Laptopy

Asus Eee PC 1201N: obraz, dźwięk, bateria

przeczytasz w 3 min.

Ekran o przekątnej 12,1 cala pracuje w rozdzielczości 1366 x 768. Bardzo nam się to podoba, ponieważ netbooki jeszcze jakiś czas temu kojarzyły się z trybem 1024 x 600, czyli - krótko mówiąc - do bólu małą powierzchnią roboczą. Na większym ekranie i przy większej rozdzielczości w końcu można już wygodniej popracować i przeglądać internet bez konieczności wręcz ciągłego przewijania. Nie trzeba też przewijać w boki stron, które są szersze niż 1000 pikseli.

Netbook płynnie odtwarza filmy Full HD, ale można to docenić dopiero po podłączeniu go do telewizora pracującego w wysokiej rozdzielczości. Z tym nie ma problemu - Eee PC ma złącze HDMI. Jakość obrazu matrycy netbooka jest dobra. Mamy jedynie zastrzeżenia do jasności. Ta mogłaby być większa, zwłaszcza jeśli pracujesz w ciągu dnia i przy oknie. Praca w terenie nie ma sensu - w matrycy odbija się otoczenie i czytelność spada właściwie do zera. Niestety, takie są cechy błyszczących wyświetlaczy i producenci - z tego co widać - ani myślą, by z nich zrezygnować na rzecz wersji matowych.

Ekran netbooka jest także podświetlany diodami LED. Oczywiście to bardziej marketing niż realne korzyści. I wszystko jest w porządku, dopóki producenci nie zwiększają cen ze względu na obecność LED-ów. Asus nie próbuje na tym zarobić - cena jest dość wysoka, ale gdy weźmiemy pod uwagę komponenty i wyposażenie komputera, jest do przyjęcia. Z kolei zalety wynikające z podświetlania LED to niższy pobór prądu i uzyskiwanie pełnej jaskrawości zaraz po włączeniu ekranu. To jednak niewiele, ponieważ netbook na ogół jest energooszczędnym komputerem.


  • krzywa charakterystyki kolorów, czyli jakość kolorów generowanych przez matrycę: przeciętna, nieco poniżej standardu dla matryc stosowanych w netbookach
  • przestrzeń barw, zakres kolorów oferowanych przez matrycę: dobra
  • temperatura barw: 7200K - zadowalająca
  • luminancja ekranu, czyli jasność: ~106 cd/m2, słaba, poniżej przyjętych standardów

Testy wykazały, że netbook nie ma zbyt dobrej matrycy. Kolory są nieco za chłodne, a jasność poniżej oczekiwań. Warto wiedzieć, że optymalna jasność do pracy przy komputerze to 140 cd/m2, podczas gdy maksymalna jasność Eee PC 1201N to niespełna 110 cd/m2. Jeśli kupując netbooka wiesz, że będziesz przy nim spędzał dużo czasu każdego dnia, wybierz model z lepszą matrycą. Przy pracy od czasu do czasu i wykorzystaniu netbooka w roli centrum multimedialnego podłączonego do telewizora niższa jasność nie ma już takiego znaczenia.

Kąty widzenia

Zdjęcia zostały wykonane w ciągu dnia, w pomieszczeniu. Kąty widzenia w poziomie są zadowalające, w pionie - kiepskie. To standardowy wynik dla matryc stosowanych w komputerach przenośnych, które są najczęściej oparte na technologii TN. Zobacz charakterystykę matryc TN.

Głośniki zastosowane w Eee PC 1201N są przyzwoite, jak na netbooka. Owa przyzwoitość oznacza w tym wypadku wysoki poziom głośności. Nie ma co liczyć na głębokie basy i rewelacyjną jakość brzmienia. Niemniej w pełni nadają się do odtwarzania dźwięków systemowych i oglądania niektórych filmów na YouTube. Oceniamy je zatem pozytywnie.

Oprogramowanie i temperatura

Do netbooka Asus dołącza typowe oprogramowanie, czyli pakiet zabezpieczający w wersji czasowej - w tym wypadku Trend Micro Internet Security. Na uwagę zasługuje natomiast autorskie rozwiązanie Asus WebStorage. Mamy dostęp do internetowej powierzchni dyskowej o pojemności 500 GB przez rok.

Obsługa WebStorage jest intuicyjna i warto pochwalić Asusa za takie rozwiązanie. Z drugiej strony, posiadacze netbooków na ogół nie potrzebują dużej powierzchni dyskowej, ale - jak to się mówi - od przybytku głowa nie boli. Zwłaszcza jeśli ten przybytek ma pól terabajta. ;-)

Temperatury rosną w obciążeniu o ok. 13 stopni (procesor) i 10 stopni (układ graficzny). Laptop pracuje cicho, ale słyszalnie. Jego kultura pracy nie będzie jednak irytować.
 

Bateria  i pobór prądu

Asus ma 12,1-calowy ekran i zaoferował ponad 3 godziny pracy w teście. Jeśli nie będzie obciążony - przykładowo nie będziesz akurat oglądał na nim filmu - można liczyć na znacznie dłuższy czas, wynoszący ok. 4,30 godz. To w zupełności wystarczy, aby wykonać kilka podstawowych zadań i poprzeglądać internet.

 

Pobór prąduAsus Eee PC 1201N
Podłączony zasilacz i laptop wyłączony9 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Oszczędzanie energii
jasność ekranu 70%
49 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
52 W
Gry 3D
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
55 W


Pobór prądu jest niewielki, do czego przyzwyczaiły nas już netbooki. Eee PC 1201N nie odstaje tutaj od konkurentów - jest komputerem energooszczędnym i cichym. Warto rozważyć zakup głównie wtedy, gdy chcemy postawić w salonie jakiś sprzęt, który będzie w stanie płynnie odtwarzać filmy Full HD i zapewni dostęp do internetu w środowisku Windows (np. konsola PlayStation 3 także jest świetnym centrum multimediów, ale jej przeglądarka WWW pozostawia wiele do życzenia).