrobić fajne HDR
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      po co mieć ze 100 programów i jeszcze więcej jak mozna miec wszystko w jednym. Dlatego najbardziej polecam photoshop extended cs4
                      • avatar
                       Kenjiro
                       0
                       Brakuje mi na liście (i w testach) polskiego programu do HDR autorstwa Sebastiana Nibisza o nazwie SNS-HDR. Wg opinii kilku osób jest to jeden z najlepszych tego typu programów, chociaż niektórzy narzekają, że nie można nim zrobić tak kiczowatych efektów jak u konkurencji ;).