Laptopy

Jak testowaliśmy

przeczytasz w 1 min.

Netbook różni się od notebooka przede wszystkim wymiarami i wydajnością - jest znacznie mniejszy i wolniejszy. Komputery tej klasy są postrzegane jako "zapasowe". Jeśli masz już notebooka, to netbook może się przydać w podróży, na balkonie czy choćby w łóżku. Oferuje wystarczające możliwości do przeglądania internetu i wykonywania innych podstawowych zadań. Nowsze modele są też na tyle wydajne, że nadają się do odtwarzania filmów Full HD, jak również mają złącze HDMI.

Netbooki testowaliśmy w następujący sposób:

 • Matryca, jakość obrazu
  Mierzyliśmy poziom luminancji za pomocą kolorymetru, podobnie jak inne parametry (temperatura barw, przestrzeń barw, krzywa charakterystyki kolorów), jak również kąty widzenia. Subiektywnie ocenialiśmy także, czy ekran nie jest za bardzo błyszczący.
   
 • Bateria, pobór prądu
  Sprawdziliśmy jak długo netbook może pracować na zasilaniu bateryjnym. Do tego testu używaliśmy programu Battery Eater Pro. Jednocześnie zaznaczamy, że test ten w znacznym stopniu obciąża komputer. Oznacza to, że jeśli wyłącznie surfujesz w internecie, czy też piszesz tekst, możesz dodać do naszego wyniku ok. 1,30 godz. Zmierzyliśmy także pobór prądu, aby sprawdzić czy netbooki zużywają dużo energii.
   
 • Wydajność 3D
  Skorzystaliśmy z benchmarków nowszych gier, aby ocenić czy na danym netbooku można uruchomić nie tylko nowości, ale także jakieś klasyki, i liczyć na trochę rozrywki gamingowej.
   
 • Filmy Full HD
  Ponieważ netbooki coraz częściej mają złącze HDMI, sprawdziliśmy czy mogą płynnie odtwarzać filmy. Uruchomiliśmy w przeglądarce WWW film o standardowej jakości oraz Full HD, następnie odtwarzaliśmy ten sam film Full HD już z twardego dysku, jak również przez złącze HDMI na 42-calowym telewizorze plazmowym Full HD.


Testy baterii umieszczone są przy każdym netbooku na podstronie "obraz, dźwięk, bateria", podobnie jak testy matrycy. Natomiast wydajność możecie sprawdzić na przedostatniej podstronie - tam zaprezentowaliśmy wydajność dla wszystkich testowanych modeli.